Mbrojtjen e virusit në jashtë sezonit


Pse pranverë ose në vjeshtë, ne zastudzhuyemosya më shpesh? Lodhje Wine, mungesa e vitaminave dhe rrezet e diellit, ne mendojmë se jemi. Por ka një tjetër, arsyeja më serioze.

Fakti që viruset e pranverë dhe në vjeshtë janë veçanërisht aktive. Dhe mbrojtja virus gjatë jashtë sezonit të jetë disi ndryshe.

Ideal për viruset uyazyka
Temperature eshte midis 3 dhe 5 o Frost o ngrohjes kombinuar me lagështia e lartë janë kushtet mirë për viruset respiratore. Por rhinoviruset që shkaktojnë kullojnë hundët, të tilla si jashtë sezonit nuk ndihet rehat, edhe pse gjërat mund të mbijetojnë në duar dhe deri në 3 orë. Adenoviruset temperatura e ajrit 4 o mbeten aktive për 70 ditë dhe gjatë kësaj kohe mund të infektojnë shumë njerëz.


Lidhur me virusin e gripit është aktiviteti i tij varet nga temperatura dhe lagështia. Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se virusi i gripit në RT shpejtë përhapjen në një relativisht të ulët nga 20 në 35%, dhe në lagështi relativisht të lartë prej rreth 85%. Por në qoftë se dhoma lagështia është 50%, aktivitet të reduktuar të viruseve të gripit, me lagështi mbi 85% në përgjithësi nuk janë ngjitëse. Kështu, këshilla e mjekëve konfirmuar faktet shkencore: në jashtë sezonit është shpesh e nevojshme për të hedh në dhomë, të vendosur atyre humidifiers dhe më shumë shëtitje në ajër të pastër.


Parandaluese pranverë mbrojtje virus
Nga zyyazykah muajt e fund sistemi ynë imunitar zakonisht zvogëlohet. Kjo do të thotë se gjatë trupit offseason, duke iu përgjigjur viruset, prodhon më pak proteina interferon mbrojtëse. Për të forcuar vijën e parë të mbrojtjes, ju mund të përdorni mjetet e mëposhtme:
• Droga që nxisin prodhimin e trupit vet të interferon (Arbidol, amiksinom etj);
• ointments hundës përmbajnë interferon dhe vaj oxolinic që shkatërron bien mbi viruset mukozën e hundës;

• do të thotë se aftësia e viruseve të shumëfishohen privuar (Remantadin, amantadina).
Në të tilla duhet të bëhet një mbrojtje parandaluese kundër viruseve kurset, dhe agjentët antivirale duhet të marr në mënyrë individuale për çdo person. Ajo duhet të dini se njerëzit që janë shumë të lodhur, flenë më pak se 5 orë në ditë, me sëmundje kronike, interferon, me gjasë nuk do të ndihmojë. Përveç kësaj, ata që zastudzhuyetsya shpesh ka kuptim që të konsultohet me immunologist dhe një test të gjakut që përcakton prodhimin e vet të interferonit. Së fundi, këto fonde nuk janë të këshilluar që të përdorin më shumë se 3-4 herë në vit, për shkak se ajo mund të çojë në trupin e varësisë.


Nëse jeni të sëmurë
Virus Riprodhimi është shumë e shpejtë, kështu që ju nuk mund të vënë jashtë trajtim. Mbrojtjen e virusit emergjente duhet të zbatohen fjalë për fjalë orët e para të sëmundjes, pasi rreziku i komplikimeve është mjaft i madh. Pranverë dobësuar dhe overdriven trupi ose vjeshtë veçanërisht të pambrojtur jo vetëm viruset, por edhe ndaj baktereve.
Si parandalimin e komplikimeve bakteriale infeksion akut viral në fillim mund të marrë lysates Imudon apo IRS-19. Këto barna janë të dizajnuara për të stimuluar hundës imunitetin lokale dhe gojën dhe për të përshpejtuar shërimin. Për të ndihmuar të vijnë dhe metodat unmedical.


Mënyra më efektive për të luftuar bakteret konsideruar gargling. Për ta bërë këtë, përdorni kripë rregullt deti, TEAS bimor dhe tinctures. Këtu janë receta më efektive.
• Kripë deti. 1 lugë Salt duhet të jetë i holluar në një gotë me ujë të ngrohtë. Nëse nuk ka kripa e detit, ajo mund të zëvendësohet nga një kripë të zakonshëm me jod. Por të shtoni sode nuk është gjithmonë e mirë për dhimbje të fytit, si nga alkali loosened mukusit. Përveç kësaj, njerëzit me sëmundje tiroide, është e kundërindikuar përdorimin e jodit.

• furatsillina. Furatsillina 002 g tabletë duhet të tretur në gjysmë gotë me ujë. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se shumë bakteret "mësohen" në këtë mjet të avancuara, kështu që në qoftë se në të kaluarën keni përdorur furatsillina ftohtë, këtë herë e mirë të zgjedhin mjete të tjera. Përdorimi i shpeshtë furatsillina mund të shkaktojë dhimbje në vend të baktereve sulmuar kërpudhave.
• Ujë i oksigjenuar. 1 lugë 3% peroksid hidrogjeni duhet te holluar ne 100 ml uje. Ky mjet është përdorur vetëm në rastin e bastisjeve purulent dy herë në ditë, jo më shumë. Lëshuar gjatë dekompozimit të peroksid ofron oksigjen efekt shkatërrues mbi mikrobet, por nuk dëmton dhëmbët.


• chlorophyllipt. 1 lugë 1% solucion alkool në një xhami të ujit. Ky agjent antimikrobial i origjine bimore (chlorophyllipt është një ekstrakt i gjethet e eukalipt) lufton vetëm me S. aureus, por njëkohësisht redukton rezistencën e bakterieve tjera të veprimit të antibiotikëve. Në raste të rralla mund të shkaktojë reaksione alergjike të tilla si ënjtje e buzët dhe fyti.
• Oil Tui. Aplikoni 10-20 pika vaj në një gjysmë gotë me ujë. Thuja qetësues ndryshem, anti-inflamator dhe antiseptik. Megjithatë, gratë shtatzëna duhet të jetë i vetëdijshëm për atë që ata kanë përdorur vaj Tui pamundur.

• kamomil. 1 tbsp lule kamomil ujë të zier. Supë është filtruar dhe të ftohur. Ky automjet ka veti anti-inflamator.
• veshkave bredh, pishë apo lisi leh. 1 tbsp veshkave duhet të krijoj 100 ml ujë të valë, thahet dhe të ftohtë.

Të gjitha rinses bazuar në përbërësit bimor kanë një gjë të përbashkët - ato janë bakteret Addictive, kështu që ata mund të përdoret 5-6 herë në ditë.