Rubeola akute infektive sëmundje


Rubeola - sëmundje infektive, shumë ngjitëse e shkaktuar nga një virus transmetohet nga pikat ajrore. Sëmundja karakterizohet me inflamacion të lehtë në mukozës së hundës dhe sytë, dehje butë dhe simptoma të tjera. Në kohët më të hershme, Rubeola nuk është i ndarë nga fruth i keq dhe fruthit, dhe si një sëmundje të veçantë, ajo ka qenë e përshkruar vetëm në gjysmën e parë të 19 ndonjëherë. Vëmendje e veçantë i është tërhequr për të sëmundjes së tij në 40 të fundit ndonjëherë kur përshkruar anomalitë e fetusit gjatë sëmundjes intrauterine infeksionit. Në vitet '60, më në fund, ishte izoluar virusi që shkakton fruthi.


Patogjen Rubeola është shumë e ndjeshme ndaj ultravjollcë, vdesin shpejt në rrezet e diellit, nuk është e qëndrueshme në mjedis. Nëse ngrirjes në gjendje për të ruajtur qëndrueshmërinë e disa vite. Infeksion akut Rubeola më karakteristike e fëmijëve është në një moshë të re, shumica e njerëzve të tolerojë atë. Kusht është konsideruar të jetë relativisht e lehtë, melkopyatnistaya nxituar, nyjet limfatike të prekura, sëmundja shoqërohet me ethe pak. Sëmundja mund të infektohet nga virusi infektuar personi, dhe i vetmi burim i sëmundjes, dhe personi vepron në këtë kapacitet për disa ditë pas skuqje. Periodikisht ka shpërthime të sëmundjeve epidemike është sëmundje akute infektive virale më shpesh i regjistruar në fund të pranverës dhe fillim të verës, që është Rubeola më i rrezikshëm në prill-qershor.


Ka 3 mënyra të ndryshme të transmetimit të infeksionit viral:
1. pikat ajrore, kur ju mund të merrni në një puthje, rozyazytsi etj
2. Kontaktoni mënyrë kur infektohen duke prekur një person të sëmurë, ose me anë të artikujve të përdorimit të cilën ai gëzonte.
3. Mënyra transplacental sëmundja është transmetuar nga nëna tek fetusi.

Sëmundje përshkruar akute infektive prek kryesisht nyjet limfatike dhe shpretkë, dhe Rubeola shkaqet e tyre për të zgjeruar. Shumica sëmundje prek fëmijët 2-9 vjet, dhe relaxer, një person bëhet imun ndaj këtij infeksioni prodhuar me imunitet të përjetshëm. Shumë rrallë Rubeola ndodh në foshnjat nën 6 muaj. Për shkak se antitrupat rezistojnë sëmundjeve infektive në këtë periudhë të mbrojtur fëmijën, dhe ata janë duke kaluar nga nëna tek fëmija. Pas kësaj roli i tyre po bëhet gjithnjë e më pak fëmijë bëhet i prirur për sëmundje, megjithatë, nuk është duke shkaktuar komplikime të mëdha, dhe trupi shërim vetë është në gjendje për t'i rezistuar një infeksion në të ardhmen.


Vetëm një javë para se njolla duket, pacienti ka një fëmijë të bëhet ngjitëse për të tjerët, atëherë ajo vazhdon të jetë një burim i infeksionit për një javë. Shumë i rrezikshëm është virusi për gratë shtatzëna ekspozuar ndaj të sëmurëve në këtë periudhë kundërindikuar dhe nëse ato ndodhin, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Periudha e inkubacionit për të cilën ky zhvillon një sëmundje akute infektive që zgjat 10 deri më 24 ditë, dhe Rubeola ka simptoma specifike.

Para se njolla duket, ose një fëmijë, shumë më pak se prindërit e tij nuk e shqetësim. Në disa raste mund të jetë jo shumë dhimbje koke të rënda ose një temperaturë të vogël, të cilat janë shkruar jashtë, zakonisht për arsye të tjera. Ka një hundë i lëngshëm, sytë e përlotur, kollë e thatë. Simptomë më e zakonshme e kësaj periudhe është inflamacion i lezioneve dhe nyjet limfatike fryrë në qafë dhe e pasme të qafës. Më tej ka një skuqje të lëkurës, skuqje dhe duket goxha tipike: ajo është spote ovale ose të rrumbullakët e rozë apo të kuqe, diametri i të cilit është një mesatare prej 4-7 mm, dhe çdo vende të tjera pothuajse nuk shkrihen. Nëse njollë është klikuar, ajo zhduket për një kohë, ajo u nxito fillon me fytyrë, qafë, përhapjen kokës dhe disa orë më vonë shkon në një tjetër trup, gjymtyrë. Skuqja zhduket në 2-3 ditë pa asnjë gjurmë. Komplikimet nga fruthi janë tepër të rralla.


Kujdesi për një fëmijë të sëmurë të bëjë pjesën tjetër shtrat në rastin e temperaturave të larta, të rekomanduara për të dhënë të pijshëm tepruar si fruta zier, çaj, lëng, mbështetja dietë të caktuar. Në mënyrë tipike, fëmijët janë vaksinuar në arritjen 1-15 vjet dhe përsëri 6 vjet. Në disa raste, ju mund të përjetojnë forma atipike të sëmundjes. Në mënyrë të veçantë, ndonjëherë Rubeola fillon pa simptoma prodromal menjëherë me një skuqje të lëkurës, ndonjëherë pa to, shpesh nuk vërehet një rritje të konsiderueshme në temperaturën e trupit.


Sidomos i rrezikshëm është roseola që ndodh gjatë infeksionit intrauterine, në qoftë se një grua shtatzënë kontraktuar infeksionit në javët e para të shtatzënisë, rreziku i zhvillimit të parregullt fetusit është pothuajse 100% në 2 muaj, kjo shifër është rreth 40%, në 3 - 10% atëherë yyazytsirnist reduktuar, por nuk eliminohen plotësisht dhe është rreth 4%. Rubeola kongjenitale mund të shkaktojë anomali të ndryshme: sëmundjet e zemrës, shurdhim, kataraktës, mund të kafshoj formuar si duhet, rreth gjysma fetusi vdes. Për fat të keq, anomalitë caktuara të fetusit në gratë shtatzëna me infeksioneve të rubeolës rrallë diagnostikuar, ajo shpesh është një zhvillim i ngjashëm çon në nevojën për abortin.


Për të parandaluar këtë sëmundje, pacienti qëndron për një javë qëndrim në izolim në shtëpi. Krijimi i karantinë nuk është e nevojshme, kjo është vetëm e rëndësishme për të mbrojtur gratë shtatzëna nuk pëson Rubeolë vazhdojë me njerëz të sëmurë që duhet të komunikojnë jo më herët se 3 javë pas shërimit. Kur kontaktoni emigruar kryer një studim për të identifikuar sëmundjen.