Pulmonare hipertensionit - Trajtimi


Hipertensionit pulmonar është gjetur në presionin në arterie pulmonar. Një nga shkaqet e sëmundjes kanë ngritur nivelet e rezistencës në shtrat pulmonare vaskulare. Sëmundja ka një shumë të simptomeve indirekte, e cila është arsyeja pse ajo nuk është gjithmonë e mundur për të zbuluar në fazat e hershme, kështu që trajtimi shpesh vonohet.
Pjesa dy forma të hipertensionit:

 • kryesore;

 • të mesëm.


 • Në shkaku kryesor i formës së sëmundjes është gjetur, por hipertensionit të mesëm, ndodh më shpesh ka disa faktorë shkaktuar.  Mjekim
  Konceptit trajtimin e hipertensionit pulmonar primar dhe sekondar është bazuar plotësisht në figurë klinik të pacientit, sepse medikamente jane perzgjedhur individualisht. Ka disa opsione për terapi.
  Terapi themelore
  Kjo është për të pacientit të jetë e mundur, përjashtuar nga jeta kontribuar shkaqet e tij të sëmundjes - këtë ushtrim, të qëndrojnë në male dhe shtatzënisë. Gjithashtu për trajtimin e hipertensionit pulmonar përshkruesit që përmirësojnë shkëmbimin e gazit në mushkëri, rheology gjakut, i shoqëruar antykoahulyatsyonnoy terapi.

  Terapi Vazoaktyvnaya
  Thelbi i trajtimit është për të zvogëluar dëmin në barkushe të drejtë dhe të prodhimit në rritje kardiak. Në këtë kohë është e nevojshme për të monitoruar nga afër presionin e gjakut, ajo do të ndihmojë të kontrollojë reagimin e trupit ndaj trajtimit. Mjeku, nga ana e tij, duke ndjekur rënien dhe për të rritur dozën e drogës, e cila gjithashtu varet foto klinike.
  Siç qëndron, efektiviteti i trajtimit të hipertensionit pulmonar në atë që është këshilla e një mjeku dhe nuk mbështeten vetëm mbi efektin e drogës gjithashtu duhet për të monitoruar shëndetin e tyre.

  Kirurgji
  Në disa raste, trajtimin e hipertensionit pulmonar ndërhyn kirurgji, mund të jetë si me poshte:

 • Transplantimi i mushkërive;

 • mezhpredserdnoe shtudiyuvannya;

 • Transplantimi i mushkërive e zemrës.


 • Operacioni është e nevojshme në rastet kur trajtimi tradicional nuk është dhënë rezultat.
  Mjete popullore Trajtimi
  Trajtimin e hipertensionit të jetë e mundur dhe popullore mjeteve të mushkërive. Për ta bërë këtë, ndiqni këto rekomandime:

 • Çdo ditë për të pirë 100 gram lëng të freskët kungull.

 • Çdo ditë ka disa manaferrat dëllinjë.

 • Merrni tretësirë ​​e lë thupër. Dy lugë para pour 500 ml ujë të vluar, të lënë të mbush për një orë dhe për të marrë një 100 ml 4 herë në ditë.


 • Në mënyrë për të hequr qafe edemë pulmonare duhet të:

 • Hidh një gotë me ujë të vluar lugë çaji Adonis.

 • Insistojnë për dy orë në terr.

 • Merrni dy lugë çdo dy orë.


 • Ilaçe nuk duhet të pini menjëherë në një stomak të plotë.