Hemorragji pulmonare


Hemorragji pulmonare - është derdhur në rajonin e mushkërive lumen sasi të madhe të gjakut. Më të gjakut hyn formën normale të lëngshme, por në disa raste ajo ka papastërti pështymë. Kjo është një gjendje shumë e rrezikshme, sepse ajo mund të çojë në pengim bronkiale dhe shkeljen e udhë ajrore.

Shkaqet e hemorragji pulmonareArsyet që provokojnë grup pulmonare gjakderdhje. Në më shumë se 65% fajësojnë daljen e një gjendje të tillë të tuberkulozi pulmonar. Gjithashtu, hemorragji pulmonare ndodh kur:


 • bronkit;

 • pneumoni kronike;

 • bronkiektazise;

 • abscesi mushkërive ose gangrenë;

 • fibrozë.


 • Shpesh shkaku i gjakderdhje të tillë janë tumoret malinje të mushkërive, lezionet parazitare, pneumoconiosis dhe intervenimi kirurgjik në bronke dhe mushkëri. Ato mund të shkaktojnë shfaqjen e kësaj gjendje dhe trauma të rënda gjoks, të tilla si brinjë të thyera.
  Në sëmundjet e frymëmarrjes, hemorragji pulmonar mund të ndodhë në sëmundjet e enëve të gjakut dhe të zemrës në stenozë mitrale, infarkt miokardi apo hipertensionit.

  Simptomet e hemorragji pulmonare


  Hemorragji më pulmonare fillon me hemoptysis. Kollitje e pështymë mund të jenë të kuqe ose të errët të kuqe, me gjakderdhje të mundshme dhe përmes hundës. Gjaku në këtë rast mund të jetë i lehtë, dhe koagulimit nuk do të ndodhë.
  Shenjat e hemorragji pulmonare vlen daljen e një të fortë dhe të vazhdueshme të thatë ndjenjë kollë bulkotinnya apo ndjesi shpimi gjilpërash në fyt. Gjithashtu, një pacient mund të marrin:

 • ndjesi djegie në gjoks (zakonisht në anën e prekur);

 • dobësi;

 • Personi i fortë i zbehtë;

 • uljen e presionit të gjakut;

 • djersë të ftohtë lagësht;

 • takikardi;

 • marramendje.


 • Nga simptoma të shpeshta të hemorragji pulmonar është gjithashtu gulçim, tringëllimë në veshët, të vjella.

  Ndihma e parë për gjakderdhje të mushkërive


  Kur pacienti pulmonare gjakderdhje nevojshme kujdesin emergjent mjekësor dhe shtrimin në spital. Por nëse ju jeni gjetur pranë viktimës, atëherë ardhja e mjekëve duhet:

 • Të sigurojë atë të përfunduar paqen fizike.

 • Hiq veshje prej saj, duke e bërë të vështirë për frymë.

 • Ndihmojë atë për të marrë gjysmë-ulur pozicionin (mundësisht me një prirje në anën e prekur, gjaku nuk e kam marrë një mushkëri të shëndetshme).

 • Aplikoni në gjoks e kompresë të ftohtë pacientit.


 • Ndihmë me hemorragji mushkërive duhet të jetë jo vetëm fizike, por edhe psikologjike. Mundohuni për të qetësuar pacientin. Eshtë e panevojshme të stresit emocional mund të përkeqësojnë situatën.
  Papranueshme në këtë shtet një shumë të flasim dhe lëvizje, hani ose të marrë lëngun në çdo formë. Gjatë trajtimit të ndihmës së parë të hemorragji pulmonar absolutisht nuk mund të marrë një dush të nxehtë apo dush, filxhan, mustardë ose kompresa të tjera të nxehta, sidomos në gjoks.

  Trajtimi i hemorragji pulmonare


  Hemorragji pulmonare trajtohet vetëm në një spital. Pacienti duhet të jetë gjithmonë në një gjysmë-pozicion ulur ose shtrirë. Për trajtimin gjithmonë përshkruajnë barna që promovojnë koagulimit të gjakut. Nëse është e mundur, anija që bleeds prytyskuyut shtupë veçantë me epsilon-aminocaproic acid ose adrenalin. Gjithashtu, pacientët tregoi transfuzionit agjentët teknikat Hemostatic gjakut, glukozë dhe klorur kalciumi.
  Trajtimi i gjakderdhje të mushkërive duhet gjithmonë të bazohen në eliminimin jo vetëm gjakderdhje, por arsyet e paraqitjes së saj. Nëse paraqitja e këtij infeksioni provokuar shtetin, atëherë aplikojnë mjete antibacterial dhe protyhelmintni, dhe në qoftë se shkaku - një tumor, trup i huaj, ose aneurizëm, atëherë ajo është hequr.