Faktorët që shkaktojnë astmë


Azma eshte nje patologji e rrugëve të frymëmarrjes dhe karakterizohet nga inflamacion dhe reaktivitet bronkial. Klinikisht, astma manifestohet nga sulmet e frymarrje për shkak të obstruksionit të bronke (inflamacion), bronchospasm dhe hipersekrecioni bronhealnoy. Në themel astma duhet ymmunoallerhycheskaya reagim që kthen inflamacion lokal.
Inflamacion çon në:
- trashes mukozal dhe bllokim i lumenin e bronke;
- hipersekrecioni, se prodhimi intensiv është shumë e trashë dhe të mukusit trasha;


- bronchospasm - muskujt bronkial vrull, duke shkaktuar gulçim.

Faktorët Rssmotrym më të zakonshme që shkaktojnë astmë:
Pluhur Ai përbëhet nga elemente mikroskopike e leshit të ndryshme origjinës, flokët, lëkurën e njeriut ose të kafshëve, elemente të pupla, pëlhura, letra, druri, plastike, etj Çdo pluhur komponentët mund të shkaktojnë reaksione alergjike, por marimangat më agresive mikroskopike dhe pasuritë e tyre biologjike. Nga këto, më të zakonshme: pteroaissimus Darmatofagoides, D. microceres, D. farinae. Sende shtëpiake të tilla si dyshekë, batanije, pillows, qilima, perde, është një terren ushqyes për marimangat. Shkëlqyer uyazyka tyre janë: temperatura e dhomës 22 ° - 26 ° C, lagështia - 55% të ngrohta muaj. Ticks mund të shkaktojë astmë në shumica e njerëzve predraspolozhenыe gjenetikisht.


Alergeneve me origjinë shtazore: epidermë, flokët, pështymë, gjëndra djerse, pupla.
Këta faktorë shkaktojnë astmë në shtëpi dhe në fermë ose shpendëve.
Kërpudhat: Penicillium, Alternaria, Aspergillius, Clodosporium, Candida, rritet lehtë në pothuajse çdo lokalet, uyazyka lagështia e lartë, me temperatura të vazhdueshme, duke përfshirë një sistem të ventilimit.

Polen është shkaku i ethe hay. Nga 200.000 impiantet ekzistuese që shkaktojnë alergji janë konsideruar vetëm 200 prej tyre. Polen më agresive është: Loboda, pelin, luleradhiqe, ragweed, misër, grurë, thekër, luledielli dhe disa pemë: lisi, thupër, panje, bli, pjeshkë, kajsi, mollë, etj Alergjia shpesh shkaktojnë bimët që janë pollinated nga era dhe shumë më pak të atyre që janë pollinated nga insektet. Dru pluhuri hyrë në vdyhayutsya bronke në kontakt me mukozën bronkial. Në të shëndetshme, jo të prirur për sëmundje, Mukoza bronkiale nuk mund të depërtojnë membranën e granula të mëdha të polenit, por të vogla (15 mikronë). Në njerëz të gatshëm për të sëmundjes, pėrshkueshmėrisė mukozale është shumë më i lartë, që do të thotë se polen do të humbasë çdo madhësi, duke e lejuar atë për të banuar atje.


Droga:
- Droga josteroidale anti-inflamator - aspirinë.
- Antibiotikët (pinitsylin, ampynytsylyn, cefalosporinat mund të shkaktojnë reaksione alergjike)
- Vaksinat.

Ushqimi shkaktojnë astmë ose astma sulme, shpesh të hahet mund të shkaktojnë astmë te fëmijët. Këtu janë disa ushqime: vezë, qumësht, peshk, karavidhe, gaforret, agrume, luleshtrydhe, çokollatë, kakao, kikirikë. Shumë rrallë, kur astma është shkaktuar nga një produkt, zakonisht disa faktorë.

Klimaterike dhe moti faktor:

- Klima e ftohtë, hipotermi shpeshta, luhatjet e temperaturës atmosferike, Moti me re, luhatjet në fushën magnetike, stuhitë diellore. E gjithë kjo ndikon në sistemin ymmunuyu, ndërprerë ekuilibrin, dhe kjo mund të çojë në astmë.
Pirja e duhanit: Më shumë vepron si një ngacmues lokale. Kjo është faktori më i rrezikshëm për fëmijët prindërit e të cilëve pinë duhan.
Ushtrimi: faktori më i ndikon në pamjen e shumicës së sulmeve, një nga arsyet më të zakonshme praktike. Sulmi shfaqet zakonisht pas 5-10 minuta.
Faktori psikologjik: ajo ndikon si e shfaqjes së sëmundjes, dhe përkeqësimin e astmës. Faktorët Psychoemotional (qesh apo qaj) shkaktojnë hyperventilation të mushkërive, të cilat mund të çojnë në sulmet e astmës.

Gastro-oesophageal zbaticë, mund të shkaktojë bronchospasm në një kohë kur lëng zbaticë stomakut hyn bronke. Kjo zakonisht ndodh gjatë gjumit, e cila është shumë e rrezikshme.
Infeksionet shpesh shkaktojnë astmë, rinovirusëve, të frymëmarrjes - virus sincitial (më shumë fëmijë), dhe Mycoplasma pneumoniae, gjinisë Haemophilius influenzae përfshirë pothuajse të gjitha acarimin e astmës prodhuara infeksionet. Bakteret rrallë shkaktojnë shumë energji.

Keqësimi i astmës - një përkeqësim progresiv të astmës për disa orë ose ditë (nëpërmjet periudhave të shkurtra të përsëritura të interval shumë të shkurtër përkeqësimin e simptomave). Shkaqet e përkeqësimit:

- Asnjë trajtim bronhodylatatorami cilësor ose i plotë.
- Trajtimi defekte sfond gjatë një periudhë të gjatë;
- Kontakt të ngushtë dhe të zgjatur me alergeneve.
- Sëmundje Vyroznыe.

Statusi astmatik është shumë serioze dhe komplikim të rrezikshme të astmës. Ky është një sulm të gjatë, më shumë se 24 orë, i cili nuk i plotëson trajtimin bazë. Shkaqet mund të përfshijnë:
- infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes;
- Trajtimi i pamjaftueshëm me rritjen doza të sympathomimetic;
- Futja e pamjaftueshme e drogave të tjera: aspirina, qetësuesve ,? -blokantov;

- Immunotherapy pamjaftueshme;
- ndërprerja e trajtimit me glukokortikoideve;
- Kontaktoni me alergjen.

Disa rekomandime:
- Larë Weekly gjithë në shtrat, perde, dhe tharje në diell ose në tharëse;
- Pillowcases dhe duvet mbulon duhet të jenë të vulosur;
- Zëvendësimi qilim apo parket laminat, mundësisht në dhomën e gjumit;
- Përdorni një fshesë me korrent me një filtër;
- tërhiqet nga dieta e përbërësve alergjike;
- duke qenë në shtëpi kur nivelet e polen janë shumë të larta në ajër;

- njerëzit përreth pacienti nuk duhet të pijnë duhan;
- nuk përdorin jo-steroidal anti-inflamator;
- ushtrim nuk është hequr plotësisht, ushtrimet e moderuara janë gjithmonë të mirëpritur.