Bronshiti obstruktiv në një fëmijë të vogël


Nëse bronkit pengues përsëritet, duhet të konsultoheni me një pulmonologist ose allergist - kjo do të bëjë të sigurt që fëmija nuk ka astmë. Shënim: fishkëllimë wheezing - një tipar dallues është bronkit obstruktive. Modeli më i zakonshëm është: të përkryer të shëndetshme një ditë para se fëmija papritur fillon të kollitjes dhe soplyvytsya, ai hedhje temperaturës (deri në 385-39 ° C), secila thith-nxjerr shoqëruar nga bubbling wheezing lagur (e regjimit të vjetër, mjekët thanë, frymë si organo dore me manivelë), fëmija bëhet i fjetur dhe dobët. Quajtur auskultyruet mjeku (të dëgjuarit), dhe duhet të perkutyruet (gishtat prostukyvaet) fëmijë gjoks. Këto manipulime të bëjë të mundur për të shëndosha karakteristikë të vlerësuar gjendjen e indeve të mushkërive dhe, ndoshta, ose pneumoni të dyshuar në një fëmijë-miqësore, të lehtë, dhe wheezing - me një hundë hundës është bulkayut. Ka bronkit, nasopharyngitis normale (inflamacion i hundës dhe fytit). Bronshiti obstruktiv në një fëmijë të vogël - tema e artikullit.


Shumë prindër kanë frikë se "kollë bie poshtë". Dhe absolutisht e padobishme. Fakti që nuk kollë poshtë "pika"! Numri kapur dhe shami pastaj gëlltiten nuk e rrisin rrezikun e bronkit. Kjo varet tërësisht nga çfarë lloj virusi ka shkaktuar nasopharyngitis. Nëse ky shejtan lehtë dhe të qetë të jetojnë në qelizat e bronke, kështu që do të bronkitit (mjekët thonë se virusi tropen të indeve të mushkërive). Nëse jo - atëherë, ajo kufizohet undead. Bronkit mund të ndodhë krejt ndryshe.


Të ballafaquar me një rast tjetër të bronkit, mjeku ka për të përcaktuar natyrën e çdo sëmundje - sepse ajo ndikon në trajtim. Shumica e viruseve janë patogjenë të bronkit - paragripal, adenoviruset, viruset rynosyntytsealnыe, virusi i fruthit, etj Problemi është se virusi fjalë për fjalë "rrugë të hapur" bakteret, në këtë rast, bronkit, filloi si një virale, shpejt mund të bëhet virale dhe bakteriale. Në bronkit virale nuk kanë nevojë për antibiotikë, por këto barna për terapi bakteriale është themeli. Tiparet dalluese të bronkit viral - pështymë transparente ose të verdhë, dehje pashprehur (fëmijë sigurisht duket i sëmurë, por nuk është i lodhur dhe ushqime të preferuar refuzon) dhe shumë të shpejtë "vetë-shëruese". Në pështymë bakteriale bronkit mund të jetë purulent, shprehu fuqishëm dehje (fëmijë i dobët, i zbehtë dhe i topitur gënjyer shtresa dhe refuzon për të ngrënë) Pa trajtim, kjo gjendje zgjat aq sa duhet. Nëse dita 3-4 e sëmundjes dhe ethe mbahet gjendja e keqe dhe kollë mbetet e vështirë dhe nadsadnym, shumica mjekët rekomandojnë që të fillojë të marrë antibiotikë.


Nëse clumps të dukshme të pështymë ose qelb përgjakshme "vija" menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek. Pra, mund të japin vetë ndjeu sëmundje nasofaringeal apo sëmundje të rëndë të mushkërive. Për të ndihmuar mjeku juaj të vijë testin ndryshme. Këto numërimin e gjakut (me gisht), mund të dyshohet infeksion viral apo bakterial. Gjoks X-ray ndihmon për të dalluar bronkit nga pneumonia. Analiza dhe pështymë kultura për bronkit kronik apo periodik bën të mundur për të identifikuar agjent shkaktar dhe për të hequr natyrën e saj alergjike.


Feed pak forcë kec nuk është e nevojshme, por ajo duhet të pini sa më shumë që të jetë e mundur - trupi ka nevojë për lagështi të lëngëzohet gëlbazë. Çaji i përshtatshëm, lëng, pije frutash, lëng, dhe ujë të thjeshtë. Qëndrimi Inteligjente të temperaturës. Në qoftë se nuk ngrihen mbi 38-385 ° C, ju nuk keni nevojë.
Temperatura stimulon sistemin imunitar dhe parandalon shumëzimin e viruseve. Antibiotikët, siç kemi thënë, nuk është gjithmonë një parakusht për shërim. Mjekët rekomandojnë marrjen e tyre vetëm për fëmijët deri në 4-6 muaj (crumbs shpesh vuajnë nga bronchiolitis, dhe ata shpesh të komplikuara nga pneumonia, bronkit), dhe fëmijët e çdo moshe me bronkit dyshuar bakteriale. Të gjitha drogat janë të administruara zakonisht me gojë (nga goja) ose thithur dhe injeksione intramuskular zakonisht nuk kërkohet. Kurs i shkurtër Terapia me antibiotikë (5-7 ditë në doza përkatëse pacientit moshës) nuk shkakton sindromi dysbiosis.


Në bronkit obstruktive në një fëmijë të vogël. Në këtë rast, mjeku rekomandon ilaçe, bronchodilators, zgjeruar lumen të bronke. Fëmijët me sëmundje të rëndë të mushkërive (zhvillimin e parregullt, mungesa e enzimeve, mukozë hedh lëng, etj). Trajtimi i bronkit rrallë plotë pa procedura "shkëputur" njerëzve. Rëndë mustardë dhe kërkojnë kujdes të madh. Fakti që një gatishmëri të mushkërive alergjik bronkit rritet indet - dhe fëmija mund të nxjerrë një reagim të ashpër ndaj ekstrakt mjaft e zakonshme pishe ose mustardë thatë. Gjithsej: pjekur qepë dhe bearish / baldosa yndyrë mund të përdoret për bluarje të ndjehen të, mjaltë "ëmbëlsira" me gjethe lakre - duke kërkuar mbrapa dhe vaj aromatik ose të naftës - me kujdes të madh! Për banja këmbë fëmijë të vogël me përdorim mustardë ujë me një temperaturë prej 36-40 ° C, me ujë tepër të ngrohtë shkatërron të gjitha ushqyesve.