Rinitit është një sëmundje të zakonshme të hundës


Rinitit është një sëmundje e zakonshme e hundës, karakterizohet nga simptomat e zakonshme dhe kryesor i tyre - një shkarkesë hundës, frymëmarrja munduan hundës, ndjenja e reduktuar erë, djegie dhe kruarje në hundë, formimi i crusts, një ndjenjë odors.
Gjithashtu mund të shoqërohet me gjakderdhje të vogla nga hunda, skaplyvanyem mukusit trasha në buzën e sipërme dhe hundë krahë nasopharynx dhe kështu inatosur, duket i fjetur dhe gërhitës keq.
Ka lloje të ndryshme të rinitit, këtë vit-rrumbullakët, sezonale, alergjik, fytit, vasomotor, të veçanta, të drogës-nxiti, hypertrophic, atrofik dhe specie të tjera.


Përveç kësaj, rinitit, si sëmundje e përhapur e hundës, ka simptoma të ngjashme që mund të shkaktohet nga sëmundje të tjera dhe kongjestion i hundës, kjo adenoids, kanceri, polyps hundës, sinusit kronik dhe deformimi hundës mur ndarës.
Konsideroni llojet më të shpeshta të rinitit, fytit këtë si inflamacion i mukozës së hundës, por jo purulent, dhe sëmundja e shkaktuar nga kolonizimi bakterial të mukozës, me imunitet të zvogëluar, dhe në qytetet me ajër të ndotur shumë.

Simptomet kryesore të rinitit fytit, ky uljen e erë, shkarkimin nazale, punoi frymë hundës. Trajtojnë këtë lloj të agjentëve të rinitit antibacterial, vaksina thithur përdorur dhe për t'u dhënë për të marrë drogë anti-inflamator.

Rinitit alergjik, zakonisht të shoqëruara me rënie polen ose substanca të tjera që shkaktojnë një reaksion alergjik të mukozën e hundës.
Ky lloj i rinitit duket sezonale, dhe ndoshta gjithë vitit, ajo është e kombinuar, shpesh, astma, urtikarie, conjunctivitis alergjik dhe sëmundjeve të tjera alergjike.

Rinitit alergjik mund të rezultojë në zhvillimin e polyps dhe hypertrophy, dhe kjo manifestohet si teshtimë, sytë e përlotur, shkarkimin qartë i holluar me ujë, skuqje të hundës, kruajtje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në hundë.
Rinitit nuk duhet të konsiderohet si sëmundje e padëmshme, sepse ajo shkakton sëmundjet e sistemit nervor dhe kardiovaskulare.

Treat rinitit alergjike duke përdorur antihistamines dhe kortikosteroidet hundës, por para se të përcaktojë ndjeshmëri ndaj alergjen mund të përdoret si identifikuar vaksinimit alergjen që mbron kundër këtij alergjen në të ardhmen, njerëzit nuk do të jenë të ndjeshëm ndaj kësaj alergjen.

Vasomotor rinitit është e lidhur kryesisht me inflamacion dhe një shkelje të rregullores së ton enëve të gjakut, ata që janë nën mukozën e turbinate ulët.
Simptomet kryesore të vasomotor rinitit, është se kur një prej gjysmave alternuara e kongjestion i hundës dhe zagushi mund të shfaqet në pozicionin e shtrirë në shpinë në anën në të cilën pacienti qëndron.

Vasomotor rinitit zakonisht zhvillohet në njerëz me dystonia neyrotsyrkulyarnoy, veçanërisht në hypotensive, si dhe në pacientët me sindroma astenovehetatyvnыmy në sëmundjet endokrine dhe shpesh në premenopausal rinj apo mosha.

Vasomotor trajtuar rinitit komplikuar dhe ka shumë mënyra, por ata të gjithë varen nga patologji bazë. Përdorur aktualisht bllokada vnutryrakovynnыe kryer trajtim kirurgjik është fotodystruktsyya lazer, vnutryrakovynnaya radyoэlektrokoohulyatsyya, shpërbërja tejzanor, halvanokaustyka dhe submucosa vazotomiya.
Ky trajtim ka për qëllim shkatërrimin podslyzystыh e turbinate ulët hundës, jo duke u dhënë atyre mundësinë për t'u rritur.
Rinitit atrofik manifeston nosebleeds të vogla, duke ndryshuar erë, të ndjehen thatësirën në zgavrën e hundës dhe në këtë mënyrë duket kore e thatë.

Rinitit atrofik ndodh për shkak të mungesës së vitaminave pas operacionit në zgavrën e hundës, dhe sëmundje të lidhura me faktorët gjenetik, rrezik profesionale, është ndikimi i llojeve të ndryshme të pluhurit, punës në zonat e nxehta dhe të thata, dhe mungesa e prodhimeve të hekurit.
Trajtimi i rinitit atrophic fillon me identifikimin e faktorëve që shkaktojnë këtë sëmundje dhe atëherë trajtojnë në nivel lokal me përdorimin e barnave që rrisin rigjenerimin dhe membranat mukoze trofike, përmes të cilit zvogëlon viskozitetin e mukusit të hundës, duke aplikuar fizioterapi dhe stimulators.

Sidomos shpesh rinitit drogës-nxiti mund të ndodhë, pasi duke marrë ndonjë ilaç që ju ulin tensionin e gjakut, dhe këto përfshijnë alkool, antipsikotikët dhe qetësues.

Rinitit mjekësore mund të shkaktojë vasoconstrictor hundë pika, sidomos në të moshuarit dhe ata që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, pasi këto barna shkaktojnë rritjen e presionit të gjakut, rritjen e normës së zemrës.
Lloji kryesor i trajtimit të rinitit mjekësor është heqja e drogës, duke shkaktuar rinitit, si dhe një mukozën lazer simulimi hundës. Të gjitha llojet e tjera të rinitit trajtohen në mënyrë të ngjashme, të gjejnë shkakun dhe të përshkruajnë trajtim bazohet në shkaqet e sëmundjes.

Megjithatë, mbani mend se rinitit është një sëmundje shumë e zakonshme e hundës dhe inflamacion i mukozën e hundës fillon me një ftohtësi kur reduktuar imunitetin, trupi dobëson, e cila çon në ënjtje të mukozën e hundës dhe mukozë nga hunda.
Kështu, ne mund të konkludojmë se ju mund të shpëtoj nga rinitit, vetëm kur një person nuk ka frikë kalitur dhe hipotermi, si sistemi imunitar mbron.
Ushqim të mirë, stërvitje, bën të mundur për të forcuar sistemin imunitar, i cili bën të mundur që të merren me rinitit dhe sëmundjet kronike sidomos të organeve të ndryshme.