Periudha e inkubacionit të sëmundjes difterisë


Periudha e inkubacionit për difterisë shkon nga 2 deri 10 ditë. Varësisht nga porta e hyrjes dalluar infeksioneve orofaringut difterisë, traktit respirator (laring, trake, bronke), hundë, sytë, lëkurën, vulvë. Le të flasim për periudhën e inkubacionit të sëmundjes difterisë.
Difteria orofaringut
Aktualisht, periudha e inkubacionit dhe forma lokalizuar e difterisë orofaringut ndodh në 92-97% të pacientëve, i cili është një tipar i difteria vaksinuar fëmijët. Sëmundja fillon me përkeqësim akute të shëndetit, duke ngritur temperaturën në 371-378 ° C, dobësi, dhimbje koke, lëkurë të zbehtë, e ankesave në një dhimbje të vogël në gëlltitjes.Në orofaringut, janë hyperemia dim me ngjyrë cyanotic, rritjen e bajame, zbutjen lehtësim e tyre (për shkak të ënjtje e mukozën). Pllakë mbi bajamet shfaqen në ditën e parë të sëmundjes. Në fillim ata duken si pesha ose web studneobraznoy dhe hiqet lehtë, por pastaj të kthehet në film dendur me një sipërfaqe belesovatoy qetë, pearlescent shkëlqim. Rritja Film sipër mukozës ("plus-ind"), hiqet me vështirësinë dhe pas ndarjes nga sipërfaqja e grykës në vendin e tij të shfaqet Punctulata hemorragji (gjak vesë simptomë). Inkursionet janë shpesh të dyja bajamet, zona e tyre ndryshon.


Në formën lokalizuara të sëmundjes dhe të periudhës së inkubacionit është mbipopullim kufizuar bajame zonë dhe nuk shtrihet në orofaringut. Nga natyra e bastisjeve dhe plivchatu ostrovchatuyu izoluara lokalizuara formën e difterisë orofaringut. Kur ostrovchatoy formojnë bastisje të veçanta zonë, të vendosura në boshllëqet. Kjo formë është e gabuar shpesh për lacunar anginë. Kur formë bastisjet plenchatoy krejtësisht të mbuluar sipërfaqen e bajamet dhe shpejt të miratojë një vështrim të veçantë. Forma hulled ndodh në dehje më të rëndë. Reagimi uhlochelyustnыh nyjet limfatike regjionale të moderuar: ata rritur në madhësi, pa dhimbje. Këto forma janë të konsiderohen si tipike.

Për lokalizuara orofaringut difterisë gjatë periudhës së inkubacionit është zakonisht i favorshëm; Komplikime të veçanta nuk zhvillohen normalisht ose ata janë minimale. Kur forma plenchatoy mund të shfaqen simptomat komplikime të caktuara (zakonisht miokardit apo parezë e shije të butë).

Kur sulmet trajtojnë zhduken gjatë javës 1 të sëmundjes dhe vazhdojnë pa trajtim për 7-14 ditë dhe zhduket myyazytsilno. Një formë e zakonshme është e karakterizuar nga fillimi akute, temperatura febrile dehje të moderuar, dhimbje të fytit, mos komplikojë vakt, rritje dhe sëmundshmërisë së nyjet limfatike regjionale dhe bastisjeve që shkojnë përtej bajamet Palatine në kllapa, pjesët e poshtme të qiellëz e butë, në anën dhe muret e pasme faring. Në këtë formë të fryrja e mukozës të indit dhe orofaringut nënlëkurës të qafës mungon.


Për formularin e përbashkët, zakonisht të favorshme, por komplikacione ndodhin më shpesh (në 13% të pacientëve) dhe janë më të rënda. Zakonisht ajo bulbar ose kranyobulbarnыe polyneuropathy. Një formë e zakonshme mund të shkojë një e kombinuar (shpesh me dëmtim të veshit të mesëm apo hunda) apo formë toksike. Forma Subtoksycheskaya është e ndërmjetme në mes të formave toksike dhe netoksycheskymy e difterisë. Shenjat toksike në këtë formë të veçantë të shprehura moderuar. Subtoksycheskaya difterisë karakterizohet me edemë, pak më të rëndë zakonisht e njëanshme, të vendosura kryesisht në nyjet limfatike regjionale.


Forma toksike shkon e vështirë, karakterizohet nga dehje të rënda. Sëmundja zhvillohet akute, me një rritje të mprehtë në temperatura në 39-40 ° C, me paraqitjen e ethe, lëkurë të zbehtë, të vjella të përsëritura, dhimbje koke, anoreksi, përkeqësim të rëndësishme të shëndetit. Inkursionet tipike, zakonisht përhapet përtej bajame. Shfaqja Karakteristikë e lusciously ëmbël-frymëmarrje. Fëmija ankohet për dhimbje kur gëlltitjes, dhimbje në qafë, edhe pse ndryshimi indin nënlëkuror nuk është visualized ende. Simptomat e hershme të formave toksike - përhapur ënjtje të fytit, duket bastisje mëparshme. Ajo mund të jetë muskujt tetanos masticatory. Nyjet limfatike janë zgjeruar në madhësi, vulosur dhe e dhimbshme.


Referencë shenja diagnostike e difterisë toksike edema orofaringeale indin nënlëkuror e qafës, e cila shpesh rezulton në ditën e 2-3-të e sëmundjes. Qafa duket thickened - "qafë dem". Prekje ënjtje pa dhimbje ose ashpër dhimbshme ënjtje dridhet kur përgjuar (simptomë e "pelte"). Varësisht nga shkalla e ënjtje të qafës janë tre gradë e orofaringut toksike difterisë. Kur kam arritur shkallën e ënjtje mes të qafës në shkallën e II - të klavikul, niveli III shtrihet poshtë klavikul në sipërfaqen e përparme të gjoksit. Në raste të rralla, mund të ketë ënjtje në pjesën e prapme të xhades blades ose në fytyrë.