Phytotherapy në trajtimin e tuberkulozit në trup


Deri më sot, Phytotherapy është një metodë e trajtimit që plotëson kryesore barnat anti-TB. Përdorur gjerësisht shumë bimëve me efekte të ndryshme në trup - inflamator, expectorant, tonik dhe të tjerët. Ftua zgjatur rekomanduar tuberkulozit zorrë. 1 lugë fara ftua duhet pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 1 orë. Pi me sheqer për 1/4 filxhan 4 herë në ditë. Topic per dite do Phytotherapy në trajtimin e tuberkulozit në trup!
Pemë Aloe


Në tuberkulozi pulmonar në mjekësi bimor rekomanduar një përzierje e bimëve me mjaltë (mjalti mund ta verë e kuqe). Për ta bërë këtë, bluaj në një mulli mishit aloe 15 kg (3-5 vjeç), të shtoni maj 25 kg mjaltë, 850 ml Cahors. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të vënë në një bankë të errët për 5-7 ditë, pas së cilës përzierje duhet të merret para 5 ditë për 1 lugë 1 orë përpara se të hahet 1 herë në ditë, pastaj 1 lugë 3 herë në ditë. Kjo dispozitë është menduar për trajtimin (2-3 muaj). Aloe projektuar për të përgatitur përzierje, 5 ditë pa ujë.


Lingonberry
Berries, gatuar me mjaltë, të rekomanduara për hemoptysis në trup.

Elderberry në mjekësi bimor
Përgatitjet elderberry bazë kanë bën të dalë djersë, që ul temperaturën, pastrues dhe diuretik. Bimë është përdorur në formë të infuzione, decoctions ose çaj. Për të përgatitur nevojshme 20 g fruta të thata derdh 200 ml ujë të vluar, të sjellë një çiban, të lënë për 1 orë, pastaj thahet. Ky mjet që rezulton është e rekomanduar për të marrë 50 ml 3-4 herë në ditë para ushqimit. Lule Infuzion: 2 tsp sheqer të para dhe 2 gota ujë të valë. Qëndrojnë rreth 1 orë e. Pini 2 lugë. lugë 3 herë në ditë.


Bird Highlander (knotweed) tone dhe përmirëson metabolizmin. Ajo është përdorur si një tretësirë ​​bimeve ne raport prej 1:10. Herbs copëtuar, të freskëta është më mirë, e vënë në një tas smalt dhe të vënë në një banjë me ujë për 5-10 minuta, që të insistojnë 1-2 orë, tendosje dhe për të marrë 1 tbsp 3-4 herë në ditë. Medikament Burnet është përdorur për të tuberkulozit pulmonar në mjekësi bimor për të ndaluar gjakderdhje dhe si agjent anti-inflamator, në formën e zierje. 1 tbsp copëtuar rrënjë Burnet duhet pour 1 filxhan ujë të vluar dhe vlim për 30 minuta, cool, tendosje dhe për të marrë 1 tbsp 4-5 herë në ditë para ushqimit. Nëna dhe njerka ka expectorant, anti-inflamator, veprim bën të dalë djersë. Pacientët me tuberkulozit lëng të freskët të dobishme të lë me shtimin e shurupit të sheqerit në shije.

Eucalyptus ka një efekt të theksuar anti-inflamator. 1 tbsp lë eukalipt pour 2 gota ujë të valë. Mbush për 20 minuta. Infuzion të nxehtë të pish kupën e U3 3 herë në ditë para ushqimit.

Bredh
Përdorur një zierje e buds të rinj dhe kone. 1 pjesë e lëndëve të para duhet të marrë 6 pjesë ujë.

Strawberry Forest
Si një burim i vitaminave dhe elementët gjurmë manaferrat veçanërisht e dobishme të freskëta pjekur. Ju mund të përdorni luleshtrydhe si një çaj i pjesëve të manave dhe lë të barabarta. Brew 1 lugë gjelle përzierje 1 filxhan ujë të vluar, le të qëndrojë dhe të pini si çaj 1 filxhan 3 herë në ditë.


Arrë
Kernelit të përziera me mjaltë të marra gojarisht me forma të mushkërive të tuberkulozit, në formën e ointments (yuhlon) - për trajtimin e tuberkulozit të lëkurës.

Jargavan të përbashkët
Kur tuberkulozi është infusions përdorura dhe decoctions e lë. Për përgatitjen e tyre duhet të derdh 1 lugë gjelle papërpunuara 1 filxhan ujë të valë dhe të marrë 1 tbsp 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Redwood Forest
Kur tuberkulozi duke përdorur tretësirë ​​alkoolit prej veshkave.

Tërfili i bardhë (White)
Kur tuberkulozi aplikoni infuzion me ujë. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp kokat lule e tërfili, pour 1 filxhan ujë të vluar e tyre, insistojnë 1 orë në një enë të mbyllur dhe filtër, pastaj të marrë 1/4 filxhan 4 herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet.

Sweet pastaj ka një aktivitet antitussive theksuar anti-inflamator dhe të veçantë, heq hipoksi, e cila është tipike e tuberkulozi pulmonar. Pacientët janë të rekomanduara për të marrë 5 gram rrënjë jamball (pluhur ose lëng mishi) në ditë për 1-15 muaj, që 300-450 gram në rrjedhën e trajtimit të përsëritjes, pas 15 muajsh. Delli ka një veprim të theksuar anti-inflamator, dhe expectorant antimikrobik. Ajo është përdorur në formë të infuzione dhe decoctions e gjethe, të cilat janë të përgatitur në shkallën prej 1 lugë të lëndëve të para tek 1 kupa ujë të valë. Merrni 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit. Kur tuberkulozit dhe gjethe delli gjethe tregojnë freskët (lëng), si dhe turshi si mungesë të trajtimit të ngrohjes ata shpëtuan shumë ushqyesve dhe vitamina.


Gjithashtu vini re lule dhe lë pranga zakonshëm që rrisin sistemin imunitar, dëllinjë (manaferrat), kënaqur, rrënjë mashtruese. Rrënjë Artë, djalli-së, xhensen, Aralia Manchu, magnolia kineze hardhi të ketë një efekt tonik dhe rrit rezistencën e përgjithshme të organizmit. Gjithashtu ka aftësi unike për intensifikimin mumje proces sayazytsidnovlennya, duke përfshirë shërimin dhe resorption e dhëmbëza. Mummy është e rekomanduar për të marrë një zgjidhje 5% lëng aloe (5 g për 100 ml lëng mumje aloe), e cila gjithashtu ka veti absorbable. Në mumje duhet të theksohet mjaltë nga 40 vetitë e saj kurative (marrë 1-2 lugë në ditë) dhe Propolisi (30 pika tretësirë ​​të alkoolit 2 herë në ditë). Kursi i trajtimit është 1-15 Propolisi muaj.