Sinusit kronik


Sinusit - një sëmundje e cila është kronike në natyrë dhe është manifestuar nga inflamacion në sinuseve. Në ditët e sotme kjo është sëmundje shumë e zakonshme që shkakton siklet dhe i jep frymëmarrjen e duhur.


Simptomet e sinusit kronik


Nëse ju keni simptomat e sinusit kronik, çdo person i arsyeshëm apelojnë për ndihmë mjekësore, ku do të konsultohet, një ekzaminim të plotë dhe trajtim. Më të ndodhë karakteristikat e mëposhtme:
• mukusit trashë nga zgavrën e hundës ngjyrë të verdhë apo të gjelbër.


• Nose hedhur shkelur frymëmarrjen e duhur dhe pengon atë;
• Dhimbje në zonat e fytyrës, sytë, faqet, hundën dhe ballin;
• Reduced shqisën e të nuhaturit;
• Një kollë të rënda, sidomos gjatë natës;
• Nervozizëm dhe lodhje;
• Dhimbje në fyt.
Simptomat e mësipërme të ndihmojë mjekët të identifikojnë sëmundjen, kryerjen e provimeve të jashtme.


Sinusit kronik: Trajtimi dhe parandalimi


Trajtimi i sinusit kronik është i bazuar në metodat e mëposhtme:
1. Terapia e Përgjithshme;
2. terapi lokale;

3. Metoda kirurgjikale.
Me një trajtim të përgjithshëm mjeku përshkruan ilaçe që ndikojnë në sistemin imunitar forcimin (vitamina, Echinacea). Antibiotikët janë përdorur në prani të shkarkimit purulent pas mjeku do mikrobiologjike kërkimin. Në mënyrë për të parandaluar ose reduktuar inflamacion përdorur sinus dezinfektues zgjidhje Lavage (për shembull, argjendi colloidal). Dylli minerale, parafine, UHF dhe kushtet dinamike: Pas një përgjumje manifestimet akute të sëmundjes caktohen procedurat në vijim. Shumë vëmendje në trajtimin e sinusit kronik paguajnë gjendjen e dëmtimit të dhëmbëve me gojë dhe të hundës (nxjerrjes dhëmb, kirurgji në mur ndarës hundës, rinitit kronike).

Trajtimi lokal për sinusit kronik ka për qëllim për të eliminuar dhimbjen, hiqni shkakun e sëmundjes dhe të rifillojnë sinuset kullues. Në mënyrë që të normalizuar rrjedhën, drogat e mëposhtme: naftizin, rynozolyn dhe nazol. Këto droga ndikojnë në enët e suzhyvanye dhe të ndihmojë në uljen ënjtje e mukozën e hundës dhe sinuseve.
Shpesh sinusit kronik duke përdorur një metodë të "krisur", e cila është e bazuar në hyrje të çdo pasazh hundës përgjatë kateteri. Një nga lëviz përmes një kateteri futur antiseptik, ndërsa kateteri dytë gjiri mbi sinuset e tij, së bashku me mukozë dhe qelb. Me këtë metodë pacienti duhet të marrë frymë si duhet, dhe në mënyrë ideale për të thënë "Ku" - e cila është arsyeja pse emri i terapisë.

Pacientët me sinusit kronik gjithashtu përshkruajnë antihistamines. Funksioni i tyre kryesor - resorption, i cili pengon zhvillimin e mbështjelljes në pasazhet e hundës, kur ata janë të përflakur. Gjatë rëndim të trajtimit kronike sinusit do të jenë të njëjta si për inflamacion akut.
Nëse jo një nga metodat e mësipërme nuk do të të ndihmojë, në këtë rast, ndërhyrja kirurgjikale. Heqja e të gjitha pengesat sinuseve është detyra kryesore për mjekun gjatë operacionit. Çfarë është bërë me operacion?

1. Heqja e polyps dhe pengesa të tjera;
2. Restaurimi i mur ndarës hundës.
Në mjekësinë moderne për pajisje të mira mjekësore operacionet pajisjen kryhen jo vetëm nga metodat tradicionale, por me përdorimin e pajisjeve endoskopike.
Në trajtimin kompleks në secilën nga teknikat janë antibiotikët, përdorimi i shpeshtë i të cilave çon në procese të pakthyeshme, reduktuar imunitetin dhe keqësuar sëmundje. Ekspertët janë duke u përpjekur për të atribuojnë ato barna që janë të bazuara në bimëve, të tillë Synuforte. Ky produkti medicinal përmban një ekstrakt të çiklamin, i cili rrit imunitetin dhe mund të tërheqë veten nga mukusit sinus dhe qelb. Është e rëndësishme të dini: sinusit kronik Synuforte jo problematike, ajo është përdorur në trajtimin vetëm një herë në ditë gjatë javës. Gjatë profilaksi, mjeku tërheq vëmendjen për sëmundje themelor, i cili ka kontribuar në zhvillimin e sinusit. Ajo mund të jetë: gripit, hundë i lëngshëm kronike, lezionet dhëmbët, fruthi, etj

Një element i rëndësishëm është parandalimi i forcim të të gjithë organizmit. Në mënyrë të qartë, plotësisht të parandaluar ftohjet ne nuk mund të përballojë, por për të përmirësuar sistemin imunitar do të gjithë. Rritjen e sistemit imunitar, prandaj ne të zvogëlojë depërtimin e mikroorganizmave në trup që shkaktojnë ftohjet, duke përfshirë natyrisht kronike.
Çfarë mund të bëj për të parandaluar sinusit kronik?
1. hedh në dhomë, ky është rasti në qoftë se trupi juaj është i prirur për ftohjet;

2. Përpiquni të shmangni inhalimi zgjatur e ajrit të ftohtë, pasi ajo provokon ënjtje e mukozën e hundës;
3. Mundohuni të mos super të gjithë trupin;
4. Ushtrime Përdorimi frymëmarrjes;
5. Pini shumë ujë ose çaj të nxehtë. Lëngshme dilutes sekretin hundës dhe tregon dhe kopje të tepricës së saj;
6. Në rast të një hundë të ftohtë duhet të lajë shëllirë;
7. Ndizet hundë, për shembull, duke përdorur vezë të ziera deri cool.
Kujdesuni për veten gjatë sezonit të ftohtë, vishen me rroba të ngrohta dhe për të mbajtur këmbët tuaja të ngrohtë në thatësi të vazhdueshme.