Borreliosis - trajtim


Borreliosis një person i karakterizuar nga pickimin e insekteve, sidomos ticks. Fillojnë të shfaqen pas një ose dy javë pas kafshimit.
Ka tre faza të manifestimeve të sëmundjes:
Faza e parë karakterizohet nga temperaturë të lartë, manifestuar disa simptomat e dehjes, të rritura nyjet limfatike, skuqje të lëkurës të pranishëm. Në disa raste nuk është një manifestim i meningjitit. Këto simptome mund të zgjasë deri në një muaj. Duhet të theksohet se manifestimi më i rëndësishëm dhe i veçantë i sëmundjes është eritemë unazë. Të gjitha manifestimeve të tjera mund të mungojë edhe në fazën e tretë të sëmundjes.


Në fazën e dytë Sëmundje patogjen përhap në të gjithë trupin, vuan sistemin nervor. Pacientët fillojnë fotofobi, parezë e nervave kraniale, dobësi, paqëndrueshmëri emocionale. Fëmijët vuajnë kryesisht sistemin nervor, si dhe nervore fytyrës.
Faza e tretë zakonisht ndodh brenda dy viteve, i shoqëruar nga lezionet inflamatore e nyjeve, lëkurës dhe sëmundjet kronike të sistemit nervor.

Si për të trajtuar Borreliosis?


Trajtimi i kësaj sëmundjeje duhet të fillojë menjëherë. Në qoftë se koha t'i kushtohet vëmendje pacientit, ndërsa pothuajse nuk ndodhin komplikime dhe çrregullime nervore mund të shkojnë në faza të lehtë. Borrelyoze antibiotik thjesht e nevojshme. Ata caktojnë një urdhër të veçantë të një mjeku, në mënyrë që në raste të tilla të vetë-mjekoj kundërindikuar.

Në fazën e parë të sëmundjes përshkruajnë tetracyclines. Kur manifestime neurologjike dhe çrregullime kardiovaskulare emëruar ceftriakson ose penicilinë. Nëse zbuluar sëmundje kronike, është e nevojshme për të përdorur gjatë vepruar penicilinë, për shembull - retarpen.

Mund të shërohet Borreliosis?


Sot sëmundja është kontrolluar nga prania e baktereve të caktuara në gjak, atëherë emërohet një terapi të veçantë. Borreliosis mund te kuroje më e rëndësishme për të zbuluar sëmundjen dhe për të marrë masat e nevojshme. Që nga kohët e lashta, për borrelyoze askush nuk dëgjuar më shumë në lidhje me trajtimin e tij. Më parë, sëmundja karakterizohet nga një reaksion alergjik ndaj një pickim tik-tak. Por terapi tani tillë përbëhet nga duke marrë antibiotikë dhe ilaçe antivirale. Kurse të detyrueshme Mjekimi kryhet. Nëse trajtimi është filluar në kohë, shërim yyazytsirnist është shumë i madh, dhe nuk ka praktikisht nuk ka komplikime.

Mjete Borreliosis Trajtimi popullore


Trajtimi popullore kryer si një shtesë. Pa ilaçe të veçanta për të kapërcyer sëmundje është pothuajse e pamundur. Ju duhet të ndiqni një dietë që përfshin limon, hudhër, bar pranverë për të përdorur në sallata, purslane kopsht, si dhe woodlice shtuar enët preferuar.
Disa receta bazë për masat parandaluese Borreliosis:

  • Infuzion të 1 tbsp. lugë barishte kapak rënie. Për ta bërë këtë, i hedh një gjysmë litër ujë të vluar dhe mbush për dy orë. Pas tendosje dhe të marrë dy lugë për 30 minuta para ngrënies tre herë në ditë.

  • Ju duhet një lugë çaji lulushtrydhe lë pyjeve insistojnë në një gotë me ujë të vluar për katër orë. Kur infuzion ka ftohur, tendosje atë dhe pini dy lugë tri herë në ditë para ushqimit.


  • Në rastet e Borreliosis kronike mund të shfaqet kriza Diencephalic. Për të shmangur këtë ju mund të marrë 1 lugë çaji para ngrënies novopasyt. Kursi vazhdojë për një muaj.
    Efektive mbledhjen trajtimin e shtëpisë Borreliosis
    Për përgatitjen e një akuzë të tillë kanë nevojë për 10 gram rrënjë sanëz, Leonurus, zyuznyk evropiane, borzilok, lule kumak dhe murriz, Wort Shën Gjonit, elderberry dhe lë ferrë. Si dhe i dobishëm 5 gr. trumzë. Gjithë llokoçis përzierje dhe të marrin një lugë gjelle, derdh një gotë me ujë të ngrohtë në një termos. Lënë atë të gjitha në 30 minuta. Pas një filtër qelqi dhe ndahet në katër pjesë. Para çdo vakt të pini një zierje. Kursi vazhdojë për një muaj.