Bronkit kronik në mjekësi tibetian


Rreth bronkit kronik thonë se në qoftë se brenda dy viteve kollë zgjasin të paktën tre muaj në vit. Bronkit kronik zhvillohet kur keqtrajtimi i bronkit akut, dhe kur bronkit shpesh përsëritet, dhe shkaku i sëmundjes nuk është eliminuar. Sidomos kjo yyazytsirno duhanpirësit, ata të gjithë mbajnë sëmundje të rënda bronkopneumonare.
Tërhequr për bronkit kronik, burim kronike e infeksionit dhe sëmundjeve të nasopharynx (sinusit, rinitit, adenoids, grykët, polyps), duke e detyruar personin për të marrë frymë përmes gojës.Kur koha nuk e ka refuzuar pështymë, bronke dhe trakea mukozën shtohet, reddens dhe shtohet, duke shkaktuar pacientit rënda kollitjes. Në mukusit bronkial është prodhuar në sasi të mëdha dhe rrit viskozitet saj. Këto uyazyka të krijojë një mjedis të favorshëm për rritjen e baktereve patologjike.
Purulent vatra e infeksionit të çon në shkeljen e mekanizmave normale imune - trupi i pacientit fillon të luftojë veten, si mbeturinat leukociteve limfocitet nuk janë të nxirret. Rrinë në muret e clots bronkial mukusit si pllaka dhe mbështjellje, shpesh duke përsëritur formën e saj dhe duke çuar në një ngushtim të tubave bronkial dhe shkatërrimin e murit.


Simptomet e bronkit, kollë me pështymë, dhimbje gjoksi, dobësi, rraskapitje, dhimbje të muskujve, ethe mund të jetë.
Hyrja e infeksionit ri, hipotermi, lehtësisht mund të shkaktojë komplikime të rënda: pneumoni, astma bronkiale, Alveolite pulmonare, sëmundje kronike obstruktive pulmonare, pneumonia kronike (simptomat e pneumoni), tuberkulozi, kancerit të mushkërive, etj, si rregull, të gjithë jap sëmundjet bronkopneumonare dhe komplikime në veshka zemra.

Bronkit kronik në mjekësi tibetian


Në inflamacion tibetian mjekësi të bronke shihet si një shkelje e mukusit. Në sëmundjet e zemrës është akumulimi i "ftohtë" në krye të trupit, energjisë dhe gjakut stagnimit. Për të përmirësuar qarkullimin dhe rrjedhën e gjakut e energjisë së brendshme është përdorur në acupressure mjekësisë tibetian, terapi vakum, pako shëruese, puro sagebrush ngrohje (moksoterapiya) dhe gurë (terapi guri) dhe akupunkturë akupunkturë (). Duke vepruar në pikat meridianin e mushkërive, dhe zadnoseredynnyy meridianet peredneseredynnyy mund të nxisë shkarkimin më të mirë të mukusit nga mushkëritë dhe bronke.

Të pasura me proteina, e nxehtë dhe kalori ushqime do të ndihmojë në rritjen vetitë mbrojtëse dhe redukuar inflamimin. Artikuj ngrohtë përmbajnë mish qengji, erëza dhe seasonings, sidomos gjallëri. Në sëmundjet e mushkërive dhe bronke, kollë të rënda, fyt i thatë, dhe ënjtje bimor parashikuar - prohrivalni që përmirësojnë kullimit të mushkërive, duke zgjeruar bronke që i japin mukusit nga trupi, po ashtu kanë efekt antibacterial dhe antivirale. Në cilat përfshijnë buds pemë karafil, Oman, shafran, rrush, shegë, rrënjë jamball Ural, pemë shqiponjë, rrikë egra, hebula, myrobolan dhe të tjerët.

Gjatë ftohtë mos harroni thembra e ngrohta të këmbëve, është e mundur që të përdorin çanta e kripës ose rëra që do të sigurojë ngrohje të thatë.
Një mënyrë e mrekullueshme për të zbutur mukusit në bronke - rrush. Një grusht rrush të thatë ose të rrushit duhet për të blerë ngjyra vlim supë e çajit. Pini si çaj. Agjent të besueshme antimicrobial dhe imunostimulyator - rrepkë zi me mjaltë.
Pronat njëjta baldosa dhe yndyrat ariu, i cili duhet të përdoret me shumë kujdes, pasi ato mund të ndikojë keq funksionit të mëlçisë.

Qasja më e mirë në trajtimin e sëmundjeve bronkopneumonare është një qasje gjithëpërfshirëse të trajtimit.