Infeksioni i tërbimit sëmundjeve të njeriut


Shumica prej nesh duan kafshët shtëpiake. Kur macja qetë kompensuar xhiro dhe purrs butë kur qeni na përshëndeti në derë, për fat të mirë tundur bishtin e tij dhe povyskuyuchy, ndjejmë mirënjohje për dashuri të tillë të pakufishme dhe përkushtimi. Megjithatë, në disa raste, komunikimi me vëllai i vogël mund të fshehin një rrezik për shëndetin e njeriut dhe jetës, kur ka një sëmundje e infektimit të njeriut me egërsi.
Çfarë është egërsi?
Sëmundje quhet infeksion egërsi e shkaktuar nga virusi i tërbimit. Infeksioni i njeriut ndodh me pështymë kafshon kafshët e sëmura. Kur shpërndarja e nervore rrugët virus hyn gjendra pështymës dhe qeliza nervore te lëvore cerebrale dhe çon çrregullime të rënda pakthyeshme e sistemit nervor qendror. Infeksioni i tërbimit njerëzore në zhvillimin e simptomeve është pothuajse e pashmangshme për disa ditë që çojnë në vdekje.Nga historia
Me sëmundje poznayomylosya egërsi njerëzimit mijëra vjet më parë. Përmendja e parë e saj ka të bëjë me 2300 pes. d. Në sëmundje që ndodh nëpërmjet kafshimit të kafshëve, Aristoteli shkroi, Homeri, Democritus. Saktësi përshkruar simptomat e tërbimit dijetar romak Cornelius Olus Sylsus.
Më vonë, gjatë kolonizimit të Amerikës regjistruar vdekjen, kur ushtarë u vranë kafshuar dhimbje me shkop vampir, të cilat sot janë bartësit kryesorë të sëmundjes në territorin e Amerikës.


Fakti që infeksioni i njeriut ndodh pas pështymë e kafshëve të sëmura hyjnë në gjak, e themeluar së pari në 1804, zink shkencëtar gjerman.
Merita më e madhe ishte për të zhvilluar një vaksinë kundër tërbimit. Ajo i përket shkencëtar francez Louis Pasteur. Ai arriti të krijojë rend përkohshme e virusit vdekjeprurës në trup dhe për të marrë vaksinën. Me atë për herë të parë në vitin 1885 shpëtoi djalin Joseph Meister, i cili ishte kafshuar qeni. Në atë kohë ajo dukej e mrekullueshme shpëtimi banorët shumë mirënjohës e Parisit themeluar monument intravital të Louis Pasteur.


Më vonë, në vitin 1903, patolog shkencëtar italian Adelchy Negri u zbuluan qeliza të veçanta që janë të pranishme vetëm në trurin e kafshëve të infektuara me egërsi. Ky zbulim lejohet lehtësojë diagnostikimin e tërbimit pas vdekjes, kjo vlen edhe në ditët tona.

Si është sëmundje e infeksionit tërbimit?
Siç kemi theksuar, burimi i infeksionit të njeriut - ajo infektuar kafshët, të tilla si qentë, ujqit, dhelprat, hedgehogs dhe viruse të tjera në trupin e njeriut është kafshimit dhe pështymë injektohet kafshëve në lëkurën e dëmtuar ose mukozës. Fusha e virusit është në gjendje për të përhapur mbaresa nervore dhe pothuajse tërësisht të ndikojnë në sistemin nervor.


Fazat e tërbimit dhe simptomat
• Faza prodromal. Ajo zgjat 3-4 ditë dhe karakterizohet nga përgjumje, dobësi, apati, prish gjumin dhe oreksin.
• ngacmim Faza, në të cilën disa reagime të mprehta përkeqësimi ndaj stimujve të ndryshme, të tilla si zë, dritë, ujë, etj
• fazë paralizuar. Në këtë fazë janë dëmtimi i trurit, paraliza dhe pastaj vjen vdekja.

Çfarë duhet të bëni kur kafshoj një qen?
Nëse ju ose të dashurit tuaj kafshuar nga një qen apo kafshë tjetër, një nevojë urgjente për të kryer aktivitetet e mëposhtme:

• Menjëherë larë plagën me ujë të ngrohtë dhe sapun, ai përmban më shumë alkali, inaktivizuar virusin.
• Për të parandaluar egërsi shkaktojnë sëmundje gjakderdhje të rënda duhet të merret nga plaga kafshimit. Pra, goditi virusi gjaku i njeriut mund të pastrohen. Nëse besoni seriozisht se ukusyvshee kafshëve tërbuar (ai vërejtur sjellje agresive, tërbimi, jargëzim) duhet të prishet prerje teh ose thikë plagë dhe shtrydh si shumë gjak.
• Sa më shpejt që të jetë e mundur kontakti dhomën e urgjencës. Edhe në qoftë se ju jeni të kafshuar nga kafshët e tyre, por ju nuk jeni i sigurt që vaksina është bërë atë në kohë, kontaktoni me mjekun tuaj dhe të kafshëve tuaj të inspektojë dhe vaktsynyruyte në klinikën veterinare.

• Paragrafi Trauma ofron antyrabycheskoe trajtim. Mos kini frikë. Kursi i 40 injeksione në stomak nuk emërohen aktualisht. Së pari, pacienti është injektuar me një antysыvorotkoy vaksinës për të shkatërruar virusin, dhe pastaj të bëjë 5-6 injeksione në shpatull. Ajo ndihmon trupin të prodhojë imunitet ndaj virusit tërbimit.

Masat parandaluese
Egërsi është një sëmundje e rrezikshme në mënyrë që vlera e parandalimit të shmangur infeksionin është e vështirë të mbivlerësohet.
• Pronarët Pet duhet çdo vit të bëjë nxënësit e tij vaksinë profilaktik kundër tërbimit.

• Në qoftë se ju vendosni të shkoni në një udhëtim në rajonin ku ka epidemi të pafavorshme dhe situate epizootike për egërsi, të marrë vaksinim profilaktik kundër tërbimit. Nëse ju do të rritje në pyll, ku yyazytsirnist lartë takohen të kafshëve të egra, vaksinimi do të jetë jo e tepruar. E dini se pranverë dhe verë rrezikun e infektimit nga kjo sëmundje është veçanërisht e lartë.
• detyrueshëm parandaluese vaksinimi për njerëzit që vijnë për aktivitete profesionale në rrezik të tërbimit kontraktuese. Kjo veterinerët, gjuetarët, mbarështuesve, gjuetarët, cavers, laborator, zvirovody.