Receta tradicionale për luftimin e kollës


Të gjithë ne jemi në pritje të këndshme të pranverës, por këtë kohë të vitit mund të sjellë jo vetëm emocione pozitive, por edhe të gjitha llojet e sëmundjeve, të tilla si ftohjet, për shkak se në atë kohë shumica prej nesh imuniteti duket dobësuar.
Ne të gjithë jemi të njohur me të gjitha "charms" ftohtë të fshehtë. Dhe sigurisht, shumë njerëz kanë për të dëgjuar njerëzit e mirë të recetave shumë të ndryshme popullore për luftën kundër kollë. Le të kujtojmë këto këshilla kohë testuar. Por së pari të gjetur se çfarë janë llojet e ndryshme të kollës dhe të sëmundjeve të cilat ata tregojnë. Kollë dallohen nga kohëzgjatja e saj (kollë konvulsiv është kollës së mirë, të përsëritura - me bronkit, të shkurtër dhe të vazhdueshëm - me pleurit), toni lëshojnë ngjirur, leh kollë dhe të heshtur. Përveç kësaj, ajo mund të jetë i lagur me pështymë, e cila sugjeron bronkit ose pneumoni, ose e thatë në sëmundjet e traktin e sipërm respirator dhe fazat e hershme të sëmundjeve inflamatore të mushkërive dhe bronke.


Për të bërë një diagnozë dhe të përcaktojë trajtimin e sëmundjeve, kontaktoni mjekun! Vetëm një ekspert mund të identifikojë karakteristikat e kollë dhe të caktojë trajtimin e nevojshëm, drogë antitussive ose të përshkruajnë ose të rekomandojë trajtime distractions, të tilla si gjoks fasha, Llaçe mustardë, mbytje, banja këmbë me mustardë, etj

Ne ofrojmë për t'u takuar me recetave të vjetra për të luftuar kollë për të ndihmuar të përballen me këtë sëmundje ilaçe nuk ka më keq (por sërish ka thënë se ato mund të përdoren vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj!).

• Kështu, receta e njerëzve të përfshijë një mënyrë të tillë efektive për t'u marrë me një kollë: për të marrë rrepkë zi, larë atë, të prerë një vrimë në rrënjët dhe e vënë atë në 2 tbsp mjaltë. Atëherë vihet rrepkë vertikalisht në një tas, mbuluar me letër të trashë dhe për të mbajtur 3-4 orë. Kjo është një zgjidhje efektive për kollë e thatë, ajo mund të marrë 1 lugë para ngrënies dhe në kohën e gjumit 3-4 herë në ditë.

• Një tjetër mënyrë efektive për t'u marrë me një kollë - një mirë-njohur "eggnog". Për të përgatitur atë, ju duhet të hedh poshtë 3 yolks vezë dhe 2 lugë sheqer deri sa të qetë, të shtuar në të 50 ml rum. Merrni "eggnog" duhet të jetë për ushqim, 1 lugë gjelle 4-5 herë në ditë.

• Ata që nuk janë duke planifikuar gjatë sëmundjes për të dalë, ne mund të rekomandojë shërimin, por nuhatje ashpër përzierje. Ajo duhet të jetë copëtuar imët 1 karafil të hudhër dhe 10 kokat e qepë, pour qumësht unpasteurized, të sjellë një çiban dhe kuzhinier deri hudhër dhe qepë janë të tenderit. Pas kësaj shtoni 100 g mjaltë dhe përzierje mirë. Merrni këtë përzierje gjatë gjithë ditës çdo orë 1 lugë gjelle

• receta tradicionale të përmbajë një mënyrë të tillë efektive për të hequr qafe kollë: të marrë 4 arra grimcuar, me predha, të përzier me 1 tbsp lule të zeza elderberry që mund të blihen në farmaci, dhe 1 tbsp mjaltë, derdh 05 litra ujë të vluar, vlim për 30 minuta. Pastaj tendosje supë dhe pini 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle

• Një kollë për të pastruar off sulmin mbi rrënjët, receta popullore këshillojnë për të përgatitur një zierje e patate të papërpunuara, qepë dhe mollë. Të gjitha këto produkte duhet të valoj një litër ujë për aq kohë sa uji ka avulluar përgjysmë. Kjo zierje pini 1 lugë gjelle 3 herë në ditë. Ju mund të gatuaj dhe përzierje molle-qepë: Mix mollë integruar dhe qepë, shtoni mjaltin në pjesë të barabarta. Merrni përzierje 3 herë në ditë për 2 lugë
• Kur simptomat e para të ftohtë të përbashkët mund të pres një karafil pak hudhër, shtoni 1 tbsp mjaltë, 1 tbsp gjalpë, vënë përzierje në një tas, pour qumësht të nxehtë, të mbuluar dhe të lënë për disa minuta. Pastaj ju pini në një kohë në gllënjka të vogla. Pak mirëpritur një "qumësht hudhër" mund të përsëritet.


• Ata që nuk kanë probleme me zemër, mund të rekomandojë që të përdorni recetë e mëposhtme: përzierje 1 tbsp mjaltë, 1 tbsp vodka duhet të derdh çaj të nxehtë të fortë, përzierje tërësisht. Pas pirë pije që rezulton duhet të shkoni në shtrat, për t'i shpëtuar. Prandaj, aplikoni këtë recetë të mirë mëngjes gjumit ju do të ndiheni shumë më mirë.
• Për të luftuar kollë e vazhdueshme të zgjatur mund të përgatisë supë: të marrë 15-20 fara kajsi, bluaj ato në një mulli kafeje, derdh një gotë me ujë të vluar të nxehtë, të lënë për një orë, ikjen. Lejo supë duhet të jetë 3-4 herë në ditë për 1 lugë gjelle Ky mjet ka një veprim të butë dhe të mirë për të trajtuar bronkit, kollë e mirë dhe tracheitis.


• Në decoctions, infusions dhe përzierjet, ka të tjera, mënyra po aq efektive për të luftuar kollë. Për shembull, për të hequr qafe këtë sëmundje mund të aplikoni kompresa. Për çdo lloj kollë mund të marrë një fletë të gjerë lakër, nga njëra anë lehtë yndyrat atë me mjaltë dhe të aplikojnë atë në gjoks, e mbylli përfundojë plastike dhe të mbyllë një shall të ngrohtë. Bëni një kompresë të mirë gjatë natës dhe fle me të.
• Për të trajtuar kollë mund të përdoret dhe fërkim. Për shembull, ju mund të përgatisë një përzierje e naftës pluhur dhe terpentinë. Për ta bërë këtë, të ngrohur 2 tbsp vaj pluhur, shtoni 1 tbsp terpentinë, përzierje mirë. Kur drita është e mjaftueshme për të ftohtë të paund kësaj përzierje gjoks 1 herë, fërkim në sëmundje të avancuara mund të përsëritet deri në 3 herë në ditë.


Na ofroi vjetër Kollë recetave popullore me siguri ju ndihmojë të kapërcyer këtë Sëmundjet ose të paktën të lehtësuar gjendjen e tyre. Dhe përveç kësaj, në pranverë mos harroni rroba të ngrohta, dhe pastaj ju mund të gëzojnë zgjimin pranverë e natyrës, duke harruar në lidhje me sëmundjen.