Inflamacion Rhinosinusitis e hundës


Inflamacion Rhinosinusitis e hundës dhe sinuseve paranazale (sinuseve) - një nga sëmundjet më të zakonshme me të cilat përballen mjekët e përgjithshëm dhe specialistët Ent në mbarë botën. Sinus - një gropë e mbushur me ajër, të cilat janë të vendosura në kokë. Ata janë përgjegjës për kalimin e lirë të ajrit dhe të mukusit në zgavrën e hundës. Në rast të infektimit ndërprerë rrjedhën natyrore të mukusit nga sinuseve. Regjistrohu në sinuset e bllokuara, shtohet mucous cipë dhe rritet. Mukusit ndërton dhe të bëhet një burim i inflamacionit shtesë. Ndonjëherë sëmundja është transferuar veçanërisht e vështirë.


Përveç vështirësive të frymëmarrjes hundës, bllokimet e trafikut dhe kullojnë hundët me sekrecione purulent verdhë apo të gjelbër duket kokën dhe dhimbje fytyrës. Në mëngjes simptomat janë më pak të rënda, dhe madje në rritje. Pacienti merr lodhur shpejt, duke përjetuar dobësi dhe fle çrregullim. Më shumë reduktim në erë, veshët zihet fryma dhe ethe shënuar.

Zakonisht rhinosinusitis viral provokon apo infeksion microbial. Arsyeja mund të jetë karakteristika anatomike të pacientit ("probleme mekanike), të tilla si ndarëse shtrembërim apo mbylljen e plotë të gojët e sinuseve paranazale. Rreziku i sëmundjes rritet me praninë e polyps dhe inflamacion mukozale dhe vasomotor rinitit. Vendbanimi dhe klima luajnë një rol të madh në përhapjen e sëmundjes. Shumica rhinosinusitis gjetur në klimat ku sezonin e ftohtë mbizotëron mbi të ngrohtë. Në pranverë dhe verë epidemisë është në rënie - numri i rasteve të rënë nga pothuajse gjysma.


Tradicionalisht rhinosinusitis kur përdoret anti-inflamator, vasoconstrictor, antibiotikët spektrin e gjerë dhe steroid. Droga hormonale ndihmon për të larguar përmbajtjen e sinuseve dhe shmang kirurgji. Këto ilaçe janë të mjaftueshme për shërim. Megjithatë, rreth një milion pacientë në vit edhe disa kurse duke përdorur mjetet bashkëkohore mos ndihmuar të heqin qafe e kokës dhe fytyrës dhimbje, shkarkimit nga hunda. Në këtë rast i vetëm i trajtimit të birë e mundur, apo sinus çaj një gjilpërë të veçantë. Ndonjëherë infeksion sinus është e largët - ballore dhe në formë pyke. Atëherë ata janë larë duke përdorur një sistem vakum.


Plehu është larguar me një kateteri special, duke krijuar një menaxhuar (negativ pozitiv, presion). Nëse kjo metodë nuk sjell rezultatin e dëshiruar, operacionet nuk mund të shmanget. Sot në shumicën e vendeve dhe në kryerjen funksionale mikrokirurgji endoskopik sinus. Procedura në heqjen e pjesshme të indeve të buta dhe të strukturave kockëmadh, me qëllim për të përmirësuar hyrjen në sinus. Trajtimi i të efektshme, por shpesh zhvillojnë komplikime - dhimbje post-operativ, gjakderdhje, dhëmbëza indeve. Kjo e fundit shpesh përfundon reoperation. Çdo operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme, pacienti shpenzon në spital nga tre nga shtatë ditët. Për shkak të pasojave të pakëndshme shumë rusë të përmbahen nga veprimet dhe vazhdojnë të jetojnë, rregullisht duke përjetuar siklet.


Ekspertët e huaj kanë zhvilluar një alternativë për ndërhyrje kirurgjikale - tullumbace synusoplastyku. Teknologji Malotravmatychnuyu ri endoskopike përdorur kohët e fundit në. Për të eliminuar sinuset bllokadën dhe rivendosjen e daljeve traktit mukusit përdorur hollë dhe fleksibël kateter tullumbace sinus. Kateteri është futur në zgavrën e hundës në sinuseve. Nën presionin ai derdhur lëngshme, përmes të cilit kateteri është fryrë si një top, pa dëmtuar Mukoza. Muret e sinus gojës nda butë se akumuluar të lëngshme është i larë dhe i çliroi mbushur medikamente sinus.


Metodë është shumë efektive dhe klinikisht të sigurt. Ajo ruan të gjitha strukturat natyrore anatomike të zgavrën e hundës. Në këtë favor të saj kryesore mbi kirurgjisë, ku një pjesë e indeve është hequr. Zvogëlon rrezikun e reaksioneve inflamatore dhe formimin e indeve mbresë. Synusoplastyku tullumbace kryhet nën anestezi lokale. Është e rëndësishme që pas kësaj procedure, pacienti mund të shkojnë në shtëpi ditën tjetër apo edhe disa orë.