Mënyrat për të lehtësuar sëmundjen astmë


Çfarë ju duhet të dini se sulmet e astmës mund të jetë më pak i shqetësuar se si? Çfarë lloje të ndihmave sëmundjet astma? Ekspertët këshillojnë që të përpiqen për të minimizuar këtë sëmundje rrethanat provokimin dhe paralajmëroi se polen, myk, marimangat pluhur, kafshët shtëpiake, Buburrecat, kimikatet shtëpiake lehtë mund të shkaktojë një përkeqësimin astmë. Në rrezik të bjerë si duhanpirësit pasiv, veçanërisht fëmijët.
Marimangat Pluhuri: si për të mbrojtur veten nga ata?
Cilat forma të astmës humanitare të zhvilluara në lidhje me marimangat pluhur? Këtu janë këshilla të thjeshta.


• batanije, dyshekë, jastëkë duhet të jetë bërë e materialeve të cilat nuk shkaktojnë alergji.
• Bedding duhet të ndryshohet dhe të lahen në ujë të nxehtë të paktën një herë në javë.
• Konsideroni përmirësim në shtëpi në mënyrë që ajo ishte mbulesa e vegjël kylyyazykah dhe qilima. Ata duhet të jenë vacuumed sa më shpesh të jetë e mundur duke përdorur mbrojtjen multilayer kundër çanta vakum alergjen. Kur largimin nga shtëpia për të lehtësuar astmës sëmundje jo maskë lënë pas dore. Në qoftë se një fëmijë vuan nga astma, prania e tij nuk është vacuumed mirë.

• Filtra conditioners ajrit dhe ngrohje duhet të ndryshohet rregullisht.
Perde • Dritarja është draped nuk më rri rëndë dhe blinds nuk bëni, dhe blinds.
• Pasi disa ditë larë pluhurin nga sipërfaqet, duke përfshirë edhe hije e lë dhe bimëve.
• Mbani libra dhe lodra në mbathje apo kabinete të mbyllura.
• Një terren i favorshëm mbarështimit për marimangat pluhur janë lëkurat dhe kafshë pellushi. Mundohuni të mos për t'i mbajtur ata në shtëpi.
• Rrobat duhet të jenë në kabinete dhe mbathje.
• varet ventilimit kanalet duhet të zëvendësohet sa më shpejt që ata të bëhen të ndotura.

• Për të lehtësuar qëndrimin astmë sëmundje në mënyrë që shtrat dhe jastëkët nuk përmbajnë pupla.
• Mundohuni të mbani në shtëpi nuk ishte shumë e lagësht. Niveli optimal lagështia - 25 - 50%. Për të mbështetur është e mundur që të përdorin ndarësit.

Myk: si për të parandaluar përhapjen?
• Kushtet më të mira për rritjen e myk është i lagësht dhe ajri, dhe për këtë arsye si lehtësim i astmës bazuar në kontrollin e lagështisë në shtëpi. Për këto qëllime vlahootdelytel përdorimin e mirë. Rekomanduar nivelin e lagështisë në dhomën - nga 25% deri 50%.

• Kur është e mundur, përfshijnë ajer te kondicionuar.
• Rregullisht të pastër dush duke përdorur drogë që vrasin dhe për të parandaluar myk. Shmangni përdorimin e qilim banjo. Install tifoz në të.
• Mos skupchuvannya ujit në banjo.
• Të bësh riparimet në banjo, shtoni retarder veçantë bojë për të parandaluar zhvillimin e kërpudhat myk.
• Mundohuni të mos bien në shtëpinë burimet myk jashtëm, rrënojat kopsht, të ngopura lë lagësht.

Insektet: se si të shpëtoj nga?

Pavarësisht nga fakti se për të kontrolluar insektet, veçanërisht Buburrecat, shpiku shumë mjete, shumë apartamente dhe shtëpi ata ende jetojnë. Si rezultat, disa njerëz të marrin pacientët e astmës me alergji. Për të ndihmuar ata, ju mund të përdorni metodat e mëposhtme për të lehtësuar eliminimin e sëmundjeve dhe insekteve probleme:
• kurthe Përdorimi dhe artificial.
• Një efekt të mirë të sigurojë sprays, por ato mund të përdoren vetëm kur shtëpia është bosh.
• Kur aerosols spërkatje duhet të hedh në dhomë për disa orë. Në këtë kohë, ju nuk mund të le atë fëmijë.


Bimët polen: si për të zvogëluar dëmin?
Që polen është në ajër, të shpëtoj prej tij do të vijë. Megjithatë, do të përpiqen për të reduktuar efektet e saj të dëmshme për njeriun mjaft i aftë. Për ta bërë këtë:
• Mundohuni të mos dalë në mëngjes, sidomos në ditët e thata të ngrohtë. Në këtë kohë në ajër më të polen.
• dritaret të ngushta në bimët aktive sezonin lulëzuar.
• Nëse është e mundur, përfshijnë ajer te kondicionuar.

Pets: Si të mbroni veten nga astma?
• kafshët shtëpiake më mirë të mos fillojë në qoftë se ndonjë prej anëtarëve të familjes suaj me alergji apo astmë.

• Shmangni kohë të gjatë në shtëpi dhe apartamente, ku kafshët mbahen. Ata që vuajnë nga astma duhet të pini para se të marrë pjesë në një ilaç kundër alergjive, dhe komunikimi me kafshë duhet të jetë i kufizuar.
• Nëse shtëpia juaj jeton një qen ose një mace, të përpiqet të kufizojë territorin e saj. Parandalimin e kafshëve për të hyrë në çerdhe ose gjumi.
• Kafshët duhet të lahen javore.
• Mundohuni të bëni në mënyrë që shtëpia ishte e vegjël veshje kylyyazykah, ata mbeten leshi dhe parazitëve.


Stimuj Air: si për të shmangur?
• Kur në shtëpi, mos e përdorni sprays, ngjyra, detergjenteve dhe erë të rëndë. Kontrolloni serviceability e ventilimit. Kur heqjen apo shtëpi pыlesosya, përdorni një maskë ose shami.
• Përdorni kremra aromatike dhe parfume në moderim, ata mund të irritojë mushkëritë.
• Përpiquni të shmangni tym.
• Nëse zona ku jetoni, nivelet e larta të ndotjes së ajrit, të përpiqen për të shpenzuar më pak në rrugë.
• Kur gatim për të hequr tymin dhe scents, përdorni individualitet.


Tymi i duhanit: si për të mbrojtur fëmijën tuaj?
Nëse fëmija juaj vuan nga astma për mbrojtjen nga tymi i duhanit duhet të:
• lënë duhanin, nëse pini duhan, të ndihmojë të kuptojnë rreziqet e pirjes së duhanit për anëtarët e familjes së tyre dhe për të inkurajuar ata për të dhënë deri zakonin.
• Mos lejoni askënd tym në praninë e fëmijës në shtëpi ose në makinë.
• Pushimi fëmijën, preferojnë vende për pirjen e duhanit. Përpiquni të shmangni vendet publike ku pirja e duhanit është e lejuar.