Mos frymë hundë, çfarë të bëjë me bulkhead lakuar përkuletKur hundë nuk është frymë, gjëja më e mirë për të bërë - të filluar trajtim të menjëhershëm, më goja nuk është i dizajnuar për frymë të vazhdueshme. Nëse ju duhet të shpesh përdorin pika të vasoconstriction, një shkak i zakonshëm i rinitit mjekësor është lakim hundës mur ndarës. Sipas statistikave, ky devijim është pothuajse 85% e popullsisë së rritur. Para së gjithash, kjo nuk është për shkak të traumave, dhe ndryshimi në normën e rritjes së kockave të kafkës dhe kërc hundës. Kockave kërc rritet shumë më shpejt, se sa për të rritur ndodh shtrembërim. Kështu, drejtpërdrejtë përjashtim hundës Septumi sesa rregull.


Çfarë është ndarëse rrezikshme shtrembërim


Shkalla e ulët e shtrembërim është vetëm specialist dukshme. Jashtë fytyrë duket plotësisht simetrik. Kur shtrembërim shumë, fikson një kirurg plastik çështje.
Nëse frymëmarrja është e vështirë për shkak të mureve të lakuar, dhunuar proceset e ndryshme natyrore. Mukusit bëhet thata, e cila çon në infeksione të shpeshta respiratore akute, sinusit, faringjit, etj Mëso më shumë në lidhje me simptomat dhe trajtimin e faringjit është e mundur me këtë referencë.
pa marrë parasysh se kur hundë frymëmarrje, sindromi apnea e gjumit mund të zhvillohet natën e shoqëruar ndaluar gërhitës

frymëmarrje;
devijime frymëmarrje korrekte mund të çojë në angina, presionin e lartë të gjakut;
shpesh dhimbje koke, lodhje ndodh;
përkeqësimit të kujtesës;
Depresioni është më e zakonshme.
Kur shtrembërim është vetëm një flegër, edhe pse ata të dy punë. Pjesa më e madhe e trupit është e vështirë për të përshtatur.

Si diagnozës


Rekomandimet specifike mund të japë një mjek-otolaringolog.
Për diagnozën e pacientit në shqyrtim, krahasuar "natyror" Frymëmarrje hundës pasi zbatimi i vasoconstrictor pika apo vaj, e cila përfshin adrenalin.

Përdorur X-ray ose CT scan. Mjeku vlerëson gjendjen e sinuseve paranazale, si, për shembull, pacienti mund të jetë sinusit kronik purulent ose polyposis.
Për të vlerësuar vështirësinë e frymëmarrjes hundës, zbatohen rinomanometriya. Pajisje të veçanta mjekësore vlerësuar rezistencën e ajrit.
Në veprim të trajtuar më në fund të formimit të skeletit, dmth pas 18 vjeç. Nëse vuajtje morale e madhe mund të pritet.

Si për të kryer operacionitKorrigjimi i lakim hundës mur ndarës mund të shoqërohet me zbatimin e një numri të procedurave ndihmëse:

në qoftë se pacienti nuk është frymë hundë të gjatë, ndërsa përdoret gjatë vasoconstrictor, mukoza mund të rritet së bashku me kërc.
shpesh kanë për të zvogëluar madhësinë e dëmtimit të dhëmbëve hundës, kryerjen vazotomyyu. Gjatë operacionit duke përdorur videokamera. Pas përfundimit të transaksionit tampona futur, fikse pozicionin mur. Pas dy ose tri ditësh, e pastër.
Operacioni i merr nga 20 minuta për gjysmë ore. Është më mirë nëse pacienti është në gjumë, dhe kirurg operon në heshtje.
Nëse pragu dhimbja ulet, vidyazykatysya më të mirë të anestezi lokale.

Në hundë shumë zona refleks, dhe rrjedhjen e gjakut që hyn në tru. Për të krejtësisht të shpëtoj ndjeshmërinë e këtyre zonave të kërkuara doza të konsiderueshme të anesthetics. Por vënë ato në të njëjtën dozë si në stomatologji, në këtë rast, e pamundur. Prandaj, anestezi lokale do të jenë më pak të thellë se në stomatologji.
Nose filloi të marrë frymë, korrigjimin e shtrembëruar lazer diodë ndarje. Termoplastykoy mund të hiqni shtrembërimet kërc, edhe pse në shumicën e rasteve kockave lakuar.
Septoplastyka ju lejon të hiqni vetëm një pjesë e mureve lakuar. Qasja është përmes hundës. Mucous shtyrë mënjanë, atëherë një pjesë e shtrembëruar hequr. Pastaj mucous sewn.