Herpes ose të ftohtë në buzët dhe në trup


Si rregull, ne nuk i japim rëndësi të madhe obmetыvanyyu flluska buzët, konjuktivit, stomatitit dhe herpes gjenital edhe në qoftë se ata të ndodhë lehtë. Zakonisht pafuqi zgjat disa ditë. Bisedoni me herpes ose të ftohtë në buzë dhe në trup.
Plotë keqe shkatërrimi herpesnoy në trupin e njerëzimit nuk ka dodumalos. Megjithatë neutralizuar ndikimin dëmshëm e "pezulluar" qiramarrësit ilaç mund modern. Trajtimi kërkohet komplekse, por me karakteristika të veçanta në disa mënyra. Përveç "caktojë" në buzët e agresorit, të transferojë atë në gjendjen aktive të "vë në gjumë" është shumë e rëndësishme për të forcuar mbrojtjen e trupit. Sot përdoret zakonisht dy grupe të drogës. Acyclovir (Zovirax), valaciclovir, Valtrex famvyr dobësojë ndikimin e virusit, dhe panavyr, alpizarin, bonafton pengon ciklit të zhvillimit herpes. Risitë farmakologjike si alokin-alfa veprojnë si vrasësit, mezi kanë njohur dhe shkatërruar brez i lindur parazit brendaqelizor - bëhet e paqëndrueshme.Ulja e kruar dhe të përshpejtojë shërimin tharje "bizhuteri" gjelbër diamant, vaj zinkut ose kuarc. Bredh bukur ka veti antiseptike naftës. Pasi sëmundja do të shfaqet, unë rekomandoj ata lyej zonën e prekur çdo 2 orë ose gjatë natës. Në mënyrë të ngjashme operon dhe pemë çaji vaj. Nga rruga, që infeksioni nuk përhapet më tej, të lënë kur larë zonën e prekur të thatë dhe të mos bëj buzët e tua. Për të përgatitur 1 lugë gjelle papërpunuara derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 1 orë përdorim. Nuk janë droga të veçanta të bazuara në aciklovir, shpikësi i të cilit - farmakolog amerikane Gertrude Эlayon jo për asgjë ishte laureati Nobel. Farmacitë ofrojmë shumë të ngjashme krem ​​OTC (acyklovir, allomedyn, pentsyklovyr) kundër përhapjen e infeksionit viral.


Dobësi e trupit të njeriut e sistemit imunitar paqëndrueshmëri për shkak të virusit herpes. Përveç kësaj, lloje të ndryshme të tendosje të virusit herpes simplex janë të kombinuara për të aplikuar një goditje tjetër, infeksion sekondar çdo rikthim kryeurat emocionuese të reja. Shumë vite më parë, u zhvendos dhe të ftohtë nuk lechennaya bën një person me aftësi të kufizuara, të dënuar për fatin dramatik. Kur një i ri aktivizimi virus janë nxitësit përkatës të interferoneve, të cilat stimulojnë prodhimin e këtyre proteinave trupit vet. Pas interferoneve promovimin e imunitetit qelizë për sulmet virale. Kështu që unë të fillojë nga ditët e para të infeksionit rëndim të përshkruajnë një kurs prej 14-28 ditësh tsikloferon drogave sintetike, neovir, Amixin, ora astronomike, Gepon ose ilaçe bimor (p.sh. Kagocel) dhe është i bazuar në Echinacea immunal. Ata janë të lehtë dhe të shpejt lehtësimin e ënjtje, të përshpejtojë shërimin pa crusts dhe më e rëndësishmja - nuk të provojë të komplikimeve. Gjithashtu, të shërbejë dhe për të ndihmuar të përmbajë derynat acidit nukleik, Poludanum, sodium nucleinate.


Në luftën kundër efikasitetit të lartë të ftohtë treguar mjetet juridike bimor. Për shembull, të njohura në alpizarin, duke treguar një kundërshtar të fortë të ftohjet e thjeshta, të lëshuar në bazë kopiyochnyk zhelteyuscheho, helepyn - me Transbaikalian lespedezы kopeechnykovoy. Kohë e mirë për të fituar famë dhe të tilla të ri në familje si fytohytodez. Përvoja ime konfirmon fuqinë shëruese të mbledhjes së bimëve (karamele mente, gjethe delli, kamomil, Wort Shën Gjonit, Yarrow), e cila e rrit kombinimin e krustace chitin.