Metodat e parandalimit të të Drejtave të ftohjet


Po, lehtë të përballojë sëmundja mund të thekur vetëm njerëzit. Shumica e njerëzve modernë besojnë se forcim - është ndikimi në të ftohtë (akull dousing me ujë ose not dimrit). Por shumë shekuj më parë, mjekët tibetian kanë dëshmuar se ekspozimi i rregullt dhe i zgjatur në të ftohtë është e dëmshme për shumë (sidomos për llojet e erës dhe të mukusit, e cila dy të tretat e njerëzimit). Ftohtë jashtë çon në akumulimin e ftohtë të brendshme, e cila shkakton zhvillimin e sëmundjeve të rënda kronike - kardiovaskulare, astma, diabet, ekzemë, psoriasis, kanceri, etj Cilat janë metodat e parandalimit të drejtave ftohjet?


Njerëzit të cilët kanë natyrën e "nxehtë" kushtetutë (yang), rrallë sëmuren për shkak të metodave të ftohtë parandalimit, pavarësisht nga mësimet not dimrit. Por për shkak të ngurtësimit të lurks tyre agresive Një rrezik tjetër: pas 60-70 vitesh ata zakonisht vuajnë nga artriti dhe arthrosis, goditje, të prirur për kancer. Por kalitje synon rritjen e rezistencën e trupit. Aftësitë njerëzore në kalitje pafund! Zahartovuvatysya nuk mund vetëm dielli, ajri, uji, por edhe ushqim, barëra meditim: ngrohja deri me rërë të nxehtë dhe pebbles, puro sagebrush, masazh. Ne mund dhe duhet të kontrollojë trupin e tij dhe vitalitet për metodat e parandalimit.


Veshët masazh
Një e thjeshtë dhe të përballueshme trajtim dhe parandalimin e ftohjet person - acupressure. Ai nuk ka kufizime të moshës, ai është i sigurt për gratë shtatzëna dhe alergjitë. Shkencëtarët kanë treguar se përdorimi i acupressure në trup fillon të zhvillojë një numër të substancave biologjikisht aktive, duke përfshirë interferonit vet. Nëse familja është i sëmurë me ka ndodhur gripit ose kontakti aksidental me të sëmurët në sheshe, acupressure mund të bëhet disa herë në ditë - kjo do të reduktojë infeksionin iyazytsirnist.


Veshët e njeriut - është territori reflexogenous që është në kontakt me të gjitha organet e brendshme dhe sistemet e trupit. Sezoni masazh veshi duhet të bëhet 2-3 herë në ditë. Filloni me një stroking lehta dhe trazim të gjithë sipërfaqen e saj, gradualisht duke krijuar një ndjenjë e ngrohtësi të këndshme. Por njerëzit me rritjen e tensionit mendor nervor (zakonisht fëmijët dhe të rriturit), do të ketë një ndjeshmëri të fortë, dhe njerëzit më pak emocionale e perceptojnë kushtetutën procedurën bitum në mënyrë të sigurtë.


1. Shpejt bëj veshët e gishtit të vogël të parë përpara dhe pastaj të gjithë gishtat e tjerë. Shtrydh veshët në kokë, dhe pastaj lirimin. Përmirësimi veshët fleksibiliteti ndihmon promovimin e shëndetit të përgjithshëm.
2. Grab këshilla e gishtit dhe gisht tregues të dy earlobes për të krijuar të gjitha metodat e parandalimit. Me fuqinë tërheqja e tyre poshtë, atëherë lirimin (siç bëjnë me djalë ditëlindjen). Përsëriteni 5-6 herë. Procedura është veçanërisht e dobishme në kalitje fytin dhe gojën, për të përmirësuar vizionin.

3. Shkruani vrimë gishtit në deklaratën e jashtme e veshit dhe gishtin tregues për shtyp është në frontin e veshit - tragus. Shtrydh dhe rrëshqitje atë nga njëra anë në tjetrën për 20-30 sekonda. Bëni këtë rregullisht, duke stimuluar gjëndra veshkave forcimin e mukozës së hundës, fytit dhe laring. Dhe së shpejti të niset të ftohtë, i lëngshëm hundë, kollë, alergji.