Shkaqet e pazakontë e kollës në njerëz


Shkaqet e pazakontë e kollës në njerëz që nuk janë gjithmonë një shenjë e sëmundjeve të mushkërive, ne mund të kollë për arsye që nuk kanë të bëjnë me dritë shumë shpesh. Kjo është një kollitjes e gjatë dhe e dhimbshme dhemb, edhe kur njerëzit pijnë expectorants gjata dhe droga të tjera për të hequr kollë, por absolutisht nuk ndihmojnë.
Pse nuk kollë mund të shoqërohet me sëmundje të mushkërive dhe shkaqet e pazakontë e kollës tek njerëzit mund të shkaktohet nga sëmundjet e stomakut, dhe pse.
Pra, problemi i kollës mund të përqendrohet në barkun tuaj, dhe ky proces ka të bëjë me faktin se në aciditetit normal stomakut ka disa kufij, dhe muskul unazor që parandalon përmbajtjen e stomakut për të hyrë në ezofag. Ajo duhet të punojë edhe të mos humbasë përmbajtjen afër gojës në ezofag, duke shkaktuar urth mund të ndodhë.


Ne rastin kur ka aciditetin tepërt gastrik dhe në të njëjtën kohë muskul unazor nuk është i mbuluar të duhur, ajo është e lëshuar përmbajtjen në ezofag, duke shkaktuar acarim dhe urth shfaqet pezmatoj që në pjesën e tretë të poshtëm të ezofagut, dhe ka janë receptorët që shkaktojnë kollë refleks.

Prandaj, dukuritë e mëposhtme janë të lidhura me përdorimin e produkteve që përmbajnë mente ose karamele mente, kështu vetë shkaqet Peppermint relaksim i ezofagut muskulor rrjet dhe kontribuon për urth.

Kjo mund të jetë çamçakëz, tableta nenexhik, feces zemrës përmbajnë mente, si sode, e cila në mënyrë dramatike rrit vëllimin e stomakut, dhe konsumit të tepërt të çokollatë dhe kafe, të shkaktojnë relaksim të muskul unazor.

Për të reduktuar acarim të ezofagut, dhe me ta të eliminuar shkaqet e pazakontë për kollë në njerëz duhet të marrë drogë që zvogëlojnë aciditetin e stomakut. Droga të tilla janë të njohura për ne, ashtu-quajtur proton pompë blockers, dhe këto përfshijnë almagel, amyprazol, këtu ata trajtojnë urth, por edhe të kuruar kollën tuaj.

Shkaku i dytë i pazakontë i kollë në njerëz janë alergjik, por edhe shkaku është postnazalnыy zatik kur do mukusit sinuseve.
Pastaj me sinus mukusit fillon të rrjedhë poshtë në pasazhet e hundës, sidomos në pozitë i shtrirë në shpinë fillon të irritojë mukozën e hundës, duke shkaktuar kollë nadsadnyy, por kjo nuk është e lidhur me sëmundje të mushkërive, dhe ky proces është i lidhur me undead nedolechennыm.
Kjo kollë duhet larë hundën për të hequr qafe e mukusit dhe varrose vasoconstrictor pika përmes këtyre procedurave pësojnë ënjtje fillon, dhe me të do të jetë i ftohtë, si rezultat, nuk do të kollë receptorët iritim dhe kollitjes do të ndalet.


Kur hequr inflamacion i hundës pasazhe, duke hequr edemë, kemi hequr receptorët ndikimi kashlevыe dhe ndalesa kollitjes, por gjithmonë të jetë edhe vysyakatysya, me gojë të hapur veshit nuk është hedhur, pastaj të marrë një shami, afër gjysma e hundës, e vysyakatysya hapur RTE dhe të bëjë të njëjtën procedurë me vrimë hunde tjetër.
Shkaqet e pazakontë e kollës në njerëzit mund të shkaktohen nga sëmundjet kardiovaskulare, dhe është shkaku i dytë i kollë, pas sëmundjeve të mushkërive.
Kjo ndodh në rast se një person ka sëmundje të zemrës apo dështimin ishemike të zemrës, për shkak të stagnimit të lëngjeve apo gjakut në qarkullim pulmonare, mushkëritë e lëngjeve të tepërta duket. Kështu fillon një kollë të pazakontë në njerëz, dhe ai i rënduar në pozicionin e shtrirë në shpinë, dhe këta njerëz duhet të flenë gjysmë ulur mbi jastëkë të lartë.


Ka shkaqe të pazakonshme e kollës në njerëz me sëmundje të zemrës, kur ngjeshur fillon në mushkëritë e lëngjeve dhe një të ashtuquajtur astma kardiake. Njeriu kollitjes dhe mbytje për shkak të sëmundjeve të zemrës, ose për shkak të sëmundjeve të tjera të zemrës, dhe në qoftë se një person ndihet mirë gjatë gjumit, pozicion polusydyaschem, ju e dini se ju keni filluar për të zhvilluar sëmundje të zemrës.
Është e nevojshme për të shqyrtuar zemrën dhe të shkojnë në Laura, dhe këtu kemi parasysh arsyet jo të shkaqeve të zakonshme kollitjes, të cilat janë shkaku i sëmundjes në organe të tjera përveç mushkërive.

Ne parasysh shkaqet e pazakontë e kollë, dhe duhet theksuar se shumë njerëz përpiqen për të trajtuar çdo kollë vetëm pa gjetur shkakun e saktë të kollë dhe pa shkuar te mjeku, natyrisht, kjo mund të çojë në pasoja të pakthyeshme.

Kollë kardiak, nuk mund të shërohet, nëse nuk instalohet një diagnozë të saktë dhe shkaqet që shkaktojnë këtë kollë, dhe zakonisht shkaku kryesor i kollë pazakontë në njerëz që kanë dështim të zemrës dhe muskujve të zemrës si një e tërë.

Duhet të theksohet se simptomat e dështimit të zemrës, shumë të ngjashme me simptomat e kollitjes në bronkit. Ajo gjithashtu mund të jetë grumbullimi i mukusit, dhe nganjëherë, në raste të rënda të dështimit të zemrës mund të jetë diktim.
Kollë zemrës shkaktohet zakonisht nga ngecja e gjakut në mushkëri dhe në mënyrë të pazakontë kollë, të përzemërt mund të jenë në të majtë ventricular, dështim të zemrës.
Në këtë rast, barkushe drejtën e zemrës fillon të mbushur mushkëritë me gjak, dhe barkushe të majtë nuk mund të pompimit të gjakut, e cila çon në acarim dhe kollë kollë qendra shfaqjes pazakontë në njerëz.


Mjekët kollë e tillë është quajtur "bronkit zemër" dhe ai zakonisht pa gëlbazë, e thatë, por një shkurtësinë e pacientit të paturit e frymëmarrje, një ndjenjë e mungesës së ajrit dhe në këtë mënyrë rrit në mënyrë dramatike shkalla e zemrës.
Shkaqet e pazakontë e kollës në njerëz duhet të trajtohet pas një diagnozë të plotë dhe sjelljen në rastin kur shkaqet e kollës lidhen me shkelje të zemrës, ajo sigurisht që është e nevojshme për të trajtuar zemrën jo, bronke, si disa pacientë.
Pra dukuri e pazakontë e kollë duhet të shkaktojë shqetësim, dhe çdo njeri në këtë mënyrë duhet të konsultoheni me një mjek dhe për të gjetur shkakun e vërtetë kollitjes.