Shkaqet dhe simptomat vasomotor rinitit


Vasomotor rinitit - një sëmundje e mukozën e hundës shkaktuar nga shkelje të rregullores së ton enëve të gjakut. Vasomotor rinitit mund të prishë të dy të rriturit dhe fëmijët, por sëmundja zakonisht prek njerëzit me rritjen excitability e sistemit nervor. Në diagnozën e kësaj sëmundje është e rëndësishme për të përjashtuar alergji, për shkak se të dyja patologjitë janë shumë të ngjashme me manifestimet klinike. Në këtë artikull, ne sugjerojmë që të marrin në konsideratë shkaqet dhe shenjat e vasomotor rinitit.
Shkaqet e vasomotor rinitit.
Të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjes mund të jetë ndonjë arsye që është në gjendje të pengojnë rregullimin e enëve të gjakut. Kështu, arsyeja mund të jetë:


- pluhur,
- alergjik ndaj kafshëve shtëpiake,
- bimë të lulëzuar
- mjekim,
- Abuzimi vasoconstrictor pika
- infeksionet e shpeshta të nasopharynx.
Karakteristikat e sistemit nervor, reflektuar në rritjen e excitability, reagimet paqëndrueshmëria ndaj stimujve ekuivalente mund të bëhet një faktor vendimtar në zhvillimin e vazhdueshme rinitit simptomat vasomotor. Këta njerëz ndjenjë të ndryshojnë për shkak të ndryshimeve në moti, mund të ketë çrregullime funksionale të sistemit kardiovaskular dhe ndihmon tretjen e ushqimit.


Shenjat e vasomotor rinitit.
Sulm vasomotor rinitit shpesh mund të ndodhë për arsyet e mëposhtme: një të mprehtë erë, tym, pluhur, ajrit të ftohtë. Kjo mund të ndodhë pas zgjimit nga gjumi, tendosje mendore ose fizike. Kjo është shoqëruar nga kongjestion i hundës lëngjeve të shpeshta dhe mund të jenë asimetrike. Mund të shfaqen simptoma të rinitit vasomotor si teshtitjes, sytë itchy, sytë e përlotur. Ënjtje e mukozës së hundës pasazhe mund të shkaktojë dhimbje koke. Shenjat e vasomotor rinitit mund të zhduken po aq shpejt sa ajo u shfaq.


Çfarë ndodh në mukozën e hundës në vasomotor rinitit?
Vasodilatation patologjike e sinuseve dhe mukozën e hundës ngjitur me të para se të pranojë të përhershme, reagim adekuat ndaj stimulit. Alergjen apo infeksion, kur në kontakt me epiteli shkaktojë reagim mbrojtës, komponenti kryesor i të cilave - vasodilatation. Me enët e gjakut të zgjeruara në kalimin hundës lumen sasi të madhe të lëngjeve që ndihmon për të hequr mukusit nga Agjenti apo thënë thjeshtë - ai lan larg. Dhe në qoftë se një mekanizëm i tillë mbrojtëse shfrytëzuar pa mëshirë, zhvillimin reaktivitetin e mukozën e hundës të zgjeruara.

Në vasoconstrictor paarsyeshme aplikimit bie, duke shkaktuar tkurrje refleks e enëve të gjakut, mekanizmin e tkurrjes dhe zgjerimit është e shqetësuar, mukozën e hundës humbet aftësinë e saj për të ardhur në mënyrë të pavarur në gjendjen e tij origjinale pas një episod të shkurtër të edemë (p.sh., teshtitjes refleks pas goditur hundë e pluhurit). Këto procese shkaktojnë mukozën e hundës ndryshime të vazhdueshme morfologjike: ajo bëhet e zbehtë ose kaltërosh, më të dendura, thickened.

Parandalimin e sëmundjeve.
Vasomotor Parandalimi rinitit thjeshtë. Për të forcuar sistemin nervor dhe sistemin imunitar, ushtrim i dobishëm të rregullt në ajër të pastër. Kjo mund të jetë një ushtrime të thjeshta të përditshme, mësime sporti i preferuar, punë në vilë apo shëtitje të gjata në park. Është e rekomanduar që forcim të ujit.

Kur vasoconstrictor infeksion të rrugëve të frymëmarrjes bie mund të përdoret për më shumë se pesë ditë, duke respektuar dozen. Çdo infeksion virus duhet të trajtohen në kohë.