Mite të zakonshme për ftohjet


Ftohjet - diçka misterioze, ju mund fjalë për fjalë nga e para. Yyazytsirno sepse populli ka shumë mite në lidhje me sëmundjen. Ne kemi mbledhur mitet më të zakonshme në lidhje me ftohjet.
Miti i parë. Ftohjet shkaktohen nga të ftohtë
Nëse kjo deklaratë ishte e vërtetë, ne nuk do të dëmtojë verë. Sigurisht, hipotermi, së bashku me sistemet imun të dobësuar dhe stres të ketë një ndikim negativ në shëndetin e njeriut. Njerëzit Megjithatë rrëmbyer shqetësohen për ftohjet nga këmbët e ngrira megjithatë. Në vend të kësaj, shkencëtarët kanë vërtetuar se në qoftë se, duke mohuar mitet për ftohjet, në shenjë e parë e ftohtë për të marrë një dush të ftohtë, që është t'i nënshtrohet terapisë shok të ftohtë, dhe pastaj me kujdes fshij, e ulet sëmundje, kurrë filluar.


Nga vetë, të ftohtë - vetëm një autori tërthortë e ftohjet dhe infeksioneve. Pas të gjitha, moroznishe jashtë, më shumë njerëz në kohë duhet të jenë në dhoma ku dritaret e mbyllura dhe puna ajer te kondicionuar. Dhe këto uyazyka nxitur aktivizimin dhe përhapjen e viruseve.

Miti Dy. Dalë pas shampooing nuk mund
Këto mite të zakonshme janë zhvilluar në shumë prej bashkëkombasve të zakonit tonë të lani flokët tuaj para se të shkojnë në shtrat. Ndërsa në botën e qytetëruar pranuar për të larë në mëngjes. Kjo nuk do të ndikojë në nivelin e sëmundshmërisë.

Për më tepër, rreth 50 vjet më parë, shkencëtarët britanikë kryer një eksperiment shkatërrimtar keqkuptime në lidhje me ftohjet. Për ta bërë këtë, ata vënë një grup njerëzish në rroba të lagësht dhe të kërkohet që të jetë mbi. Pjesëmarrësit eksperimentojnë me një grup tjetër të veshur të njëjtat rroba, por e vendosur në një dhomë të ngrohtë. Ajo u gjet se numri i këtyre zastudylysya në të dy grupeve është e njëjtë, kështu që lidhja mes flokët e lagura, gjatë dhe ftohjet nuk janë aq të qarta. Përkundrazi, kjo varet nga imunitetin e njeriut dhe këmbëngulje.


Miti i tretë. Kapur një kanaçe të ftohtë përmes puthjeve
Të demaskuar këto mite të përbashkëta, kërkuesit kanë kryer studime të tilla, pjesëmarrësit nisur një vullnetar në zgavrën e hundës dhe përmban rinovirusëve gjuhës zgjidhje. Ajo u gjet se mënyra e parë viruset më të pranueshme është përmes zgavrën e hundës së njeriut. Dhe të infektohen përmes marrjes, dmth kissing, kërkon rhinoviruset përqendrimit, një mijë herë numri i viruseve që duan të infektojnë hundë. Por infeksioni është ndërmjetme nga duart tona.


Miti i katërt. Ftohjet papajtueshme me sport
Disa ëndrra e vizituar palestër ose pishinë në ditët e para të sëmundjes. Megjithatë, zalezhuvatysya gjata në shtrat pamundur. Kur temperatura e trupit është normale, ushtrimi duhet të shërohen, natyrisht, uyazyka se sëmundja keni qenë të shkathët jetese, aktiv. Ushtrim të moderuar mund të ndihmojë trupin dhe sistemin e saj imunitar më të fortë. Më e dobishme është në këtë kuptim drejtimin dhe duke ecur jashtë.

Mit Pesë. Shtypjen e kollë mund të çojë në pneumoni

Keqkuptim të tilla të vazhdueshme në lidhje me ftohjet mund të jetë e vërtetë vetëm për ata njerëz që vuajnë nga sëmundje të rënda kronike të mushkërive. Të gjithë të tjerët, duhet të luftojmë me një kollë e thatë joproduktiv, nuk fle natën dhe lodhje fyt dobësuar. Për fat të mirë, sot ka shumë të drogës. Kur ata fillojnë të veprojnë, tubave bronkial të fillojnë të pastrohen, atëherë ju mund të kollë në shëndetin.

Gjashti mit. Ilaç më të mirë për ftohjet është alkool
Kjo i dashur nga shumë njerëz pikëpamje është i pasaktë. Viruset nuk kanë frikë nga alkooli, sepse ata nuk kanë mundësi për t'u takuar me ta. Alkooli në të vërtetë veprim i ndryshëm sterylyzuyuschym, por ajo merr në trupin tonë nëpërmjet traktin gastrointestinal, ndërsa viruset janë më shpesh në rrugët e frymëmarrjes e sipërme. Përveç kësaj, përdorimi i alkoolit çon në reagimet e ngadalshme, dobësuar aftësinë e tij për të luftuar agresorët e huaj.


Miti Shtatë. Gjatë ftohtë duhet të hani më mirë
Në realitet, mish të ndryshme dhe mish specialitete imunitetin e njeriut për të kontrolluar forcën e jo më keq se stresi apo infeksion. Në mënyrë që të mos sëmuren në dimër, të mbajë pozicion të mirë, si agjërimi ditë është metoda më efektive për aktivizimin e imunitetit.
Një vlerë të provoni, edhe pse jo shpesh, por rregullisht gjatë ditës për të dhënë deri të qumështit dhe produkteve të mishit. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të mohoj. Vetëm duhet të respektojë rregullat e mëposhtme: pi shumë dhe shpesh, deri në 3 litra në ditë, dhe mos ha peshk, mish, qumësht dhe vezë. Ajo mund të hahet patate të skuqura në vaj perimesh, ëmbëlsira me kërpudha ose mbushje të perimeve, pancakes, mollë pjekur, dehja, fruta, perime, fasule, herbs, kërpudha, arra, drithëra, sallata - me pak fjalë, në qoftë se e dëshiruar ditë meatless mund të jetë e shijshme dhe ushqyese.


Rastësisht, kur një dietë e tillë është e dobishme për të pirë një verë të thatë të bardhë, në vend të çajit të fortë ose kafe është më e mirë për të përdorur pije frutash ose pije frutash me currants zi, Kastrati, u rrit hips, Kastrati. Dhe në mes të ngrënies dy herë në ditë mund të marrë 4-5 pilula e karbonit aktivizimit.
Fillimi më i mirë Week ligët - një fushatë në një bathhouse ruse premten në mbrëmje. Pair me dëllinjë ose thupër rrit fshesë metabolizmin, stimulon mushkëritë dhe mëlçinë, trupi ynë përshtat për pastrimin aktiv. Pas vizitës në palë të mirë pini lëng boronicë.

Kompletimi javën ligët ose në dush. Dhe të shtunën ju do të ndiheni të gëzuar dhe të shëndetshme.