Shkaqet dhe teknika heqjen cerumen


Shumë të njohur problemi dukuri cerumen veshit. Ankthi mund të mos sjellë, por ata duhet të luftojë për arsye higjenike. Formimi i priza squfurit në veshët e tyre është falë punës së gjëndrave të squfurit dhe të veshit të tyre të jashtëm pothuajse dy mijë. Muaji zakonisht formuar rreth 20 mg të squfurit, e cila akumulon në kanalin e veshit, pa qenë në gjendje për të dalë vetëm.
Shkaqet dhe metodat e heqjes së cerumen është një çështje serioze që kërkon ndërhyrje mjekësore. Përkundër faktit se formimi i dylli veshit - një proces i natyrshëm, i natyrshëm biologjik në të cilën kanalin e veshit është pastruar nga qelizat e vdekura dhe çdo prishur grimcat veshit kur ajo është grup shumë i madh i shqetësuar dëgjimit dhe probleme të tjera mund të shfaqen.Shkaqet kryesore të dylli veshit në kanalin e veshit - Higjiena e pasaktë. Sipas shumicës së veshët duhet të pastrohen shpesh dhe të përpiqemi për të depërtuar me më thellë. Në vitet e fundit të bëhet swabs pambuku të përbashkët, përmes të cilit, në shikim të parë, shumë i përshtatshëm për të pastruar veshët, sidomos fëmijët. Por ajo qëndron vetëm për qëllime kozmetike, ata nuk janë leshi shkopinj dhe shumë vetë hollë. Pastrimi i thellë është kryer veshët, më shumë trazuar procesin natyror të pastrimit higjienik të kanalit të veshit. Shkopinj dhe pajisje të tjera mund të plagosë veshin papërshtatshme dhe sulfurik fus tape deri daulle e veshit. Atëherë ju nuk duhet të në shtëpi, dhe cerumen mjekësore teknikat heqjen përfshin mjekun.


Një shkaqet më të zakonshme të cerumen veshit - përdorimi i aparatit të dëgjimit. Kryer më gjatë se posedimin e saj, e shfaqjes më të lartë yyazytsirnist e bllokim cerumen.
Njerëzit që punojnë në pluhur, gjithashtu përballen me rrezikun e një problemi të formimit të cerumen. Vazhdimisht akumulon thellë në pluhur kanalin e veshit dhe grimcat e poshtër ndërhyjnë me ndarjen natyrale të qelizave të vdekura.

Mjekët dallojë shkaqet e tjera cerumen - defekte anatomike, të lindura apo të fituara me moshën; përçarje e kanalit të veshit për shkak të hyrjes së ujit; Dendësia shumë të larta është formuar peshë sulfurik.

Tepruar formimin dylli veshit, kaq të çuditshme të mjaftueshme, mund të jetë rezultat i trashëgim "i keq". Nga fëmijëria, fëmijët duhet të jenë të mësuar me faktin se veshët pastrimi nuk kryhet më shumë se tri herë në muaj. Nëse ju bëni atë shpesh, gjëndra sulfurit të fillojnë të punojnë në mënyrë aktive me stimulim të vazhdueshëm. Kështu luftoj priza sulfurit kanë shumë më shpesh.
Për të përcaktuar nëse priza sulfurit kanalin e veshit mund të lehtë të tërheqë në skajin e veshit poshtë dhe të kërkoni brenda. Nëse vini re se ka një problem dëgjimi, ju duhet të konsultoheni me një mjek për të hequr priza squfurit. Gjëja e parë për të aplikuar atë për të ekspertëve, jo metodat që këshilluar të afërmit. Në mënyrë tipike, mjekët konstatojnë ndërlikim të situatës vetëm pas përpjekjeve për të hequr dyllë beshi veten.


Mjetet dhe metodat e heqjes së cerumen në shtëpi të sigurta mund të përdoren për parandalimin e shfaqjes së tyre. Stopper do shumë mirë në qoftë se ajo zbutur. Ju mund të përdorni vaj, vajra vazelinë dhe peroksid hidrogjeni në kombinim me ndonjë vajra. Bury vesh duhet të ngrohet vetëm për pika, temperatura e tyre duhet të jetë të paktën 37 gradë, por jo më lart, për të shmangur djegiet. Në veshit futur 4-5 pika 2 herë në ditë. Procedura zgjat rreth 5 ditë. Në fillim ju mund të vëreni se dëgjimi juaj është duke u përkeqësuar, por ajo duhet të jetë: shtohet tape sulfurik, bëhet e butë dhe fillon të shkojë vetëm. Tentimi për të marrë tape përdorur sulfurik shkopinj dhe ndeshje nuk duhet. Pas veshit mund të lahet me ujë të ngrohtë, dhe ajo do të jetë mbi.

Në qoftë se disa ditë të përsëritur procedurat nuk do të jetë rezultati, të mos jetë në gjendje për të plug zm'yaknuty më mirë shkoni te mjeku. Përdorimi i instrumenteve të veçanta në spitale ndalues ​​është hequr shpejt dhe painlessly.

Një nga mjetet juridike popullore më të njohura - të përdorë fasha në veshin e brendshëm me hudhër dhe vaj kamfor. Një hudhër karafil bluaj, përzierje shumë me tre pika vaj kamfor, pak ngrohur. Thith flagjelës përzierje e garzë ose një fashë sterile, të futur në kanalin e veshit në mënyrë që asnjë ndjenjë të shqetësimit. Procedura është bërë më e mirë gjatë natës, compress lënë për 15-20 minuta, atëherë do të duket dritë djegur përmes veprimeve të hudhër. Pas një tjetër 5-7 minuta për të hequr flagjelës dhe veshi pije me ujë të ngrohtë. Kur larje duhet të përkulet me vesh, e cila ishte mbushur plot se rrodhi me ujë, nuk zakorkuvala veshin e brendshëm.


Popular teknikat cerumen heqjen e njohur nga gjysheve tona. Ata luftuan me formacionet sulfurik duke përdorur një lëng konvencionale qepë. Ajo është përdorur nga analogji me peroksid hidrogjeni, futur në pika veshit, 3-4. Me procedurat e tilla në veshët e tyre dhe nuk duhet të ketë lëndime dhe dëmtim të, ose mund të shkaktojë një të djegur. Kids mjaft të pikoj në vesh 1-2 pika qepë peroksid lëng ose jo për të djegur apo dëmtuar daulle e veshit.
Mos përdorni në shtëpi pasigurt mënyrën e veshit presion larjen e ujit me shiringë. Së pari, si ju mund të dëmtojë daulle e veshit, duke krijuar presion të tepërt në atë në vendin e gabuar të instrumentit. Së dyti, veprime të tilla mund të përzënë ndalues ​​më tej, e cila është arsyeja pse vesh thyer befas. Mos kini frikë të konsultoheni me mjekun nëse metodat shtëpi dhe teknikat heqjen cerumen kanë dështuar. Kjo nuk është procedura për t'u frikësuar: ajo është pa dhimbje, kryhet në disa minuta dhe është absolutisht jo e rrezikshme.