Sores Ftohtë në buzë - shkaqet


Ftohtë në buzë, ose ethe, nuk ka asgjë si herpes, një sëmundje e shkaktuar nga një virus dhe vuajtje aq i përhapur nga kjo sëmundje 9 nga 10 njerëz në botë. Pra, çfarë e shkakton? Nëse virusi paraqitur në trup, ajo është e mirë, dhe vitet që ai nuk mund të paraqesë "shenja jete" me imunitet të mirë. Prandaj, dobësuar sulmet sistemit imun virusi është i aktivizuar dhe, në këtë mënyrë, për të gjetur se kur ka ndodhur infeksioni dhe nga kush është e pamundur, dhe kjo mbetet një mister.

Njohur virusi herpes pamjen e grupimeve të formacioneve të vogla flluskë, të shoqëruar nga ndjesi djegie dhe kruarje. Së pari, virusi herpes merr në mukozës, dhe pastaj arrin mbaresa nervore. Jetët e vazhdueshme virus në trigeminale kafkës marrë atë nga anijet që ushqehen nervat. Mënyra më e zakonshme e transmetimit - një puthje nga një person i infektuar dhe me pështymë kur teshtitjes ose kur të marrë një pije nga një prej kontejnerëve zgarë, artikujve të përdorimit të përbashkët.

Shkakton herpes në buzë


1. dehje të ndryshme;
2. Virus zbuluar në çdo kohë të vitit për shkak të imunitetit të dobësuar;
3. Temperatura, ose anasjelltas, dridhura;
4. ftohtë të përbashkët, gripit, dhimbje fyti, kur sistemi imun është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme;
5. Kushtet e stresit, mbingarkesë emocionale, lodhje që rezultojnë nga rritje natyrore dhe në fillim të menstruacioneve, shtatzënisë;
6. kafe, alkool dhe cigare - e përjetshme "armiqtë" e pothuajse të gjitha sëmundjeve, konsumi i tepruar kontribuon gjithashtu në zhvillimin e virusit herpes dhe lodhje nga dietat rraskapitës.
Parandalim


1. Parandalimi i përhapjes së herpesit përfshin forcimin e sistemit imunitar, veçanërisht gjatë epidemive sezonale mirë të mundshme më pak të ngjarë të jetë në vende ku njerëzit shkojnë për të mos kapur gripi, SARS, etj Mirë të dridhura, të marrë një multivitamin, për të siguruar gjumë të plotë dhe të pushoni.

2. Në qoftë se virusi herpes është shumë shpesh, është e nevojshme për të parë një specialist, ekzaminohen për të identifikuar shkakun e mundshme dhe infeksion latent në trup dhe për të përcaktuar statusin e sistemit imunitar në immunologist, zbulimi i shkeljeve duhet të caktojë mjete të posaçme. Vetë-mjekim në këtë rast nuk duhet të angazhohet në mënyrë që të shmangen ndërlikimet si antibiotikët, antiviralë dhe adjuvants mund të caktojë një mjek. Rëndësishmja, trajtimi i herpesit në buzë të agjentëve antivirale duhet të fillojë menjëherë nëse ekziston dyshimi i fillimit të sëmundjes, në këtë rast usunetsya ftohtë vetëm dy ditë.


3. Nëse ka një skuqje të lëkurës, ju duhet të mbrojë njerëzit rreth tyre, të kufizojë komunikimin, si infeksioni ndodh shpejt dhe ashpër. Për më tepër, ju duhet të ndiqni higjenën dhe më të mirë nuk prek skuqje, dhe në qoftë se prekur, ju duhet të lani me kujdes duart, pasi pacienti mund të kontaminuar duart prekëse të ftohtë, lëvizin atë në sy dhe infeksionet e syve, herpes provokuar rrezikshme për shëndetin dhe në gjenitale. Vegla dhe higjienën personale nuk duhet të përdorë njerëz të tjerë të afërt.


4. Në praninë e herpesit në buzë duhet të harrojmë për të vizituar sauna apo pishina, dhe trajtimet e tepërt e ujit plagë të shtrihet më larg. Dhe gjithashtu duhet të harrojmë për të puthur. Pavarësisht djegies, dhe një dëshirë të fortë për të zeroja lezione ose skolupnuty nga sytë, mos shtyjë flluska të pastër prej tyre, grisni mbuluar kore e thatë, sepse ajo mund të shkaktojë plagët e vogla dhe infeksion shtesë.