Trajtimi i rinitit kronike


Trajtimi i rinitit kronike fytit është e njëjtë si për rinitit të zakonshëm. Dhe për këtë, topically aplikuar apo lidhësit pryzhyhayuschye fonde. Nëse është e nevojshme, mjeku përshkruan drogë antipiretik dhe anti-inflamator, është paracetamol, acid acetilsalicilik. Nëse vërtetohet se sëmundja ka një natyrë virale, në këtë rast, mjeku rekomandon për të futur zgjidhje intranasal interferon, futjen e fruthit vaksinës dhe vaksinën e gripit intramuskulare dhe gama globulin specifike.Nëse vendosur patogjene bakteriale të veçanta, ajo është e rekomanduar për të marrë një terapi të veçantë. Kur pacienti ka formën kronike rinitit fytit, ai zakonisht të përshkruara rrymat UHF, rrezatim me rrezet ultravjollcë, SOLLUX, terapi mikrovalë, electroaerosols ngarkuara negativisht, sprays dhe antibiotikët.


Trajtimi i rinitit kronike vasomotor

Trajtimi i kësaj forme të sëmundjes është kryer duke përdorur lidhësit dhe agjentët hyposensitization. Lidhur vasoconstrictor, atëherë me rinitit janë kundërindikuar, sepse ata vetëm të përkeqësohet shkeljet e mundshme. Në trajtimin e kësaj forme të sëmundjes përshkruajnë dyatermyyu, electrophoresis, phonophoresis, galvanizim sipërme splenyn qafës së mitrës nyje dhe klorur kalciumi, si dhe reflexology. Përveç kësaj, trajtimi është kryer novokaina bllokadën vazotomiyu, ultratinguj dizentehratsiyu dhe rrezatimit ultravjollcë. Vlen të përmendet se ka një efekt pozitiv në forcim dhe ushtrime të frymëmarrjes. Nëse efikasitetin e aktiviteteve të personave të zhdukur, mjeku përshkruan zonat refleks djegurit, cryosurgery, ende duke përdorur dizentehratsiyu ultratinguj, halvanokaustyku ose konhotomiya.


Trajtimi i rinitit alergjike vasomotor

Trajtimi i kësaj forme të sëmundjes përfshin përdorimin e allerholohola dhe caktuar specifik hiposensi-mobilizimin e cila është një nga opsionet e immunotherapy lokale, e cila është metoda më efektive e përdorur gjatë faljen. Është e rëndësishme të dini se efekti në fazën imunitar të sëmundjes bën të mundur për të arritur një heqje të qëndrueshme dhe shërim të plotë klinike. Ende duhet të i kushtoj vëmendje për atë që mjeku përshkruan trajtimin pathogenetic e cila kryhet në fazën e faljen dhe rëndim të sëmundjeve. Në trajtimin e kësaj forme të rinitit është përdorimi i kundërshtarët histamine për 10-15 ditë, emëron acetilkolinės meditorov dhe reaksione të tjera alergjike që bllokojnë receptorët përkatës në qelizat e zgavrën e hundës, ajo diazolin, diphenhydramine, dhe bykarfen fenkarol.


Efekti i shkëlqyer jep hystahlobulyna aplikimit, i cili promovon formimin e antitrupave histamine plazmopeksina që lidhin histamine lirë dhe sodium Cromolyn. Ky mjekim është aplikuar në mukozën e hundës. Përveç kësaj, një pikë shumë e rëndësishme është përdorimi i imunomodulatoreve, ajo vjen në pika dhe imunoglobulina antiallergic është injektuar intramuskulare. Në sëmundje të rëndë porosis kortikosteroidet, i cili mund të jetë në formë të thatë ose aerosole teplovlazhnyh dhe vnutrinosovyh bllokimit, porosis antagonistëve kalcium, ajo fenyhydyn dhe të tjerë. Në këtë periudhë të formave akute të sëmundjes, si me forma të tjera të rinitit porosis terapi simptomatik, e cila është e ngjashme me trajtimin e formave te tjera te rinitit, duke përfshirë rinitit akut.


Përveç kësaj, përdorimi dhe trajtimi i fizioterapi, është magnetike, hydrocortisone phonophoresis, membranat rrezatimi ultravjollcë të hundës dhe rrymave diadynamic, dhe madje edhe akupunkturë. Dhe në raste shumë të rënda dhe të zgjatur ndodhin, e karakterizuar nga pakthyeshme dështim të frymëmarrjes dhe të hundës të ashpër, në këtë rast, mjekët mbështeten në trajtim kirurgjik, ajo polipotomii, cryotherapy, ultratingull turbinate dizentehratsii dhe të tjerët.


Rinitit kronike hypertrophic

Kjo formë e rinitit kronike trajtohet me djegurit argjendi nitrateve, acid kromor, acid trichloroacetic ose halvanokauterom. Ne trajtimin deri 40% glukoze, glicerolit, klorid sodiumi solucion izotonik dhe të tjerë. Përveç kësaj, terapia më e përshtatshme përdorimi sklerozyruyuschuyu, në të cilin një Mukoza modifikuar nazale injektuar këto substanca në sasi të mëdha, pra trajtimi kanë 4-5 injeksione, dhe intervali në mes tyre është një javë. Kur pacienti është e vështirë dhe merr një sëmundje progresive, në këtë rast me qëllim ngushtimin e hundës vendpushimet mjeku gropë të ndërhyrjes kirurgjikale, dmth kryer implantimin në kërc e trashësi mur ndarës hundës apo materiale të cilësisë sintetike.


Parandalimi i rinitit kronike

Parandalimi i Përgjithshëm sëmundje për qëllim normalizimin e plotë të çrregullimeve funksionale të sistemit nervor, rehabilitimin e traktin e sipërm respirator dhe forcim të trupit. Të gjithë pacientët të cilët kanë fyt kronike, hundë dhe fyt e ndaluar për të pirë duhan, hani ushqime të nxehtë dhe të ftohtë, condiments dhe erëza, ju nuk mund të pini pije alkoolike. Kjo nuk është e dëshirueshme për të hipotermi.