Shkaqet e tringëllimë në veshët


Shumë njerëz janë ballafaquar me dukurinë e tillë të pakëndshme e tringëllimë në veshët dhe shkaqet e kësaj gjendje mund të jetë mjaft shumë. Tringëllimë në veshët - mund të jetë një simptomë e patologjisë cerebrale, anemi, hipertension, sëmundje degjenerative disk qafës së mitrës, anemi, çrregullime të dëgjimit dhe sëmundjeve të tjera.
Kjo gjendje mund të ndodhë befas ose zhvilluar gradualisht, ka tingujve veshët tjera, apo kumbues, duket se çdo gjë është dëgjuar përmes velit të trashë. Zhurma mund të shoqërohet me marramendje, ndërprerje, zalisur, dhimbje koke, të përzier, të vjella dhe simptoma të tjera.


Shkaqet e mundshme


Shkaku i tringëllimë në veshët ndryshon, nganjëherë mjaft e vështirë për të instaluar dhe të shpëtoj të këtij problemi. Çfarëdo që është shkaktuar nga pamja e kësaj patologjie, është e nevojshme që të vizitoni mjekun dhe të gjetur shkakun e zhurmës.
Kjo simptomë mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rrezikshme të tilla si atherosclerosis cerebrale, tumoret dhe hipertensionit.
 • Nëse tringëllimë është shoqëruar me humbjen e dëgjimit, pa asnjë simptome të tjera, arsyeja për këtë mund të jetë tape sulfurik banale - përqendrimet e squfurit në kanalin e veshit duke shkaktuar bllokimin dhe presionin mbi daulle e veshit, që është shkaku i zhurmës.

 • Zhurma, i shoqëruar nga këmbanat, dhimbje koke, marramendje, vjellje - një shenjë e hipertensionit dhe trafikut pengesave arterieve cerebrale, gjaku në arteriet duke bërë të vështirë provokon luhatjet e enëve të gjakut të veshit të brendshëm, duke shkaktuar zhurmë dhe kumbues në vesh.

 • Dëmtimi në kokë - tringëllimë shfaqet kur ndonjë sëmundje e trurit, tronditje, lëndimet, bruises, tumoret dhe cysts. Në raste të tilla, humbjen e dëgjimit, zhurmë, kumbues apo fishkëllimë në veshët do të shoqërohet me simptoma të tjera të dëmtimit të trurit.

 • Qafës osteokondroza - është një shkelje e të qarkullimit të gjakut nëpër enët e trurit dhe është shkaku i marramendje, dhimbje koke, tringëllimë në veshët dhe simptomat e tjera të mungesës së oksigjenit. Kjo edhe të ndihmojë acupressure dhe akupunkturë.

 • Sëmundjet e veshit:

 • sëmundjet inflamatore - otitis media, otitis jashtëm, komplikimet sinusit, sinusit dhe kështu me radhë. Në këto raste, tringëllimë shoqërohet me dhimbje të forta, ethe dhe dehje e përgjithshme të organizmit;

 • çrregullime funksionale me ekspozimi i vazhdueshëm ndaj organit të dëgjimit tingujt me zë të lartë, dridhje të frekuencave të ulëta dhe faktorë të tjerë, mund të jetë një çrregullim funksional, i shoqëruar nga humbjen e dëgjimit, kumbues dhe tringëllimë në veshët.

 • Sëmundje Meniere - të rritur sasinë e lëngjeve në veshin e brendshëm, kjo çon në një rritje të presionit, shfaqjen e tringëllimë në veshët, marramendje, koordinimit të dobët të lëvizjeve.

 • humbjen e dëgjimit - humbjen, të zhvilluar si rezultat i dëmtimit të nervore auditory, daulle e veshit, veshit të brendshëm të dëgjimit.

 • Trajtimi i tringëllimë në veshët


  Marrjen e shpëtoj këtë sëmundje duhet të fillojë studimi dhe për të përcaktuar shkakun e tringëllimë në veshët - mjetet që ndihmuar të heqin qafe e tij, nuk ekziston - Trajtimi ka për qëllim eliminimin e shkaqeve.
 • Vizitoni Ent - ndihmë mjekut me trafikun sulfurik ose sëmundje kronike inflamatore të veshit të mesëm. Përveç kësaj, një studim duke përdorur mjete të posaçme për të ndihmuar të kontrolluar qenët i qartë i kanalit auditory dhe gjendjen e saj.

 • Kontrolli i presionit të gjakut dhe kolesterolit në gjak - mund të ndihmojë në zbulimin e hipertensionit, arteriosklerozës dhe prezenca e dyshuar e pllakave kolesterolit në anije të mëdha. Nuk do të një dietë të veçantë, pastrimin e enëve dhe marrjen e barnave antihipertensive.

 • Nëse ju keni një histori të lëndimeve në kokë të rekomandojë ilaçe që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në tru, të nxitur rigjenerimin.

 • Me prodhimin profesional - trajtimi duhet të fillojë me respektimin e "mënyrë të heshtur mund të ndihmojë gjithashtu qetësues të lehta dhe ilaqet kundër depresionit.

 • Dhimbje të qafës të ulët mbrapa mund të trajtohen me ushtrime të veçanta, masazh, chiropractic dhe fizioterapi. Në shumë raste, shkaku i tringëllimë në veshët është osteokondroza vetëm i qafës së mitrës. Në këtë rast, nuk ka droga nuk do të ndihmojë dhe do të eliminojë vetëm shkaqet, dmth hondroza qafës së mitrës. Në trajtimin e kësaj gjendje kemi shkruar në artikullin

  osteokondroza qafës së mitrës
  .

 • Çfarëdo që është shkaktuar nga dalja e tringëllimë - një arsye serioze për të parë një mjek dhe të kujdeset për shëndetin tuaj.