Shenjat e sinusit akut dhe kronik


Sinusit akute dhe kronike është një sëmundje komplekse, shenjat e të cilit janë shprehur shumë të mirë, por më e rëndësishmja gjatë paralajmërim dhe kurimin e tyre, për të shmangur komplikimet. Çfarë shenjat gjithmonë duhet të i kushtoj vëmendje për të? Sa e rrezikshme janë disa shenja? Vetëm duke e ditur përgjigjet për këto pyetje, dhe ju menjëherë mund të trajtoni sinusit kronik dhe akut. Sinusit është shoqëruar gjithmonë me inflamacion në prydatochnoy dhe nofulla e sipërme sinuseve. Këto janë quajtur sinuset haymorovi.


Nëse inflamacioni fillon të përparojë, fillon të përkeqësohet ënjtje në mukozën, i cili fillon për të mbuluar hundën pin vrimë famullinë. Ajo ndërton një shumë të mukusit dhe bakteret shumohen. Kjo do pleh organik, dhe presioni rritet brenda zgavrën, kjo është e gjitha një efekt negativ në sistemin e enëve të gjakut. Njeriu fillon të shqetësojë shumë dhimbje.Bakteret e cila race, fillojnë të prodhojnë një sasi të madhe të toksinave, ata fillojnë të infektojnë, njerëzit ndodh pafuqi, rritjen e temperaturës së trupit dhe ka një dhimbje koke serioze.


Ne duhet të kujtojmë se sinusit është një sëmundje shumë e rëndë dhe e fshehtë që kërkon trajtim të menjëhershëm në mjeku Ent. Kursi i trajtimit duhet gjithmonë të sjellë në një fund. Vetëm atëherë mund të themi. Çfarë sëmundja është shëruar.
Cilat janë simptomat e sinusit akut dhe kronik duhet t'i kushtojë vëmendje?


Shumë shpesh vetëm një njeri mund të vëreni shenjat e formave të ndryshme të sinusit

1. shkarkimit Ka hundës.


2. R3r3r3105. Rinitit është e gjatë.


3. Në rastet kur undead zgjat deri në tri javë, ju keni nevojë për të ndërmarrë veprime për shkak të sigurtë zhvillimin e sëmundje serioze.


4. Me hundë jashtë me re, të qartë, të verdhë, të gjelbër mukozë.


5. Kur sinusit njeriu gjithmonë ndihet keq e më keq, për shkak se ajo është e ndikuar nga toksina. Nëse toksina kanë filluar për të arritur një nivel kritik, një person fillon të kërcej ndjeshëm temperaturat, shpesh deri në 40 gradë.


6. Në rastet kur fëmija ka temperaturë të rritet për shkak të një të ftohtë, nëna ime duhet të kontrolloni urgjentisht të gjitha tiparet, nëse fëmija ka sinusit. Mukusit, i cili shtyn shkakton shumë dhimbje, ajo mund të rritet kur një person fillon të lëkundur, rrotullohen kokën lart, poshtë, në drejtime të ndryshme.


 

7. Nëse sinusit sinus mbulon rrjetëzës, njeri refuzon një vakt.


Të gjitha këto shenja tregojnë se zhvillon sinusit akut ose kronik. Nuk ka nevojë të prisni, kur ata do të jenë më shumë, është e rëndësishme për të aplikuar atë në shenjë e parë te mjeku, nuk janë rritur temperaturën.


Arsyet që shkaktojnë sinuzit akut dhe kronik 

1. R3r3r3110. Sinusit është rezultat i infeksionit - transferuar fruthit, gripit, alergjive. Gjithashtu, inflamacion mund të shkaktohet nga një komplikacion i fruth i keq.


2. Penetrimi i infeksionit nga pacientët dhëmbët.


3. Shumë shpesh vonon sinusit zakonshme ARI. Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të ftohtë, Dërgo pacientit për të Laura. Mos harroni se tipar kryesor i sinusit - mukusit konstante.


4. R3r3r3110. Sinusit po ecën në sezonin e ftohtë, si një i rritur, si një fëmijë. Shpesh, natyrisht, fëmijët e sëmurë 5 vjet dhe të moshës shkollore.


5. R3r3r3192. Sinusit si nje komplikim te rinitit, e cila është infektiv në natyrë. Rinitit është një dukuri e zakonshme në fëmijë. Fëmijët nuk janë pak haymorovi vjetër sinus zhvilluara. Me moshën, ata gjithnjë e ndezur.


6. deformim anatomike të hundës - ngriti mbytet, shtrembërimet e ndryshme në mur ndarës hundës.


7. Rritja në aisles polyps hundës.


8. Për shkak të imunitetit të reduktuar.


9. Zhvillimi i sinusit për alergji.


10. Faktorët në mjedis - moti i keq, borë, shi dhe motit të dimrit.


Simptomet e sinusit akut

Sinusit akut zhvillon sepse personi pësoi një sëmundje ngjitëse ose pereoholodyvsya. Këto sëmundje të fillojnë për të reduktuar nivelin e imunitetit dhe trupi nuk mund të rezistojë zhvillimin e një sëmundjeje të re infektive.


Një inflamacion i shpejtë është e lehtë në njoftim shenjat e sinusit akut. Të gjitha simptomat janë forma të theksuara:


1. Në trupit ka një chill.


2. rritur ndjeshëm dhe befas temperaturën e trupit.


3. Dhimbje koke Vazhdimisht i pranishëm gjatë ditës ajo mund të ndryshojë intensitetin dhe të lokalizuara në hundë, ballin dhe rrënjët e dhëmbëve.


4. Nëse ju klikoni në dhimbje haymorovi sinus fillon të rritet.


5. Kur kolliteni, kreu tilted, dhimbja fillon të rritet.


6. hundë hedhur vazhdimisht.


7. Në hundë zgjedhjen shumë të fortë nga plehrat.


8. Njeriut reduktuar shqisën e të nuhaturit.


9. Një njeri ka frikë nga drita.


10. fytyrë të fryrë.


11. Rritja e lacrimation.


12. Personi ndjehet shumë i sëmurë, nuk mund të kryejë plotësisht të gjitha detyrat e ndjen fjetur, është shumë e vështirë të koncentroheni.


13. Rrjedh formë akute e sinusit dy javë nëse nuk trajtohet në kohë, ai zhvillon në sinusit kronik.


Simptomet e sinusit kronik

Kjo formë e sinusit është e rrezikshme për shkak se ajo mund të jetë i komplikuar, inflamacion zgjat një kohë të gjatë. Ajo zhvillon pas trajtimit kanal rrënjë, tendosje në mur ndarës hundës. Simptomet e sinusit kronik është shumë e vështirë për të parë menjëherë. Ai ka dhimbje koke të përhershme si sinusit akut. Kjo nuk është tipike për të gjithë pacientët, dhe jo një faktor i dëshpëruar.


Cilat shenja mund të tregojnë se ju keni sinusit kronik?


1. Personi ndjen dobësi shumë të fortë.


2. Pacienti shpejt lodhur.


3. Itchy kanë një erë të pakëndshme.


4. Në hundë polyps fillojë të rritet, kjo e bën të vështirë për frymë.


5. Ulja e erë.


6. goditi një prej sinuseve.


7. Plehu mund të mblidhen në një anë.


8. Muri lakuar mund të jetë deformim.


Prandaj, është e rëndësishme të shohim shenjat e sinusit kronik dhe akut për të mbrojtur veten nga komplikacione të ndryshme. Nëse vini re se ju keni zhvilluar sëmundja duhet të kontaktoni menjëherë mjekun, në asnjë rast nuk mund të vonojë. Sinusit duhet të trajtohet tërësisht!