Ilaç për këpurdhë gozhdëRreth mikozë veç e veç dhe OnihomikozaPër fat të keq, njeriu modern, veçanërisht banorët e qyteteve të mëdha, çdo ditë në rrezik të infektimit nga kërpudhat Trichophyton rubrum, Epidermophyton floccosum dhe varieteteve të tjera. Lezione fungale të lëkurës quhet infeksion mikotik i këmbës. Nëse kërpudhat ndikon në gozhdë, flasin për Onihomikoza. Çdo ditë ka për të prekur një buton dhe Intercom ashensor, të mbajë parmak dhe roll karrocë me produktet në dyqan. Megjithatë, ka yyazytsirnist infeksionit spore fungale. Në mënyrë tipike, mjaft crumbs mikroskopike gozhdë ose pjesë të personit të lëkurë të sëmurë. Përkundër faktit se infeksioni ndodh, kjo nuk do të shfaqet së shpejti, kështu që është e vështirë për të identifikuar burimin. Por kur simptomat e para duket, do të duhet të zgjedhin një ose formë tjetër të këpurdhë gozhdë.

Shumica e infeksioneve fungale të bëhet kronike. Por kërpudhat pari merr kohë për të zgjidhur poshtë.
Disa muaj shfaqet shqetësimi i parë - lëkurën e thatë dhe i krisur në këmbë ose në mes të këmbëve. Nuk mund të jetë blisters, pak itchy. Pastaj thonjtë në gishtat janë të verdhë dhe lëkurën e këmbës - të thatë dhe të mbuluar me të çara.
Nëse ju nuk fillojë të marrë para nga kërpudhat gozhdë, sëmundja zakonisht pari prek gishtin e madh. Brenda një viti, ose edhe më gjatë kërpudhat shkatërron pjatë gozhdë dhe gozhdë krevat është në. Gozhdë bëhet lirshme dhe e brishtë, stratifikuar, dhe skajet e saj janë të verdhë. Kur kërpudhat do të jetë i habitur nga të gjithë gishtërinjtë, kërpudhat shfaqet në thonjtë e duarve.

Zhvillimi trupin, kërpudhat shkakton reaksione alergjike dhe dobëson sistemin imunitar. Në raste të rralla organet e prekura, duke përforcuar gjendjen sëmurë.

Parandalimi i infeksionit të këpurdhë gozhdë


Patogjene Onihomikoza jashtëzakonisht këmbëngulës. Ata prodhojnë spore nuk vdesin në temperatura deri ne + 100C dhe mund të përballojë temperatura deri në-60c. Shpesh ata mbijetojnë, kur të ekspozuar ndaj kimikateve të ndryshme shtëpiake për dezinfektim.
Këto rregulla të mirësjelljes të parandaluar infeksionin spore fungale:
plazhi ecin vetëm në pantofla;

pishinë dhe sauna veshin pantofla në këmbët e tij të mbyllura që të mbrojë kundër splashes;
përdorin vetëm këpucët e tij;
thata këpucë tërësisht lagësht, të mos veshin këpucë, të cilat mund të mblidhen lagështi;
mos përdorni Mats vaske poroz, ato mund të jenë një burim i infeksionit nga kërpudhat;
Fresh çorape veshin e përditshme;
pasi procedurat e ujit me kujdes fshij këmbët, sidomos në mes të këmbëve, për të parandaluar të dobishme për të trajtuar ato krem ​​të veçantë antifungal ose pluhur;
në kohë për të shëruar gërvishtjet dhe scrapes shkaktuara nga djersitja apo, anasjelltas, lëkurë të thatë;

përdorin pajisje individuale gozhdë - prerë, gërshërë etj
forcimin e imunitetit.
Nëse dikush në familje vuan nga një kërpudhat duhet të monitorojë me kujdes pastërtinë e vaska dhe mureve pas larjes. Është e rekomanduar për të trajtuar ato me një përzierje e zbardhues zbardhues ose me pastrues në pjesë të barabarta. Përbërja është aplikuar dhe lejohet të qëndrojë për gjysmë ore pas larë. Ju mund të përdorni vetëm zbardhues ose klor zbardhues.
Viktima të sëmundjeve kërpudhore më mirë të përdorni një sfungjer të veçantë. Dhe pas duke përdorur sfungjer për të ruajtur për një orë apo më gjatë në një zgjidhje 5% të zbardhet.

Çorape, stockings dhe liri të tjera më të mira për të vlim për 20 minuta në 2% zgjidhje sapun-sode, hekur me temperaturë të lartë. Gërshërë manikyr alkoolit fshij dhe procesin flakët.
Për të parandaluar dush treguar këmbë me uthull molle. Mbroni lëkurën tuaj dhe për të parandaluar përhapjen e trajtimit të sëmundjes ndihmon pemë çaji vaj të lëkurës dhe Propolisi tretësirë.

Llojet e kërpudhat gozhdë


Dermatofitet
Nëse lezioni dermatofiteve thonjtë gozhdë gishtërinjtë kanë njolla të verdha apo vija përmasave të vogla. Në gishtat që ata janë të lehta. Buzë verdhë gozhdë dhe mund të largohen pozhovtity. Afër mes të verdhë, më shumë ndotje. Nëse ju nuk aplikoni ilaç për kërpudhat gozhdë, gozhdë është plotësisht verdhë.

Maja
Maja e gozhdë pabarabartë, i përbërë nga valët dhe brazdat. Gozhdë bëhet e verdhë ose ngjyrë kafe edhe pas mbetur prapa. Një shenjë e fillimit të humbjes - trashje dhe acarohet ridges gozhdë.
Moulds
Mjaft e lehtë e infeksioneve gozhdë lloji. Zakonisht ndodh si rezultat i sëmundjes së njerëzve dobësuar gjatë. Thonjtë bëhen të verdhë, të gjelbër ose kaltërosh, nganjëherë e zezë. Në pjatë gozhdë mund të shfaqen vetëm spote. Shëruar nga ndonjë ilaç për këpurdhë gozhdë për një muaj - dy.

Këmbë kërpudhat
shkakton formimin e flluska midis këmbëve. Lëkura është fillimisht ashpër dhe të thatë. Ka të çara dhe drithërat. Faza tjetër e sëmundjes, lëkura bëhet e grimcave të butë, të bardhë dhe në rritje. Mund të shfaqen ulcerat dhe abscese.

Medikamente nga kërpudhat gozhdë


Kur nuk kandidon lezione fungale duke përdorur agjentët e jashtëm. Kjo ointments, krem, xhel, bojra, Llaçe otslayvayuschym të veprimit.
Lucky Lotseril dhe Batrafen depërtojnë në strukturën e gozhdë. Para zbatimit të tyre zskribayut zonën e prekur të pjatë gozhdë, pastaj degreased pjatë gozhdë.

Një përgatitje më të plotë përfshin përdorimin e banjot sapun-sode. Në tas me ujë të nxehtë është derdhur në të shpërndajë një lugë gjelle e pjekje sode, sapun 50g. Këmbët ose duart zhytur në pellgun për 15 minuta. Pasi zbutur thonjtë trajtuara ose fotografi gozhdë gërshërë gozhdë.
Me ointments keratolytic dhe Llaçe me veprim otslayvayuschym zbutur shtresat prekur e kërpudhat gozhdë - kështu që ata janë më të lehtë për të hequr. Suva të imponojë dy ditë pas të marrë jashtë dhe të pastër pjatë gozhdë në vannochtsi sapun-sode dhe shikonte. Pastaj përsëri otslayvayuschyy rregulluar patch. Periudha trajtim nga gjashtë muaj deri në një vit. Për sa kohë që zonat e prekura zhduken.

Ju mund të aplikoni krem ​​Terbyzyl, Terbyks ose Terbinafine nga Lamisil. Ndalesa trajtimi në këtë rast zgjat gjashtë javë.
Në fazat e mëvonshme të plotësim fungale veprimeve të nevojshme të brendshme. Ata janë marrë për disa muaj. Shumica e emëron Lamisil, Diflucan dhe orungalom në varësi të llojit të përbërës aktiv.

Mjetet juridike popullore për këpurdhë gozhdë


Jod
Në rast të kërpudhat e parë e kërpudhat gozhdë kurë - jod. Pjatë gozhdë është i përpunuar në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Në qoftë se ka pasur disa ditë më vonë të djegur vuajnë, ju doni të vazhdoni përdorimin e jodit. Përndryshe, procesi duhet të shtie në një ditë. Kursi zgjat 20 ditë.

Propolisi
Alkooli ekstrakt i Propolisi - është një tjetër ilaç efektiv për kërpudhat gozhdë. Çdo ditë në gozhdë prekur duhet të zbatohet shtupë lagur 20% tretësirë ​​-noyu ose ekstrakt të Propolisi. Të bësh kaq shumë kohë deri në gozhdë shëndetshme rriten përsëri.
Plate kërpudha çaji
Compress pjatë çaji kërpudha ndihmon mundi të njëjtën kërpudhat gozhdë. Është e nevojshme për të bërë pjatë gozhdë për pacientin dhe, duke e kthyer përfundojë polietileni. Por deri veshje çorap. Compress vendosur në mbrëmje. Gozhdë në mëngjes duhet të pije dhe lyej jod. Ky ilaç për gozhdë kërpudhat e dhimbshme, por efektive. Thjesht 04:57 trajtime. Pastaj fillon të rritet gozhdë të shëndetshme.

Compress me gjethet e malit hirit
Compress me gjethet e malit hirit trajton të njëjtat gozhdë kërpudhat. Gjethe të freskëta janë tokë dhe fikse gjatë natës në sipërfaqen e gozhdë e pacientit.