Fyt të kuqe


Faringut Mukoza bllokimet rrallë ndodh pa simptoma shoqëruese. Gryka e kuqe zakonisht tregon zhvillimin e sëmundjeve inflamatore të origjinës viral ose bakterial. Për më tepër, ky fenomen mund të flasim për pajetë sëmundje kronike, e traktin e sipërm respirator ose gojës.

Arsyet fyt kuqeFaktorët që kontribuojnë mund të përfshijnë:

 • dhimbje të fytit;

 • grykët;

 • dhimbje të fytit;

 • stomatit;

 • fyt palë acarim kimike, pluhuri, tymi i duhanit, reaksion alergjik.


 • Konsideroni secili prej shkaqeve më në detaje.

  Temperatura dhe fyt kuqe


  Manifestimet klinike karakteristike e grykët akute dhe purulent. Në këtë sëmundje vërejtur rritje të fortë në temperaturën e trupit (39 gradë), gjendjen temperaturë, dhimbje të forta kur gëlltitjes. Për më tepër, dhimbje të fytit shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje në eshtra dhe nyje të mëdha;

 • dobësi në muskuj, dobësi;

 • të qenët i përgjumur;

 • mungesa e oreksit;

 • dhimbje koke;

 • ndarja e purulent exudate që akumulon mbi bajamet dhe boshllëqet.


 • Angina mund të shkaktohet nga viruset apo bakteriet, në varësi të strategjisë së trajtimit patogjen zgjedhur.
  Nëse ka ethe, por jo dhimbje të fytit dhe të kuqe, ajo është e mundshme ecën stomatitit. Gjendja e zgavrën me gojë gradualisht ndikon në mucous përfshirë dy qiellit dhe Desna. Plehu nuk është ndarë, por është shkatërruar me shpejtësi smalt dhëmb pranishëm fryma e keqe, të rritet në madhësi lezioneve karies.

  Fyt Vazhdimisht kuqe


  Kur bllokimet pasmë të qëndrueshme mur faringut në të rriturit mund të jetë një formë kronike e grykët ose faringjit. Këto sëmundje janë të shoqëruara shpesh me ethe dhe dhimbje të forta. Simptomet tipike tepër e dobët dhe është në karakteristikat e mëposhtme:


 • Siklet në fyt (gudulisje, ashpër), sidomos kur duke marrë ushqim të ngurta;

 • periudhave të shkurtra të rralla të kollë e thatë patolerueshme, zakonisht në mbrëmje dhe natën. Ajo qëndron mukusit të qartë të trashë;

 • goja e thatë, rritur etje.


 • Raste të ngjashme kanë një reaksion alergjik lokale dhe përgjigjen ndaj stimujve (pluhuri, tymi, kimikate).
  Për këto sëmundje karakterizohet nga periudha faljen dhe rikthim, kështu që ata mund të diagnostikohet menjëherë rrallë.

  Si për të trajtuar fyt kuqe?


  Masat terapeutike të varet nga arsyet që shkaktuan fyt ngjeshur.

  Nëse zbulohet grykët bakteriale, antibiotikët marra përshkruajnë një gamë të gjerë të aktiviteteve:

 • Ampicilin;

 • Flemoclave;

 • Doxycycline;

 • Sumamed;

 • Azithromycin;

 • Eritromicina.


 • Gjatë trajtimit antimicrobial është e rëndësishme që të kujdeset për mbrojtjen e traktit digjestiv duke marrë hepatoprotectors (Essenciale, Liv 52 fruta Qumësht carangth), dhe do të thotë për normalizimin e microflora zorrëve (Hilak Forte Bifidumbacterin, Linex, Bifiform). Vlen për të marrë një herë një drogë antifungal (Futsys, Fluconazole).

  Në një infeksion viral antibiotikët nuk mund të pini. Ilaçe të nevojshme për të mbështetur sistemin imunitar dhe për të rritur prodhimin e interferonit:

 • Cyclopheron;

 • Otsyllokoktsynum;

 • Viferon.


 • Avancuar kryer vitaminë - dhe fizioterapi.
  Trajtimi i kuq fyt lokal është trajtimi mukozale rregullt zgjidhje antiseptik (jod, furatsillina, jod, chlorophyllipt, tantum Verde). Ndihmë e mirë pije në bazë të bimeve medicinale (urtë, kamomil, Wort Shën Gjonit, Calendula), kripë deti dhe sode buke.