Inflamacion veshit otitis


Otitis është një inflamacion i veshit në greqisht. Një manifestim i externa otitis është gjithmonë ndryshimet inflamatore në lëkurë të kanalit të veshit, dhe lëkura e veshit. Otitis media quhet inflamacion lokalizuara në veshin e mesëm, kryesisht për shkak të sëmundjeve të lidhura - të tilla si angina apo të gjatë të ftohtë. Simptomat kryesore janë dhimbje të forta, dhe forma drejtimin, një person fillon të dëgjojë keq. Nëse media akute otitis trajtohen ose nuk trajtohet si duhet, ajo mund të shkojë në formën kronike të sëmundjes.

Shkaqet dhe simptomat e otitis


Shpesh shkaku i infeksionit është ind veshit otitis, goditur organizmave patogjene nga nasopharynx nëpërmjet tubit auditory në tympanic zgavër dhe lëndime strukturat e veshit. Në lidhje me dëmtimin e një departamenti të veçantë, otitis ndarë në të jashtëm, të mesëm dhe të brendshme.

1. Më e butë sëmundje - pezmatimi i veshit të jashtëm është që ndodh me inflamacion të lëkurës përfshirjen në procesin e nënlëkurës yndyrë. Procesi inflamator shpesh mund të jetë lokal në natyrë dhe të dukshme si vlon dhe celuliti në formë. Arsyet janë depërtimi i patogjen në shtojca të lëkurës (djerse, gjëndër dhjamor), e cila shkakton zhvillimin e vlim. Kjo patologji është ndjenja dukshme të dhimbjes dhe plotësinë në kanalin e veshit. Kjo dhimbje do të rritet kur shoferi, të tilla si përtypet, kur të përbashkët, duke lëvizur, duke shkaktuar lëkurë zhvendosje në vlim. Gjendja e përgjithshme është zakonisht nuk preken, por temperatura ngrihet vetëm lokale, por temperaturë të ulët-grade dhe trupi nuk janë të rralla. Vlim shpesh zbuloi myyazytsilno dhe trajtimi i mëtejshëm nuk ishte e nevojshme. Gjendja e pacientit ndërsa përmirësimin. Kur kjo gjendje mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit. Kjo varet nga madhësia e ulcerës, kjo është se si ai e mbyll lumen e kanalit të veshit. Më të dëgjimit mbetet e pandryshuar.


2. Development përhapur otitis jashtme, pothuajse gjithmonë ndodh në praninë e kronike medias qelbëzues otitis. Dhe arsyeja për këtë situatë mund të ketë vetëm pleh organik që qëndron jashtë nga zgavrën tympanic përmes daulle e veshit të dëmtuara. Dung dhe të bëhet një burim i inflamacion të murit kanalin e veshit. Simptomat janë të njëjta: muret e kuqe, ënjtje, dhimbje. Ndonjëherë debutimin sëmundja pas ekspozimit ndaj kanalit të jashtëm auditory ose disa kimikateve mund të bashkohej infeksion në integritetin dëmtuara të lëkurës gjatë lëndimit.
3. Veshi Mesme shpesh vuajnë nga mikroorganizmat patogjene, hyn në zgavrën tympanic. Procesi inflamator në auditory tub quhet tubotyt ose eustachitis. Tub auditory është gjithmonë orët e para ose ditët e sëmundjes dhe kongjestion i hundës reagon ndaj depërtimit të infeksionit. Mukoza shtohet atë dhe tub lumen është reduktuar apo e mbyllur krejt. Kështu, presioni në veshit të mesëm ul tympanic zgavër dhe fillon humbje, ndjesi plotësinë vesh, dhe ndryshimet dëgjimi në kuptimin e rozyazytsi tij zë. Përmirësimi i dëgjuar dhe uljen e ngjeshur ndodh gjatë gëlltitjes, si gëlltitjes ndodh hapjen auditory tub dhe kullues përmbajtjen e zgavrën tympanic dhe përmbajtjen e saj në nasopharynx.


Kjo fazë mund të zhduken nëse sistemi imunitar ka punuar mirë, ose të përkryer mjeku pacientit polikuvav. Megjithatë, rezultati i pafavorshëm i procesit është duke ecur përpara dhe nuk ka inflamacion i veshit të mesëm. Në këtë kohë dhimbja fillon, e cila shpesh sjell miell pacientit dhimbje si të mprehta që të xhiruar të fortë, i jep qafë, zona të përkohshme. Për më tepër, edhe temperatura e trupit rritet në shifra ethe, një rënie në seancë. Për të gjithë kjo çon procesin inflamator me të cilin ua kalon në patologjike fluide tympanic zgavër shumë (eksudate). Së pari, të lëngshme të qarta, atëherë bëhet purulent.


72 orë Procesi i arrin në fazën e vrimë të daulle e veshit, dmth formimin e vrimave në të, me anë të të cilit rrjedhje e qelb në kanalin e jashtëm auditory. Në këtë fazë pacienti tregon mjekut se ai shkon veshin e tij. Kur ishte formacioni i gropave në daulle e veshit, një kusht zakonisht përmirëson, bie ethe, dhimbje dhe madje edhe përmirësimin e dëgjimit.

Me trajtim jo në kohë dhe joadekuat është lëng i trashë që kthehet në qelb ngjitet dhe fije prej së cilës i shkrirë përfundimisht kockat auditory, procesi i përfshirë strukturat veshët e tjera duket mbështjelljes, plagët. Kjo gjendje mund të shkaktojë komplikime komplekse intracranial dhe të çojë në humbjen totale të aftësisë për të dëgjuar.


Njerëzit me simptomat e otitis brendshëm kryesisht ankohen për marramendje, tringëllimë në veshët, humbjen e dëgjimit. Këto simptoma janë të lidhura direkt me bilancin e trupit, e cila është e vendosur në kockat e kafkës dhe dorëzuar kanalet gjysmërrethor dhe kërmijtë. Simptoma të tilla si marrje mendsh është e mundur jo vetëm në sëmundjet e veshit, por në qoftë se ajo u ngrit pas infeksionit viral normale, gripit, ftohjet otorynolyarynholohu duhet të drejtoheni për këshilla. Gjithashtu proces patologjik mund të lëvizin nga veshit të mesëm në labirint apo rrugë hematogjene kërmilli, që është me anë të gjakut të foci kronike të infeksionit (p.sh. dhëmbë kalbur).
Trajtimi i inflamacionit të veshit


Trajtimi duhet të fillojë menjëherë, sa më shpejt që të jetë e mundur pas pamjen e saj, si ju shpesh mund të merrni komplikim serioz: meningjit purulent, encefalit, mediat brendshme otitis, humbjen e dëgjimit. Otitis mund të trajtohen konservative dhe me efikasitet. Konservatore mund të jenë të përgjithshme dhe lokale.
Në rast të otitis media për shkak të ftohjet hundë ose trajtim fytit e otitis kryera në lidhje me trajtimin e sëmundjes themelore. Trajtimi i përgjithshëm përfshin droga anybakteryalnыe otitis, anti-inflamator, stimuluesve imunitar.