Peshtyn gjak


Peshtyn gjak mund të jetë një shenjë se si krejtësisht të padëmshme dhe të vogla gjakderdhje nga plas vogël sosudykov bronke dhe simptomë e sëmundjeve të rënda që kërcënojnë jetën e njeriut. Pra, kur ju të vini re gjak në pështymë është lëshuar, të marrë atë shumë seriozisht.

Shkaqet peshtyn gjakShumë sëmundje të sistemit të frymëmarrjes, të shoqëruar nga kollë me pështymë. Megjithatë, në qoftë se nuk ka sëmundje të udhë ajrore, është ndarë mukusit të qarta. Në thelb, shkaqet e kollë me gjak - një sëmundje serioze dhe gjendja trupin e njeriut. Konsideroni sëmundjet që kanë të bëjnë ato.

Kanceri i mushkërive
Gjaku Otharkyvaemaya kollë, ajo është një nga simptomat e kancerit të mushkërive. Kur një person ka këtë sëmundje, gjak në pështymë të pranishëm në formën e vija të kuqe të lëmuar. Mos mendoni për këtë sëmundje të tmerrshme, në qoftë se pacienti është humbje peshe shpejtë, hot flashes djersitje (sidomos natën), dhe ndjenja shkurtër fryma, por kanë nevojë për x-rrezet në të njëjtën kohë.
Bronkit
Peshtyn gjak është vërejtur shpesh me bronkit. Gjendja e pacientit mund të përkeqësohet, dhe mund të jenë uniforme me kalimin e kohës. Por flasim për bronkit kronik është vetëm nëse kollë pengon pacientit më shumë se 3 muaj në vit, dhe mund të shihet në këlbazë me streaks e gjakut plehut organik.

Bronkiektazise
Simptomë kryesor i sëmundjes - një kollë të gjatë dhe të lodhshme me departamentin e bollshme pështymë, e cila ka vija të gjakut dhe qelb. Por pacienti duhet të përjetojë gulçim, dobësi dhe temperaturë shumë të lartë e trupit.
Mushkërive abscesi
Pacientët mund të përjetojnë shijen kollë e gjakut në gojën e tij por përveç shenjave të një abscesi në një njeri, një erë të fortë qelbur nga goja, ethe, djersitje, dobësi dhe oreks të dobët.
Pneumoni

Shpesh ka gjurmët e gjakut në kollë pështymë në njerëzit, trup i cili zbuloi pneumoni.
Tuberkuloz
Tipari kryesor i TB - kollë me gjak në mëngjes, por përveç gjakut në sputumit dhe purulent vija duket papastërtitë.
Përveç kësaj, shkaqet e këtij fenomeni mund të fshehin në sëmundjet e sistemit kardiovaskular ose të traktit gastrointestinal, emboli pulmonare apo fibrozë cistike.

Diagnoza shkakton peshtyn gjak


Nëse ju ose të dashurit tuaj otharkyvaetsya kollë gjak, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj menjëherë që do të përshkruajnë studimet e nevojshme për të përcaktuar shkakun e këtij simptomë. Në mënyrë tipike, kjo është një prej këtyre metodave moderne të diagnostifikim:


 • Rreze-X të gjoksit;

 • bronchoscopy;

 • Analiza pështymë;

 • numërimin e plotë të gjakut;

 • tomography llogaritur;

 • koagulimit;

 • electrocardiography;

 • Djersën analiza;

 • fibroezofagogastroduodenoscopy.


 • Pas identifikimit të shkaqeve të kollë me gjak, pacienti është caktuar një trajtim që tërësisht varet nga sëmundje themelor. Metodat e trajtimit mund të ndryshojnë, për shembull mjekësore ose kirurgjikale.
  Kur të thirrur një ambulancë?
  Në disa raste të vonojë diagnozën pas fillimit të kollitjes me gjak nuk mund! Telefononi menjëherë një ambulancë, kur ju të gjeni shkarkimin e mëposhtëm nga goja, kërkohet nëse:


 • Peshtyn gjak ose pa temperaturë ajo filloi në mënyrë dramatike, dhe ndërsa ka kollitjes apo gulçim dhimbje të forta në gjoks.

 • Gjak në këlbazë shfaq në grupe në sasi të mëdha ose të shtetit të mjaftueshme të lëngët.

 • Ashpër peshtyn gjak u ngrit pas lëndimit ose bie.

 • Peshtyn gjak ishte një person që pi shumë dhe vazhdimisht.

 • Papastërtitë përgjakshme këlbazë vërejtur për disa ditë, pa përmirësime të dukshme.