Mbrojtja nga gripi në dimër


Në kohën zyyazykay shumë lehtë infektohen me virusin e gripit. Gripi - një infeksion akut viral i cili është i shoqëruar me dhimbje koke, kongjestion i hundës, dhimbje të fytit, ethe, dhimbje të muskujve, gjendja e keqe e përgjithshme. Sëmundja transmetohet lehtë nga pikat ajrore (kollitjes, grimcat pështymë rozyazytsi emetuar nga microflora patogjen) dhe me sende shtëpiake. Trupi është shumë i dobësuar në kohë zyyazykay më parë, për shkak të funksioneve të ulëta mbrojtëse të sistemit imunitar, rritjen e rrezikut shumë herë.


Gripi zakonisht fillon akute. Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit 1-2 ditë, por mund zgjat 5 ditë. Pastaj fillon një periudhë e manifestimeve klinike akute. Për disa orë temperaturën e trupit, mund të arrijnë 38-40 gradë dhe të mbajë për 4 ditë. Simptomat e dehjes rriten shpejt: dhimbje koke të forta në tempuj dhe pjesa ballore, djersitje, marramendje, dhemb muskuj dhe nyje, dhimbje kur lëviz shikimet. Megjithatë, ashpërsia e tyre varet nga forma e gripit: të lehta, të mesme, të rënda dhe hypertoksychnoy.

Nëse gripit ndodh pa komplikime, periudha ethe zgjat për 4 ditë dhe shërim të plotë ndodh brenda 7-10 ditësh. Re ethe mund të ndodhë për layering florën bakteriale apo infeksion viral të tjera të frymëmarrjes. Postynfektsyonnaya dobësi e përgjithshme mund të marrë disa kohë pas një sëmundjeje, dobësi, lodhje, dhimbje koke, nervozizëm, pagjumësi.

Çfarë është mbrojtja kundër gripit në kohë zyyazykay do të jenë më efikase dhe se si për të lehtësuar statusin e saj në kohën më të shpejtë? Le të fillojmë me faktin se vetë-mbrojtja dhe vetë-gripi i papranueshëm, sepse ndërlikimet mund të jenë shumë të paparashikueshme. Jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek për të vlerësuar siç duhet gjendjen e pacientit. Nëse transferimi i gripit në këmbët e tyre, sidomos në kohë zyyazykay, ajo mund të jetë pneumoni akute që në orët e para të sëmundjes. Kjo është arsyeja pse emërimi i barnave të veçanta antivirale dhe antibiotikët e tjerë. Nëse është e nevojshme, të përshkruajnë teste shtesë (X-ray e gjoksit apo sinuseve, EKG, etj).

As nuk mund të lejojë vetë-mbrojtje kundër gripit të përfshirë pranimin e antibiotikëve të ndryshme. Kjo mund të çojë në reaksioneve alergjike në rriturit dhe fëmijët, si dhe të tranzicionit të sëmundjes në një formë kronike të dysbiosis, formimin e formave te bakterieve rezistente.

Sa më shpejt që të vëreni simptomat e para të gripit të caktuar mbrojtje tjetër kundër gripit:
1 bollshme pirë një çaj, lëng boronicë, lëng portokalli, alkaline ujë mineral.
2 droga antipiretik: paracetamol, Coldrex, NSAIDs (solpafleks, brufen), acid acetilsalicilik (aspirina) sosudosuzhayuschye do të thotë për të lehtësuar frymëmarrjen hundës.


3-hedh lëng shkarkimin mukusit dhe emërojnë mukaltyn, alte ekstrakt, rrënjë jamball barishte.
4 Si droga antitussive përdorur: tusupreks ose bronholytyn, glauvent (kur thatë kollë) pertussin (me rritjen efekt kollë), Bromhexine (në lagësht kollë dhe pështymë trudnoothodyaschey) libeksin (në nemynayuchomu gjatë kollë dhimbshme). Gjithashtu caktoi takimin dhjetor: i urtë, rrënjë alte, nëna dhe njerka, rrënjë jamball, buds pisha, fruta anise.

Antihistamines 5) suprastin, tavegil, zadyten etj)

Fëmijët më të vjetër se 2 vjet dhe të rritur në ditët e para të sëmundjes rekomandohet inhalimi me avull me një zierje e kamomil, kumak, nenexhik, i urtë, buds pishe, Wort Shën Gjonit, bohulnyka zgjidhje 2% e sodium hydrokarbanata etj acid askorbik dhe polevytamynы.
Megjithatë, kini parasysh që të gjitha këto barna duhet të përdoret nga një mjek.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e gripit
1 Mjedër zakonisht. Ajo mund të marrë si individualisht ashtu edhe në takime të ndryshme. Lëng Mjedër me sheqer është e mirë për të marrë në temperaturë të ngritur. Infuzion të fruta të thata (1 lugë gjelle) filxhan krijoj ujë të valë dhe të pini një gotë 2 herë në ditë.

2 hips pije. 5 tbsp hips grimcuar pour 1 litër ujë të ftohtë dhe vlim për 10 minuta. Insistojnë 8 orë dhe pini 1 gotë çdo 2 orë gjatë ditës. Ju mund të pini me mjaltë dhe bllokim. Kjo supë është e këshillueshme për të marrë tërë javën.
3 Kalina me gëlqere. Merrni 1 pjesë frytin e kulpër dhe limonit dhe 2 lugë përzierje krijoj një filxhan me ujë të valë. Zierje 10 minuta dhe të marrë natën në 2 gota.
4 Merrni 1 lugë gjelle mjaltë, u rrit, mjedër, rrush pa fara, derdh 100 ml ujë të valë. Insistojnë 15 minuta dhe pini 3 herë në ditë 1/2 filxhan para ngrënies.


5 Propolisi. Merr një copë Propolisi dhe të mbajë në gojë, kodrina nga njëra anë në tjetrën. Në qendrat e natës në faqe.
6. Përdorimi vaj bredh në gripit, semundja akute të rrugëve të frymëmarrjes, SARS, bronkit, pneumonia brenda, kombinuar fërkuar gjatë një masazh në zonën jakë e pasme, gjoksit dhe inhalacion.
7 Kur kolliteni shumë mirë për të rrepkë. Hekura Rrepkë në rende dhe sasi e vogël me sheqer. Lëng Stekshyy marrë 1 tbsp. l. orë, mundësisht me mjaltë përpara se të hahet.
Tretësirë ​​8 pelin me vodka. Insistojnë 20 g urtë 05 litra vodka për 24 orë dhe pini 100-200 g (dozë të ndarë në disa faza) në ditë 15 minuta para ngrënies dhe në kohën e gjumit.

9 Merrni mustardë thatë, i hedh në stockings dhe të vënë në pacientit, i cili është gjithashtu një trajtim shumë efektive për të gripit.
10 mjaltë hudhër. Një përzierje e hudhër integruar dhe mjaltit në raport 1: 1 për të marrë nate nga 1 lugë, ujë të pijshëm pjekur.

Për të parandaluar gripin, gjithmonë mos harroni ilaçe parandaluese: amizon, Arbidol, Remantadin. Gjithmonë respektojë higjienës, larje të shpeshta me dorë, sidomos gjatë sëmundjes ose në kujdesin e pacientëve. Forcim, duke marrë një multivitamin, akorbynovoy konsumin acid ditor të frutave të freskëta dhe perime, do të forcojë sistemin imunitar dhe për të reduktuar rrezikun e gripit.