Tifo


Kjo sëmundje akute infektive ndodh kur ticks kafshoj kullotja infektuar apo kafshët e tjera të infektuara. Tifoja shoqëruar me ethe, shenjat e përgjithshme të dehjes dhe puçrra Shfaqja maculopapular. Tani sëmundje në vendet e zhvilluara nuk është gjetur, ajo shpesh ndikon banorët e Afrikës dhe Azisë.

Simptomet e tik-tak-përballohen tifojaAshtu si çdo sëmundje tjetër, zhvillimi i sëmundjes ndodh në disa faza.
Inkubacion

Ai rritet nga tre deri në pesë ditë dhe shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • temperaturë të lartë duke arritur në 40 gradë;

 • ethe, dridhura ndryshuar;

 • etje;

 • vizuale, i prekshëm dhe mbindjeshmëri auditory;

 • të vjella.


 • Faza akute të sëmundjes
  Ethe zgjat për gjashtë javë dhe në tre ditët e fundit, një rënie në temperaturën.
  Gjatë gjithë periudhës së ethe pacienti në fjalë shenjat e mëposhtme tifoja:

 • dhimbje koke, dobësi e muskujve, e cila është e përqendruar në shpinë mesit;

 • Shkalla e ngadaltë të zemrës;

 • duke rritur madhësinë e shpretkës;

 • rënie e tensionit të gjakut;

 • lëkurës hyperymyya dhe sytë e kuqe.


 • Me përparimin e tifoja ndodhin pas simptoma:

 • Bite zonën e prekur të lëkurës duket parësore të ndikojë, shprehu infiltrat dendura të madhësisë së vogël, me kafe-zi lëkurës. Ky formacion është shoqëruar edhe me formimin lymphadenitis, karakterizuar nga gunga.

 • Shpërthimet janë në anën e pasme, gjoks, lakimi vende të gjymtyrëve, këmbët dhe duart. Skuqja vazhdon në të gjithë shtetin febrile dhe shpesh pas sëmundjes në vend formuar pigmentim e saj të lëkurës.

 • Në situata të rënda në zhvillim statusin tifoid, i shoqëruar nga një çrregullim mendor, talkativeness, stimulimit të tepërt mendore dhe dëmtim të kujtesës. Gjumë cekët me ëndrrat tmerrshme çon në faktin se pacientët janë thjesht të frikësuar për të fjetur.


 • Shërim
  Si shenja të rimëkëmbjes kanë filluar të ulet tifoja. Kjo periudhë karakterizohet me reduktimin e plagët. Megjithatë, gjatë dy javëve të apati pacienti në fjalë, dobësi, të zbehtë e lëkurës.

  Komplikimet shënoni tifoja


  Sëmundja është në gjendje për të provokuar pasoja të tilla të rënda:

 • shoku infektive-toksike, të shoqëruar nga një rënie në temperaturën për shkak të dështimit të zemrës lindur;

 • Rezultati mund të jetë sëmundje thromboembolism, miokardit dhe trombozë;

 • sistemit nervor (meningjit);

 • në rast të infeksionit të mesëm fillojnë të zhvillojnë edhe pneumoni, thrombophlebitis dhe abrasions;

 • pjesa tjetër shtrat mund të provokojnë shfaqjen e bedsores.


 • Tifoja trajtim


  Pacientët që vuajnë nga tifoja, duhet të marrë antibiotikë që pengojnë veprimtarinë e patogjen. Këto barna përfshijnë tetracycline dhe chloramphenicol, pritjen e të cilit shkalla e jo më pak se dhjetë ditë.

  Gjithashtu, një pjesë e rëndësishme e trajtimit është marrë antipyretics (Ibuprofen, Paracetamol), glycosides (Strofatyn). Në mënyrë tipike, pacienti është përshkruar terapi infuzion që përfshin përdorimin e zgjidhjeve crystalloid dhe colloid.
  Kur komplikime kanë lindur mund të caktohet medikamente në vijim:

 • në fazat fillestare pacienti japin heparin;

 • për parandalimin e anticoagulants përdorim trombozë (Heparin, Fenilin dhe Fraksyparyn);

 • në shkelje të sistemit nervor përdorur haloperidol, Seduxen.


 • Në përgjithësi, koha është e favorshme. Pacienti rimëkëmbet plotësisht, janë vërejtur raste të efekteve të mbetura. Probabiliteti i vdekjes në mungesë të trajtimit të duhur është 15%.