Trajtimi i grykët në shtëpi


Sëmundja më e zakonshme që prek traktin e sipërm respirator, bajame njohur. Nga një pikë mjekësore e parë grykët është inflamacion i bajamet. Shpesh sëmundja është tipike për njerëzit me karakteristika histologjike dhe anatomike të strukturës së bajamet.

Grykët është një infeksion dhe për këtë arsye kërkon trajtimin në kohë dhe e duhur. Grykët Nisur mund të shkaktojë një formë e sëmundjeve kronike dhe të shkaktojë zhvillimin e etheve reumatike, nefrit, pneumonia dhe sëmundjeve të tjera të rrezikshme. Kjo metodë e trajtimit dhe kohëzgjatjen e tij do të varet nga forma e grykët dhe tiparet e kësaj sëmundjeje.Format grykët

Grykët është manifestuar në formë kronike dhe akute. Në praktikë mjekësore shpesh diagnostikuar formën kronike e grykët. Në këtë rast, pacienti është gjithmonë i pranishëm qeliza inflamatore që nuk shkakton ndjesi të pakëndshme. Mjekët Otolaryngologists diagnozë grykët kronike nga karakteristikat e mëposhtme:
Zgavër keqe me gojë;
Bold "masa djathë" e bajamet;
Lokalizimit pika të verdhë mbi bajamet;
Klikimi amygdala jashtë tape ose qelb lëngshme me një erë të pakëndshme;

Rritja në nyjet limfatike të qafës së mitrës.


Grykët akute karakterizohet nga simptomat më të rënda:
Skuqje e bajamet;
Dhimbje kur gëlltitjes;
Zjarri dhe ethe;
Dhimbje të përbashkët;
Dridhura;
Dhimbje koke.


Metoda e trajtimit bajame duhet të përcaktojë otolaringolog mjek. Mënyra më të përdorura kirurgjikale apo konservatore për të trajtuar këtë sëmundje. Përveç kësaj, ka shumë mjete popullore që do të ndihmojë në mënyrë efektive të merren me grykët në shtëpi.

Metodat e trajtimit të grykët në shtëpi


Ilaçe tradicionale të ndihmojë në uljen e inflamacionit, shmangur rikthim, dhe dehje. Mjekësi zyrtare rekomandon përdorimin e ekstrakteve ndryshme të bimëve mjekësore, përgatitur në vend, për trajtimin e formave të ndryshme të kësaj sëmundjeje.

Për gargling duke ekstrakte nga bimët medicinale takim i tillë:

Kamomil dhe Lime Blossom;
Rigon bimeve dhe rrënjë alte;
Rrënjë alte, gjethe urtë dhe lulet e madhja e zezë;
Lë Peppermint, fruta kopër, gjethet e sherebelës dhe kamomil;

Lë eukalipt;
Gjethet dhe lulet e Wort Shën Gjonit.

Për përgatitjen e infuzione në bimeve shtëpi kombinuar në proporcione të caktuara dhe i mbushur me ujë të nxehtë. Shërimi më tej përzierje brewed, filtruar dhe të ftohur në temperaturën e dhomës.

Nëse dora nuk ishte bimët mjekësore e nevojshme, është e mundur për të ujitur në fyt në shtëpi duke përdorur antimicrobials ose bykarmynta furatsillina. Këto droga ndikojnë në mënyrë aktive florën microbial, shtypur streptokokeve agresive dhe Stafilokoket. Për të përgatitur zgjidhja duhet të jetë në një enë me ujë të ngrohtë për të shpërndarë një tabletë ose bykarmynta furatsillina.


Gjithashtu efektive shpëlarje me acid Askorbik. Për të përgatitur zgjidhjen duhet të marrë 5-6 tableta të drogës në gjysmën e një gotë me ujë të ngrohtë ose 3 ampula të acidit askorbik tretur në një gotë me ujë.

Shpëlaj rekomanduar për të kryer të paktën tri herë në ditë, pas ngrënies. Njëri nuk duhet të kryejë këtë procedurë me gurgullima shumë aktive, zë i fytit, si qelb do të ndahen në brendësi të bajamet. Fluid në pije duhet të jetë e lehtë për të ujitur në sipërfaqe, larë atë me arsim purulent.


Produktet e bletës janë të rekomanduara edhe për lehtësimin inflamacion në bajamet. Për shembull, në një enë me ujë të ngrohtë duhet të shpërndajë një lugë gjelle mjaltë. Gargling zgjidhje të dhëna në mënyrë efektive heq inflamacion i hundës dhe dëmtimit të dhëmbëve me gojë.

Propolisi përdoret në mënyrë aktive për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjes në shtëpi. Kështu, solucion ujor ose alkoolik të propolis është përdorur për shpëlarje. Megjithatë, kjo metodë duhet të përjashtohet nëse pacienti ka një reaksion alergjik ndaj mjaltë ose Propolisi.


Për vetë-trajtimin e bajamet grykët lubrifikuar nga vajrat e ndryshme me origjinë bimore. Për shembull, tri herë në ditë është e rekomanduar për të ujitur bajamet e vajrave buckthorn detit ose bredh.

Receta për trajtimin e grykët në shtëpi

Klasik për trajtimin e kësaj sëmundje janë:

Zgjidhja për shpëlarje jashtë sode, jod dhe kripë. Për përgatitjen e saj do të duhet ujë të zier në temperaturë dhome, 250 ml në një gotë me ujë duhet të shtoni disa pika të zgjidhje jod alkoolit, 3 g sode dhe një sasi të ngjashme të kripës.

Infuzion i celandine. Në një gotë me ujë të nxehtë duhet të mbush celandine prej 15 ml dhe insistojnë 30 minuta. Për gargarë zgjidhje të ngrohtë të përdorura.
Zgjidhja për shpëlarje të bazuar në hudhër. Dy karafil hudhër duhet me kujdes bluaj. Atëherë ju duhet të shtoni hudhër grimcuar në një gotë me qumësht të ngrohtë, të lënë për 20 minuta dhe tendosje. Për pije duke përdorur zgjidhje të ngrohtë.
Një zgjidhje e uthull molle. Një lugë çaji uthull molle duhet të shtohet në një gotë me ujë të ngrohtë. Rezultuar Zgjidhja ishte e përzier mirë dhe përdoren për gargling.


Fondet e mësipërme mund të alternativ midis tyre çdo ditë, ose përdorin një lloj të ri të zgjidhjes. Duhet të theksohet se rezultatet e shpejta mund të arrihet duke përdorur ilaçe tradicionale dhe medikamente së bashku