Emboli pulmonare


Pyes veten se sa shumë njerëz e dinë se embolus - një mpiksje? Emboli mund të jetë një bandë e yndyrë, dhe flluskë ajri, dhe madje edhe parazit, por në varësi të parimit origjina e "veprimit" në trup që nuk ndryshon. Cili është statusi i tillë - emboli pulmonare - ne do të përpiqemi për të shpjeguar.

Çfarë është një emboli pulmonare?Në fakt, ajo është - bllokimi i një mpiksje gjaku (absolutisht asnjë origjina) arterie të frymëmarrjes. Nuk ka nevojë të jetë një mjek për të kuptuar se sa e rrezikshme mund të jetë një sëmundje. Në mjekësi, emboli pulmonare dhe plotësisht është ndërlikim më e vështirë dhe e rrezikshme që mund të lindin nga trakti respirator.

Kjo sëmundje është shumë e rrezikshme, sepse ajo mund të shkaktojë vdekjen e papritur. Menjëherë paniku nuk është e nevojshme, por tërheqja për të apeluar për një specialist nuk është i rekomanduar. Ajo është e mirë për të thirrur "të shpejtë" menjëherë kur simptomat e para.
Parashikimet për emboli pulmonare për pacientët të ndryshme mund të jetë rrënjësisht i ndryshëm. Zhvillimi i sëmundjes varet nga shumë faktorë. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga madhësia e emboli dhe vendndodhjen e saj. Sigurisht, më shumë ngjizur, aq më i madh rreziku që paraqet për jetën. Por edhe kjo nuk është një dënim, që nga zbulimi i hershëm dhe trajtimi i hershëm i emboli është krejt e mundur për të përballuar me këtë problem.

Simptomet e emboli pulmonare


Dhe në mënyrë për të zbuluar sëmundje, është e nevojshme të dinë metodat themelore të manifestimet e tij, simptomat. Clots vogla jo gjithmonë do të shkaktojë përkeqësimin e shëndetit, por në këtë rast personi mund të shfaqen papritmas gulçim. Sigurisht, ndjenja pak fryma mund të ndodhë për një numër arsyesh, në mënyrë të besueshme matur, emboli pulmonare, apo disa sëmundje të tjera, do të testojë.
Simptomat kryesore janë të pandara në emboli pulmonare në vijim:

 • Shenja e parë e sigurt e problemeve mund të jetë marramendje, i dobët, konfiskimet.

 • Emboli pulmonare është në gjendje të pengojnë ritmin e zemrës. Nëse ka ndodhur bllokim e madhe anije, ai mund të kaltërt lëkurës.

 • Peshtyn gjak gjithashtu mund të tregojë emboli pulmonare (kjo simptomë manifestohet në mushkëri miokardit).

 • Emboli pulmonare dyshuar mund të lindin me paraqitjen e dhimbjes akute gjoksi, ethe papritur, ënjtje të ulët gjymtyrë (këmbët dhe këmbët kryesisht).


 • Kur këto shenja të emboli pulmonare spitalin më të mirë të menjëhershëm.

  Shkaqet dhe parandalimi i clots gjakut emboli pulmonare


  Clots - shkaku kryesor i gjendjes së rrezikshme - mund të ndodhë si rezultat i lëndimeve ose kur thrombophlebitis. Emboli pulmonare ekspozuar:

 • njerëzit kryesorë të një jetese i ulur;

 • ata që vuajnë nga diabeti;

 • pacientët me hipertension;

 • vuan nga sëmundje koronare të zemrës

 • ata me sëmundje Crohn zbuluar.


 • Për të marrë në spital me emboli pulmonare dhe të marrin jo më trajtim mjekësor, ju mund të marrë disa masa parandaluese:

 • Së pari, ju duhet të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme. Kjo do të parandalojë emboli pulmonare, dhe shumë sëmundje të tjera do të shmanget. Ushqimin e duhur, kontrollin e peshës, trajtim në fillim - të gjithë do të përfitojnë.

 • Ju nuk mund të ulen për një kohë të gjatë. Të paktën një herë në orë duhet të merrni deri të zgjas këmbët e tij.

 • Ju duhet të pini ujë të mjaftueshëm, sidomos kur udhëtojnë. Por, kafe dhe alkool - gjë që do të jetë vidyazykatysya bukur.

 • Njerëzit trupat e të cilëve janë të prirur për trombozë, duhet të marrë anticoagulants rregullisht.


 • Pulmonar emboli - një problem i rrezikshëm që mund të neutralizohet vetëm me zbulimin e hershëm.