Pengues Bronkit - Simptomat


Bronkit pengues i përket një grupi të sëmundjes pulmonare obstruktive kronike. Ajo karakterizohet nga inflamacion në bronke dhe shkeljes së terrenit të tyre. Nëse bronkit - një inflamacion i bronke, bronkit pengues - është kompleksitetin e saj. Në bronkit obstruktive mund të ketë shkaqe të ndryshme: nga viruset me bakteret dhe alergeneve.
Simptomet kryesore
Nëse një person është bronkit sëmurë obstruktive, simptomat shfaqen në një shkallë mjaft të shënuar:

 • udhë ajrore mukusit akumulon;


 • frymëmarrje penguar e pacientit;

 • ethe;

 • kollë pështymë liruar.


 • Këto shenja mund të jetë konfuze për sëmundjen e pacientit nga një javë për një muaj.
  Simptomë kryesor i bronkitit obstruktive - kollë dhe wheezing. Një nga simptomat karakteristike të sëmundjes - gulçim, e cila shfaqet në tendosje të vogël. Rritja e lodhje mund të tregojë praninë e pengesave bronkial.
  Me trajtimin e duhur të të gjitha efektet negative të bronkit përjashtuar.
  Forma akute e sëmundjes

  Akute bronkit pengues - një formë më e rëndë e sëmundjes. Simptomat shprehur të ndritshme, dhe më karakteristike e tyre - fishkëllimë wheezing kur frymëmarrjes. Mukoza e shtohet bronke, duke e bërë procesin e vështirë të marrë frymë. Nuk është një formimi Rritja e mukusit në rrugët e frymëmarrjes. Konfiskimet ndodhin papritmas kollë dhe wheezing pasi ata zhduken për një kohë.
  Për trajtimin e të rriturve është më e mirë për të përdorur aerosols për expectorants mbytje dhe të marrë ilaçin. Në çdo rast, ndihmon kullimit pozicional dhe masazh dridhje.

  Sëmundje kronike
  Nëse një pacient me bronkit obstruktive kronike, simptomat mund të mos jetë aq i theksuar, por të shtrirë në kohë. Ata janë më të vështira për të trajtuar. Përfundimisht ventilim bëhet më e keqe, frymëmarrja bëhet e vështirë. Kjo sëmundje mund të zgjasë rreth tre muaj dhe u kthye pas një periudhe kohore, të tilla si çdo dimër.
  A nuk e ngatërruar këtë formë të bronkit dhe alergji. Pra, së pari ju duhet ta instaloni dhe eliminuar burimin e sëmundjes. Pacientët duhet të hedh lëng gëlbazë me ndihmën e barnave dhe terapi bronhodylatyruyuschaya.

  Shmangia e rrezikut?
  Forma më akute të sëmundjes kanë tendencë për fëmijët qenë kohët e fundit i sëmurë me grip, sëmundje respiratore akute, ose SARS. Forma kronike, në të kundërtën, shpesh tipike për të rriturit.
  Simptomet e obstruktive bronkit të lehtë për të gjetur nëse ju ndjekin shëndetin e tyre. Por për të shmangur ato:

 • Të heqë dorë nga pirja e duhanit.

 • Forcuar sistemin tuaj imunitar.

 • Eliminimi i të gjitha alergeneve mundshme.