Pengues Bronkit - Simptomat dhe shenjat


Asgjë nuk është më e rëndësishme për një njeri se sa një frymë të plotë. Edhe pa ujë, ju mund të bëni brenda tri apo katër ditë dhe pa oksigjen - asnjë mënyrë. Prandaj, sëmundjet respiratore shkaktojnë kaq shumë frikë dhe kryesisht thyejnë cilësinë e jetës. Vlen të përmendet se një nga sëmundjet më të zakonshme sot janë bronkit penguese.
Është e rëndësishme për të kuptuar se në vetvete Bronkit - është proces inflamator akute ose kronike që shkakton pengesa që është clogging mukusit ose vrull muskujve të bronke dhe është një nga shkaqet kryesore të astmës. Rreziku më i madh i kësaj sëmundjeje dhe janë të ekspozuar ndaj fëmijëve të vegjël, të moshuarit dhe alergjitë. Shkaqet e bronkit obstruktive:


1. Infeksionet e sipërme dhe të poshtme të traktit respirator. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet atyre që janë shpesh angina sëmurë, gripi, infeksionet akute respiratore virale;
2. infeksion Mycoplasma, infeksionet adenovyrusnыmy, sidomos duke pasur parasysh imunitet të ulët;
3. sëmundje pulmonare;
4. Faktorët negative mjedisore: kushte të rënda mjedisore, ndotjes së ajrit;
5. Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj alergeneve;
6. Nuk provuar plotësisht arsye - trashëguar faktorët gjenetik. Shumica bronkit pengues gjenden në anëtarët e familjes, madje edhe në qoftë se ata jetojnë në kushte të ndryshme;

7. myk kërpudhat ka tendencë për të provokuar sëmundjet e frymëmarrjes, duke përfshirë edhe bronkit dhe astmë obstruktive;
8. Burns, duke përfshirë kimikateve;
9. lëndim ndryshme, trakea dhe reaktivitet bronkial;
10. Alkoolizmi, pirja e duhanit. Tymi i cigareve irriton mukozën, e cila është faktori nxitje për zhvillimin e inflamacionit në bronke.


Simptomet e bronkit obstruktive


Simptomat dhe shenjat e bronkit obstruktive ndarë në dy lloje, në varësi të llojit të bronkit.

Në bronkit akut;
· Kollë e fortë e thatë që shkon në lagur me të bollshme lirimin trashë mukozë. Zakonisht kollitjes shpejtë, rraskapitëse, edhe pse ka raste kur një kollë të vogël, e cila nuk shkakton asnjë dyshim të sëmundjes;
· Spazëm apo bllokim e traktin e sipërm respirator;
· Wheezing, tym zhurmshme;
· Një kollë që është më e keqe gjatë natës;
· Temperaturë të ulët-grade.
Duhet të theksohet se formë akute të bronkit shërueshëm. Megjithatë, në rast se garën e saj, ajo lehtë mund të kalojë në një kurë kronike e cila nuk është aq e lehtë.

Në bronkit kronik:
· Kollë e fortë rraskapitëse me pështymë pakët;
· Një tjetër simptomë - gulçim që ndodh fillimisht vetëm pas tendosje fizike dhe më vonë në pushim, deri në hipoksi;
· Vështirësia frymë fishkëllimë;
· Djersitja e tepërt;
· Dobësi, lodhje të lartë.
Është e rëndësishme të mbani mend se kursi afatgjatë i bronkit kronik, sëmundja fillon të përparojë, e cila është arsyeja pse periudha e acarimit të ndodhë gjithnjë e më shpesh.Si për të diagnostikuar bronkit pengues?


Bronshiti obstruktiv është diagnostikuar bazuar në rezultatet e testeve laboratorike klinike të gjakut (rritje normë sedimentation eritrociteve, rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut, duke përfshirë eosinophils) si dhe gjoks x-rrezet apo X-ray drita. Përveç kësaj, mjeku duhet të kryejë një studim të pacientit dhe të dëgjojnë atë bronke. Në këtë rast i dyshuari për sëmundje të tjera, mjeku përshkruan teste plotësuese. Për fat të keq, ajo është jashtëzakonisht e vështirë bronkit penguese trajtohen. Zgjidhni llojin e terapisë varet nga faktorë të tillë si mosha e pacientit dhe shkaku kryesor i sëmundjes.

Zakonisht, për të trajtuar të dyja kronike dhe akute bronkit aplikojnë antispasmodics, mukolitike (mjetet për të lehtësuar lëngëzimin dhe kollitje e pështymë), antihistamines. Në rastin e bronkit shkaktuar nga infeksioni bakterial, mjekët përshkruajnë antibiotikët.
Gjithashtu një pjesë e rëndësishme e trajtimit për mbytje janë të bazuara materiale terapeutike bimore. Këto procedura të ndihmojë të pastër bronke e pluhurit, mukozë dhe pështymë. Thithja e rekomanduar për pesë deri në shtatë ditë.

Ju gjithashtu duhet më pak pluhur allerhenamy6 kontakt, irritues kimike, tym, duke përfshirë edhe cigare. Këto substanca kanë një ndikim negativ në mukozën bronkial, të cilat në masë të madhe komplikon trajtim.