Mbrojtja nga epidemia e gripit dhe SARS-it


Sipas mjekëve, në janar-shkurt 2014 rusët janë duke pritur një tjetër epidemi e gripit. A është e mundur për të parandaluar sëmundjen, dhe se si të sillen në qoftë se gripi ishte imuniteti më të fortë? Paralajmëruar - është forearmed. Kështu, influenza - një sëmundje infektuese akute të rrugëve të frymëmarrjes, të shkaktuara nga virusi i gripit i cili eshte nje grup i SARS. Ka më shumë se dy mijë e variacioneve të saj, në mënyrë të përkryer të aftë për të goditur të gjithë. Le të flasim në artikull mbi një temë të tilla si mbrojtje nga epidemia e gripit dhe SARS-it.
Vaksinimi - më efektive në datën mënyrë për të parandaluar gripin. Vaksinimi duhet të bëhet në kohë, në tetor dhe nëntor të rritjes epidemisë së sëmundjes, kur trupi është ende koha për të prodhuar antitrupa. Vaksinuar kur epidemia nuk është i rekomanduar. Por kjo nuk do të thotë që ju patjetër merrni të sëmurë. Në fakt, virusi nuk mund të marr, gjëja kryesore - për të vëzhguar higjienë të mirë personale, duke përfshirë edhe masat e mëposhtme:1. Lani duart shpesh. Infeksioni transmetohet nëpërmjet një shtrëngim duarsh dhe kontakt. Të mjaftueshme për të fshij sytë tuaj ose karamele vënë në gojën tuaj, virusi emigruar nga "infektuar" dorë të trupit.
2. Veshin maskë mjekësore mbrojtëse. Veçanërisht në hapësira të mbyllura (metro, zyra), ku, ndoshta, nuk janë njerëz të sëmurë. Mos harroni se maskë duhet të ndryshohet si ndotja, por të paktën çdo 2 orë. Ajo duhet të mbulojë jo vetëm gojën dhe hundën, por, dhe të përshtaten snugly në fytyrë.

3. Clean up telefonin, e përdorur nga disa njerëz. Është më mirë për të bërë atë me fshin antibacterial, mos e përdorni gjithsej veglat.

4. Shmangni zonat e mbyllura me të mbushur me njerëz. Virusi i gripit bartet shumë lehtë nga pikat ajrore. Rreth çdo pacient formuar zonë një-dy-metra me një përqendrim të lartë të grimcave të infektuar. Replace udhëtime në kafene, një kinema dhe një vizitë aktivitete rekreative jashtë. Nëse është e mundur nuk e përdorin transportin publik, dhe shpesh shkoni në këmbë: mundësia e kontraktimit të gripit në rrugë është shumë e vogël.
5. Ndiqni ushqimin - ajo duhet të jetë i balancuar dhe të ndryshme. Mos harroni ushqime të pasura në vitaminë C (speca, kivi, Kastrati, rosehips, lakër turshi, agrume).


Gripit ose SARS?
Ekzistojnë disa karakteristika themelore, të cilat mund të dallojnë të gripit nga infeksionet e tjera respiratore virale.
Fillimin mprehtë. Nëse SARS zhvillohet ngadalë, gjatë një ose dy ditë, gripi mund të vërtetë të tregojnë fillimin e sëmundjes. Temperaturë të lartë është rreth 39-40 ° C (me një të ftohtë, ajo rralle ngrihet mbi 38 ° C), e cila mbahet 1-5 dite. I shoqëruar nga ethe, fotofobi, e madhe, dhimbje të përbashkët dhe të muskujve - fjalë për fjalë dhimbje të trupit dhe gjarpërues. Nuk mund të jetë konfiskimet, halucinacione, të vjella dhe nosebleeds. 2-3 ditë mund të shterur kollë e thatë.

Nëse mbrojtja nga pacientët SARS shpesh vuajnë nga rinitit, i shqetësuar në lidhje me fytin e tij që gërvisht apo fyti, kollë, sytë e përlotur, atëherë gripi, këto simptoma janë të mesëm ose mungon. Por një ethe, dhimbje të muskujve dhe dobësi ndjenjë shumë e fortë. Ata bashkangjitur karakteristika të jashtme: puffiness e fytyrës, buzët e kaltërosh, mukozës.

Trajtimi i gripit
Ethe Periudha dhe temperaturë të lartë shkon nga 2 deri 5 ditë. Duke filluar nga një trajtim më të mirë nën mbikëqyrje mjekësore. Mjeku do të përshkruajnë terapi antivirale dhe simptomatike, të përcaktojë mundësinë e trajtimit ambulator ose shtrimin në spital. Dhe, sigurisht, duhet të marrë në spital për të shmangur ndërlikimet dhe nuk infektojnë kolegët. Sigurisht, paqja e dëshiruar dhe, si me infeksione të tjera respiratore virale, pirja e tepruar dhe ajër të pastër. Mos harroni të hedh në dhomë të mirë, ku të sëmurët sa më shpesh të jetë e mundur dhe të bëjë pastrimin lagësht, duke përdorur detergjentë. Veshin fashë garzë, lani duart me sapun dhe ujë pas çdo kontakti me pacientin.