Masat preventive kundër ftohjet


Nuk është sekret se ftohjet dhe sëmundje infektive më e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar. Sistemi imunitar dobësohet vjeshtë, dhe në qoftë se mbështetjen e saj më parë - përpara se trupi ishte i përfshirë në luftën kundër viruseve bezvыlaznuyu, kollë dhe të ftohtë, ju mund të kaloni fun dimrit dhe të përfitojnë. Çfarë duhet të jetë masa efektive parandaluese kundër ftohjet?
Vitamina B (thiamin) - thelbësore për funksionimin normal të sistemit nervor. Me një mungesë të kësaj vitamine ul kujtesës, përqendrimi, aftësi të mësuarit. Njeriu bëhet apatike, nervoz, vuajnë nga pagjumësia. Mungesë akute të vitaminës B çon në polynevrytu - dëme Multiple nervore. Vitamina B është gjetur në susamit dhe farat e lulediellit, germinated fara në krunde gruri dhe maja që bën birrë. Pra, të marrë vitaminë B në doza të mjaftueshme, nuk është aq e thjeshtë. Plus ajo është e lehtë për të ndarë ndërveprimin me acid. Për shembull, në qoftë se Bean, i cili përmban rezerva të mëdha të thiamine, shtoni kripë gjatë gatimit, vitaminë zhduket. Masë e rëndësishme e saktë parandaluese kundër ftohjet, për shkak të mungesës B6.Vitamina B6 (pyridoxine) është e rëndësishme për trupin, së bashku me kalcium, ajo ndihmon zemrën dhe muskujt të punojnë si duhet. Plus ajo rrit numrin e antitrupave - mbrojtësit e organizmit. Një nga treguesit më të qartë të mungesës B6 është otitis kronike - pezmatimi i veshit të mesëm. Pyridoxine gjetur! patate, melasë, banane, mish derri, e verdhë veze vezë të papërpunuara, lakër, karrota, oriz dhe fasule thatë. Por është e rëndësishme jo vetëm për të njohur dhe për të gjetur një burim të pasur të vitaminës B6, por për të shpëtuar atë. Për shembull, kur vluar patate 93% e vitaminë B6 bashkon me ujë. E njëjta gjë është rasti me oriz. Jo për të përmendur faktin se të ngrira dhe të konservuara vitaminë hequr 100%.


Vitamina D (calciferol) ndihmon trupin të absorbuar kalcium. Prania e vitaminës D është i nevojshëm për koagulimit të gjakut, ruajtjen e kockave normale, zemrën, rregullimin e sistemit nervor. Me ndihmën e kësaj sëmundjeje sy vitaminë kurë, disa lloje të artritit dhe rakit. Vjeshtë të ruajtur nivele adekuate të vitaminës D pothuajse e pamundur, për shkak se ai intensivisht sintetizohet në trup vetëm nën veprimin e diellit. Sa për burimet e jashtme, vitaminë D gjendet në peshk (salmon, skumbri, harengë), gjalpë, yolks vezë. Megjithatë, për të marrë të mjaftueshme vitaminë D nga ushqimi duhet të hani peshk të paktën çdo ditë për masat parandaluese kundër ftohjet.


Plotësoj furnizimin tuaj të vitaminave dhe mineraleve ne kemi nevojë çdo ditë. Bëni këtë vetëm mbi bazën e të ushqyerit e duhur është pothuajse e pamundur. Së pari, ajo është shumë e vështirë për të organizuar dietën tuaj në mënyrë të pasur dhe të vendosur të ndryshme të produkteve. Dhe së dyti, në kohën tonë nuk mund të jetë 100% i sigurt se të gjitha këto produkte ushqyesve të mbetura pas magazinimit të zgjatur, ofrimit, trajtimit të ngrohjes dhe të procedurave të tjera. Vitaminat A, E dhe C - trio antioxidant, e cila, sipas immunologists, nutritionists dhe sëmundje infektive, sidomos duhet të bjerë. Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm, luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin dhe Redox reagime, përmirëson imunitetin, krijon një "hormonet lumtur". Vitamina E është antioksidant më i fuqishëm. Ai mbështet imunitetin për masat parandaluese kundër ftohjet, të përfshirë në sintezën e hormoneve, mbron qelizat nga dëmtimi duke ngadalësuar formimin e radikaleve të lira. Vitamina A forcon sistemin imunitar, mbështet lëkurën, është e përfshirë në ruajtjen e flokëve të shëndetshme dhe thonjtë.