Herpes dhe të ftohtë në buzët e njeriut


Nga një situatë ku pas një të ftohtë (ose hipotermi, stresi) Buzët ishin blisters holluar me ujë dhe të dhimbshme herë në jetën time hasur pothuajse të gjithë. Herpes dhe të ftohtë në buzët e njeriut gjenden në çdo person të dytë në Tokë! Si për t'u marrë me këtë problem?
Ky problem ka ekzistuar gjithmonë, por ajo nuk është trajtuar seriozisht. Njerëzit e kanë quajtur gjithmonë atë një ethe, dhe këshilluar menjëherë, për shembull, për të marrë veshi një squfur pak dhe fshij në zonën e prekur. Shkenca na armatosur njohuri, dhe gjeti se, së pari, fshij squfur prej veshit në qelizë shkatërrimi është e rrezikshme, pasi ajo mund të kontribuojë në përhapjen e infeksionit, dhe së dyti se ethet në buzë është asgjë si herpes. Kjo sëmundje virale është konsideruar e pashërueshme dhe të ftohtë dhe në mënyrë të rrezikshme që mund të çojë në shterpësi dhe kërcënojnë zhvillimin e fetusit. Infektuar me virus 90% të planetit! Mos u frikësoni dhe për të kuptuar këtë çështje. Mjekësi zyrtare pretendon për shërim herpes dhe të ftohtë e pamundur. Ekspertët Ayurvedic shoh pak ndryshe: gjëja kryesore në fuqinë tonë për të shmangur përsëritjen e tij.Hulumtimet e fundit dhe praktika mjekësore tregojnë se në të gjitha rastet ku herpes mbështetën përgjegjësinë për sëmundje të ndryshme (infertilitetit, etj), ajo ishte infeksioni i njëkohshëm kundër shqetësimit të përgjithshëm të trupit. Njohur zyrtarisht se infeksioni herpes nuk është kritike për konceptimin, ose për ngjizje dhe jo një kërcënim për jetën e njeriut. Por kjo nuk do të thotë që ju vetëm mund të "tërhiqni spinën" në këtë çështje. Në të vërtetë, herpes virus i pranishëm në trup në mënyrë paqësore shumica prej nesh simplex (kjo mund t'i atribuohet infeksioneve oportune), por në kohën e rikthim, ai mund të japë një shumë probleme dhe shqetësim. Por më e rëndësishmja, "zgjuar" sinjale herpes: trupi është nevoja kritike dhe urgjente për të marrë masa për të ruajtur shëndetin e tyre!


Virus të shëndetshëm dhe të sigurt herpes trupi nuk mund të shkaktojë ndonjë dëm. Herpes përsëritje gjithmonë ndodh kundër një sfond të imunitetit të reduktuara dhe një paralajmërim se "portat" e hapur për sëmundje të ndryshme. Kursi i gjatë i rikthim (mbi 10 ditë) mund të tregojë praninë e një organi të sëmundjeve të rënda, duke përfshirë tumoreve beninje dhe problemet e kancerit. Kjo është arsyeja pse mosrespektimi përsëritje të përhapjes së herpesit në çdo rast nuk ia vlen. Por kjo nuk është arsye për të domosdoshmërisht të nxitojnë për ndihmën e barnave antivirale: hequr simptomat e infeksionit nuk do të thotë shërim. Përveç kësaj, agjentët antivirale mjaft toksik: pas marrjes nevojën e tyre për të trajtuar pasojat e shumë efekte anësore. Në vend që të përpiqen për të "shtypur" shpërthimit të herpesit shpejtë përdorimin e drogës antivirale, duhet të shqyrtohet seriozisht dhe të fillojnë një program për restaurimin dhe përmirësimin e imunitetit të trupit. Nëse jo, shëndetin e përgjithshëm vetëm do të merrni më keq, dhe shpërthime herpes përsëritet përsëri dhe përsëri.


Insolancë tepruar mund të shkaktojë përsëritjen e herpes. Ultravjollcë promovon inflamacion në trup. Kjo është tokë pjellore për rëndim të herpes. Prandaj, nuk e teproj diellin, sidomos në maj.
Duke zvogëluar imunitetin në trup për virusit herpes dekada Sleep është aktivizuar dhe e bën vetë ndihet kruarje të fortë, dhimbje dhe skuqje. Herpes përsëritje zhvillohet në katër faza. Në fillim të sëmundjes një person fillon të ndjehen në çdo zonë të trupit (gojës, mukozën e hundës, organet gjenitale dhe kështu me radhë. D.) siklet, ndjesi shpimi gjilpërash, shpim, dhimbje, kruarje. Lëkurës në vendin e rikthim në të ardhmen gradualisht kthehet të kuqe. Ajo është në këtë fazë mund të parandalojë zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes, të lëkurës përflakur brushing mjete antiherpetic (p.sh., vajra e karafil). Nëse jo, sëmundja hyn në fazën e dytë. Për këtë fazë të shfaqjes karakteristike e fshikëz të vogël dhimbshme e cila gradualisht rritet dhe të mbushur me lëng transparent, i cili pas disa kohe pomutneet.


Pavarësisht nga dhimbje dhe kruarje, në çdo rast nuk prekin, nuk Chukhai prekur zonë flluskë "rozchavyvshy", ju posposobstvuesh përhapjen e infeksionit. Në shishkë Faza e tretë është thyer, ajo nënkupton një lëng, dhe vendin e rikthim formuar plagë. Në këtë fazë infeksioni mund të përhapet me lehtësi për të tjerët (ajrore, përmes objekteve të përditshme dhe nëpërmjet kontaktit seksual). Ndiqni masë paraprake! Në fazën e katërt të kores në mëngjes është formuar, dëmi që mund të ndodhin dhimbje dhe gjakderdhje. Në mënyrë tipike, rikthim pas 10 ditë të kalojë.


Pas hit, virusi herpes vetë oblyubovыvaet një pleksus nervore dhe mund të jetë atje "live", kështu që kurrë nuk e bëri vetë ndjerë. Por nëse "merak" i tij, virusi lë qendër (rrjet nervore), dhe duke lëvizur në axons (proceset e qelizave nervore) arrin të lëkurës dhe mukozës, e cila tregon pakënaqësinë e tij, duke krijuar një qendër e inflamacionit. Nëse virusi "quartered" në pleksus nervore të vendosura në zgavrën e kafkës (ganglioneve troynychnoy), rajoni do të jetë i nxituar në pjesën e sipërme të trupit: në fytyrë, veshët, mukozën e gojës dhe mishrat, buzët. Me herpes gjenital dhe virusit të ftohtë është selia origjinale e qendër sakrale, të vendosura në legen pranë shtyllës kurrizore. Zonat e nxituar në këtë rast do organe gjenitale, mollaqe, kofshë, pubis, Mukoza vaginale ose urethral (dmth çdo gjë poshtë belit). Vakt shumë djegëse, i kripur, kosi ose të rënda mund të çojë në reagime inflamatore në trup, dhe kështu provokojnë një "flash" herpes.