Ushqyerit terapeutik në inflamacion të mushkërive


Ajo do të duket se mund të jetë e ushqimit të shëndetshëm në inflamacion të mushkërive. Megjithatë, në këtë sëmundje duhet të ndjekin rregulla të caktuara të të ushqyerit gjatë trajtimit. Për ushqimin e duhur të ushqyerit klinike duhet të marrë parasysh gjendjen e pacientit dhe në fazën e sëmundjes, e cila do të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme procesin e shërimit.
Ushqyerit terapeutik në fazën akute.
Në periudhën e pneumoni akute, kur temperatura e trupit rritet në 3-5 ditët e para të dietës të lehta është e përshtatshme për të ndihmon tretjen e ushqimit dhe sistemeve kardiovaskulare. Është e këshillueshme për të ngrënë çdo 3-35 orë në sasi të vogla. Ajo duhet të marrë ushqim të lëngët apo edhe pure, si në këtë formë të absorbohet më mirë.Në dietë të ushqyerit klinike duhet të përfshijnë peshk, perime steamed, djathë, fruta dhe manaferrat, perime dhe lëngje frutash, hips supë, boronicës dhe lëng boronicë, pelte, fruta, çaj me limon. Për të krijuar një barrë shtesë mbi trupin e dobësuar gjatë tretjes, nuk kanë nevojë më shumë për të ngrënë. Por, ushqimi duhet të jetë i lartë kalori, si kusht ethshme rrit metabolizmin. Por gjëndra humbin aftësinë e tyre për të punuar dhe, rrjedhimisht, të reduktuar aftësinë e tretjes e trupit. Ushqimi është vlim dëshirueshme dhe kuzhinier për një çift, perime dhe imët pres mishin duhet ose të pastër, të pijshëm duhet të jetë e ngrohtë dhe të shumta.

Nëse pacienti refuzon për të ngrënë, nuk duan të detyrojë atë për të ngrënë. Por pija duhet të jetë - në fillim të krizës pacienti duhet të pini pije bën të dalë djersë të tilla si ekstrakt karamele mente, çel bli, i urtë.

Ushqyerit terapeutik në fazën e rimëkëmbjes.
Kur pacienti ka filluar të shërohet, përmirëson shëndetin e tij, atëherë dietë bëhet më i larmishëm. Ne duhet të rrisë konsumin e yndyrave dhe proteinave dhe karbohidrateve të reduktuara. Përdorimi i ushqimeve të pasura me proteina e bën të mundur për të rimarrë humbjen e proteinave gjatë rënies së indeve të mushkërive, normalizimin e proceseve dhe prodhimin e antitrupave, nuk të zvogëlojë nivelin e qelizave të bardha të gjakut në gjak pas konsumimit të një pjesë të madhe sulfanilamides numër.

Nëse një pacienti me pneumoni nuk vuajnë nga ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë ose gastrit hiperatsydnym, në fazën e shërimit duhet të përdorni produkte që do të stimulojnë sekretimin e lëngut të stomakut dhe funksionit pankreatik - një mish dhe peshk lengjet e mishit, condiments, salcat, erëza kafe. Futje e ushqimit mund të reduktohet në 4-5 herë gjatë ditës.
Me kalimin e kohës, dietë të ushqyerit klinike duhet të përfshijë më shumë peshk, mish dhe ushqime të qumështit. Për të përmirësuar oreksin, të marrë një turshi i kripur harengë ose lakër turshi.


Ju gjithashtu duhet të shmangin ushqime të lartë në vitaminë A. Është e nevojshme për të rivendosur epitelin udhë ajrore. Nëse pacientët kanë gojën të thatë, ulur shqisën e të nuhaturit, zë të ngjirur, kjo do të thotë - Mungesa e vitaminës A. Ajo është gjetur në djathë, gjalpë, vezë e verdhë veze. Dhe frutat dhe perimet përmbajnë beta-carotene, e cila më pas formuar vitaminë A në trup. Një numër i madh i carotene përfshira në karrota, majdanoz, speca, marule, qepë jeshile, kajsi, fruta e buckthorn detit dhe të egra u rrit. Këto perime janë të rekomanduara për të përdorur me ushqime yndyrore, të tilla si vajra bimore ose salcë kosi, kështu carotene beta është zhytur më të mirë në trup.

Vezë Parapëlqehet përdorimi ziera, decoctions rrëshqitës të drithërave, të ziera dhe drithëra gjysmë poluvyazkye me qumësht, petë, dritë mishit të ulët-yndyrë dhe supë peshku, mish pule të ziera, qofte steamed, bërxolla gatuar mish mbahem në të, jam, jam , mjaltë.

Kundërindikuar hani kripura, ushqime të yndyrshëm dhe enët që janë të vështirë që të tretet, dhe ushqime që përmbajnë fibra papërpunuar.
Ajo është konsideruar e dobishme çaj bimor. Për ta bërë këtë, ju duhet të marrë të njëjtin numër me lule e kamomil, elderberry zezë dhe përzierje gëlqere. 1 tbsp Mbledhja krijoj 1 filxhan ujë të vluar, të lënë të mbush për 10-15 minuta. Pirë gjatë gjithë ditës.

Në periudhën e shërimit është e rekomanduar në mëngjes para se mëngjesi të hani 1 tbsp vitaminë përzierje. Për përgatitjen e tij duhet të marrë 1 limon i madh, kajsi të thata 100 gram, 100 gram rrush të thatë, 100 gram kernelit arre, 150 g mjaltë. Lemon, kajsi të thata dhe rrush të thatë larë dhe fruta të rrjep për 10 minuta në ujë të nxehtë pas të thatë. Lemon të hequr të gjitha farat. Bluaj në një mulli mishit me lëvore limoni, arra, kajsi të thata, rrush të thatë. Në përzierje të shtoni mjaltë dhe përzierje tërësisht.

Produktet e listuara më poshtë duhet të përjashtohen nga dietën e të ushqyerit klinike:

- bukë të freskët, buns ndonjë, pasta;
- lëngjet e mishit yndyrë, supave me bishtajore dhe mel;
- mish yndyror, derri, patë, rosë, mish të ndryshme, salcice;
- viçi, deleje, yndyrna gatim;
- yndyrë, tymosur, peshku i kripur;
- skuqur vezë të ziera;
- mel, elb, elb, miell i bluar trash misri, makarona, fasule;
- yndyrore dhe pikante salcat;
- salads perime të papërpunuara;
- radishes, rrepkë, kastravec, lakër, hudhër, qepë, kërpudha;
- krem yndyrë kosi, qumështi e tërë, krem, i yndyrshëm, djathrave athët;

- pasta, ëmbëlsira, çokollatë, kakao.

Luftoni me pneumoni jo vetëm që do injeksione dhe pilula, por është terapi e saktë ushqyese. Në mënyrë tipike, gjatë sëmundjes së rëndë pacienti nuk dëshiron për të ngrënë, por, megjithatë, ne duhet të kuptojmë se të ushqyerit e mirë - çelësi i suksesit drejt rimëkëmbjes.