Kronike Bronkit - Simptomat


Bronkit - është një sëmundje inflamatore e lezioneve te bronkiale membranën mukoze. Ka dy format e sëmundjes - akute dhe kronike. Në bronkit kronik vëzhguar modifikim jonormale e elementeve strukturale ne muret e tubave bronkial, gjithashtu në procesin inflamatore shpesh përfshirë ind të mushkërive. Besohet se procesi është kronike nëse kollë zgjat të paktën 3 muaj në vit për dy vjet.
Shkaqet e bronkit kronik
Ndër faktorët që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes, dallohen themelore: • Atmosfera pluhur;

 • Përmbajtja në ajër e kimikateve të ndryshme;

 • hipotermi;

 • uljen e mbrojtjes imune te trupit;

 • inflamacion i shpeshtë i sinuseve dhe orofaringut;

 • ftohjet e shpeshta me lezione bronkial;

 • duhani aktive dhe pasive.


 • Simptomat e bronkitit kronik në të rriturit


  Tipari kryesor i bronkitit kronik në të rriturit janë kollë të vazhdueshme me një sasi të madhe të mukusit. Fillimisht kollë pengon në mëngjes, por në fund ajo do të jetë natë e ditë, e përbërë nga moti i ftohtë dhe i lagësht.

  Bronkit pakomplikuar kronike e karakterizuar nga alokimi transparent dhe mungon kollitje mucous e pengesave bronkial (bronkit kronik nonobstructive). Për forma purulent karakterizohet nga qelb në sekrecionet nga kollitjes. Si përparon sëmundja frymë më të vështirë, sidomos gjatë ushtrimit, zhvillon gulçim dhe shkelje të tjera të çrregullimeve të frymëmarrjes deri në ventilim të rëndë të mushkërive.
  Shpesh, bronkit kronik simptoma të tilla si shoqërues:


 • dobësi;

 • dobësi;

 • dhimbje në gjoks;

 • ethe;

 • lëkurës zbehtë.


 • Rreth rëndim të bronkitit kronik thonë kur vërejtur rritje të konsiderueshme nga simptomat e mësipërme:

 • rritur kollë dhe gulçim;

 • rritjen e vëllimit të pështymë;

 • paraqitja e lodhjes dhe kështu me radhë. d.


 • Simptomet e duhanxhi kronik bronkit
  Kronike bronkit duhanpirës - një formë e sëmundjes, zhvillimi i të cilit është e lidhur pazgjidhshmërisht me pirjen e duhanit (të dyja me aktive dhe pasive). Karakterizohet nga kollë e vazhdueshme e thatë ose me lagështi, të cilat duhanpirësit janë duke u përdorur në atë masë që thjesht nuk i kushtoj vëmendje për të.

  Diagnoza e bronkitit kronik


  Diagnoza e bronkitit kronik mund të diagnostikohet nga mjeku juaj vetëm pas një minimumi dy-vjeçare follow-up. Gjithashtu, një numër i testeve specifike diagnostike:

 • X-ray foto e gjoksit;

 • analizat e gjakut - e përgjithshme dhe biokimike;

 • studiuar pështymë lëshuar;

 • Studimet e funksionit të mushkërive;

 • bronchoscopy.


 • Trajtimi i bronkit kronik


  Ashtu si çdo sëmundje tjetër kronike, bronkit kronik kërkon trajtim afat-gjatë - si një rëndim, dhe në periudhën asimptomatike e sëmundjes.

  Gjatë rëndim të bronkitit kronik përshkruar medikamente në vijim:

 • antibiotikët;

 • droga anti-inflamatore;

 • adjuvants;

 • mukusit-hedh lëng ilaçe (për pritjen shtëpie, mbytje).


 • Në disa raste, bronchoscopy rekomanduar terapeutike (Lavage bronkiale zgjidhje terapeutike). Përdorur edhe ushtrime të frymëmarrjes, fizioterapi.
  Nga rikthim për të reduktuar prodhimin e mukusit dhe bronkokonstriktimi përdorur drogë thithur Anticholinergic. Kjo kontribuon në përmirësimin e mukozës dhe për të zvogëluar numrin e acarimin.

  Në mungesë të trajtimit adekuat për bronkit kronik mund të çojë në komplikacione të tilla si dështim të frymëmarrjes ose kardiak.