Komplikimet e të Drejtave pneumoni


Ndoshta ju keni dëgjuar se sëmundjet infektive shpesh japin komplikime. Fakti që inflamacion i mukozën e bronke (bronkit), mund të përhapet në indet e mushkërive, duke shkaktuar pneumoni. Për simptomat e këtyre dy sëmundjeve është me të vërtetë e ngjashme. Karakteristika e tyre kryesore mund të konsiderohen si ethe, rraskapitje, kollë, wheezing në mushkëri. Por në qoftë se bronkit juaj temperatura nuk ka gjasa të rritet në 38 °, pastaj në pneumoni dhe ajo mund të tejkalojnë 39 °. Flisni për komplikime yyazytsirni e personit pneumonia.


Përveç kësaj, komplikimet e pneumonisë dhe ju pothuajse nuk mund të lëvizin, sepse çdo ngarkesë do të shkaktojë lodhje dhe dobësi, gulçim dhe kollë. Mund të duket wheezing thatë dhe i lagësht, frymëmarrje të shpejtë, duke u dridhur në zërin e tij. Në të gjitha këto simptoma bronkit janë më pak të theksuara, ajo shkon pneumoni shumë më e lehtë, sepse kur ajo ndikon vetëm rrugët - bronke. Dhe me pneumoni vuajnë indeve të frymëmarrjes direkt.

Për të përcaktuar me saktësi diagnozën dhe komplikime, mjeku duhet të marrë parasysh të gjitha nuancat e simptomet tuaja dhe rezultatet e x-rrezet. Pneumonia - është kryesisht sëmundje bakteriale e njeriut. Agjentët kryesore dëshirore e pneumonisë, Pneumococcus (Streptococcus pneumoniae), Staphylococcus (Staphylococcus aureus), Haemophilus influenzae (Haemophilus influenzae), dhe infeksionet atipike (Chlamydya pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae. Legionella pneumoniae).


Si me bronkit dhe komplikime të rënda të pneumonisë dhe të përshkruajnë antibiotikët spektrin e gjerë. Në mënyrë tipike, antibiotikët emëron 7 ditë. Edhe pas 2-3 ditëve të ilaçeve ju ndiheni shumë më mirë, nuk do të ndaluar marrjen e tyre. Përmirësimi i shëndetit tregon vetëm se antibiotiku drejtë është zgjedhur dhe trajtimi është i suksesshëm. Marrë ilaçin tuaj sa më shumë ditë si ju rekomandojmë një mjek. Nëse dita e 3 e antibiotikëve temperaturës tuaj është ende e lartë (mbi 375-38 °), kështu që, ky antibiotik nuk ka efekt mbi bakteret që shkaktojnë sëmundje njerëzore. Thërrisni një doktor, i cili do të zëvendësojë droga të tjera.

Përveç kësaj për të marrë antibiotikë për qëllim, mos harroni në lidhje me masat e tjera të trajtimit të nevojshme.
• Mbani pushim shtrat për të normalizuar temperaturën. Për udhë ajrore më të mirë ventilimit pak heqë ballë krevati në të cilën ju jeni të shtrirë ose të vënë jastëk shtesë. Mos harroni se ju duhet të shpesh hedh në dhomë ku jeni.

• ushqimi juaj duhet të jetë e ngrohtë, e lehtë për ta përdorur, të lartë-kalori. Preferencë do të japë prodhimet e qumështit (kos, kos, djathë yndyrë të ulët dhe gjizë). Cook broths brishta, pure perimesh, qofte steamed, peshk i zier. Hani sallatë frutash dhe pure patatesh.

• Bëni mjekësore "karamele", përzierjen manaferrat kulpër me mjaltë të trasha, zgjidh ato 3-4 herë në ditë.
• Mos harroni se ju duhet të pini shumë, për shkak të gulçim, trupi juaj humbet ujë.
• Kur thatë kollë ju mund të kenë nevojë drogë expectorant. Gjithashtu, shteti do të lehtësojë mbytje. Përdorni bar. 1 tbsp copëtuar rrënjët alte ose lë nënën dhe njerka larë poshtë 2 gota ujë të valë. Insistojnë, përfundoi, për 2 orë, filtri dhe për të marrë 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë.


• ushtrime të frymëmarrjes përfitim. Për shembull, metoda Strelnikova. E mirë për të fryj balona. Para se të bëni ushtrime të frymëmarrjes, konsultohuni me mjekun tuaj nëse do t'i bëni. Në disa shtete, të tilla si abscesit të mushkërive, disa ushtrime të frymëmarrjes sëmundje të zemrës janë të kundërindikuar.
• Aloe - 250 g, Cahors - 05 l, mjaltë të lëngshme -. 350 g Aloe nuk derdh 2 javë më parë qethur lë. Lë Agave janë të prerë në copa të vogla, vënë në një kavanoz qelqi. Hidh Cahors dhe mjaltë. Përzierje mirë. Insistojnë 5-7 ditë në një vend të errët. Pini 1 lugë gjelle balsam 3 herë në ditë. Ajo është përdorur në sëmundje të ndryshme të mushkërive të njeriut për të forcuar mushkëritë.