E mirë kollë dhe është një parakashlyuk infektive sëmundje


Parakashlyuk dhe pertussis është një sëmundje ngjitëse që karakterizohet nga përshtatet rënda kollitjes, dhe në këtë mënyrë ka një dehje moderuar përgjithësi.
Patogjene dhe pertusis parakoklyusha janë Gram-negative ç'rast mikroroganizmi, të cilat janë shumë të ndjeshme ndaj rrezatimit ultravjollcë, dhe nuk mund të tolerojë thatë dhe vdes pas 10 minuta në 57 gradë.
Kjo pertusis infektive sëmundje dhe parakashlyuk sëmundje praktikisht identike dhe pacientët të cilët janë të infektuar dhe të sëmuren nga 1 dite deri në 4-6 javë, sidomos rreziku i madh i infeksionit duhet një person me sistemet e dobëta imune, dhe ata mund të infektohen kur pertusis dhe pacientët parakoklyushnыe intensivisht izoluar bakteret në mjedis.


Rëndësia e madhe epidemiologjike mund të jenë pacientët me atipike, të lehta dhe të formave të paqartë të sëmundjes, për shkak të faktit se pertusis dhe parakashlyuk në këta pacientë nuk është diagnostikuar.
Në mënyrë tipike, një sëmundje infektive transmetohet nga pikat ajrore, por që pertusis kontraktues ose parakoklyushem duhet të jetë në kontakt të drejtpërdrejtë me pacientët shpërndajnë prej 2.5 metra.
Ndjeshmëria ndaj infeksionit është shumë i lartë, dhe mund edhe të bëhet sapolindur infektuar. Pasi pacienti është i sëmurë me pertusis ose parakoklyushem, ai zhvillon imunitet gjatë gjithë jetës, dhe ata individë të cilët kanë vaksina, ata nuk janë kolla e sëmurë e mirë, por ata mund parakoklyushem sëmurë.


Parakashlyuk dhe pertusis, është një sëmundje ngjitëse dhe shpesh vuajnë nga këto sëmundje në periudhën Vjeshtë-zyyazykay dhe portë për patogjene, janë të traktit respirator.
Në zhvillimin rrufë të traktit respirator, karakterizohet nga shumëzimi i patogjen dhe ndarjen e toksinave që irriton receptorët udhë ajrore, dhe impulset e tyre arrijnë në tru, dhe qendra kollë, dhe fillon për të zhvilluar inflamacion. Ky ngacmim celular shkakton sulme të rënda kollitjes, si një refleks i qendrës kollë lëviz, ajo mund të lëvizin dhe eksitim në qendrën e frymëmarrjes, duke rezultuar në ndërprerjen e frymëmarrjes - apnea.

Në mënyrë tipike, Periudha e inkubacionit zgjat 2-13 ditë dhe përfshin katër faza. Së pari, në fazën e fytit pertusis dhe parakoklyusha fillon gradualisht, mund të parë duket kollë, rrufë, rritet temperatura e subfebryalnaya, atëherë kollë fillon të rritet dhe ka sulme parë spastik, kollë konvulsive, dhe këto simptoma bëjnë të lehtë për të diagnostikuar sëmundjen.

Në këtë formë të sëmundjes, kollë, ndryshimet svystyaschymy breaths thellë, dhe sulmet mund të jetë 3-14 herë ose më shumë.

Kur sulmi është e gjatë, ajo qëndron pështymë tejdukshëm, dhe gjatë sulmit, pacientët janë të shqetësuar, personi bëhet hyperemic dhe merr hije cyanotic, dhe pothuajse pops nga goja e tij dhe në këtë mënyrë mund të plagosë frenulum gjuhën.
Me sulme të fuqishme e kollitjes, gjakderdhje mund të ndodhë në sclera dhe pas sulmeve duket dobësi të rënda, dobësi, letargji dhe gjumi vjen.
Frekuenca e sulmeve në paroksizmal kollitjes gjatë ditës mund të varet nga ashpërsia dhe rrjedhën e sëmundjes është 5-50 herë dhe kollë zgjat 2-3 javë, dhe pastaj vjen shuarja e sëmundjes, kolla bëhet më pak.


Ndërlikimet kryesore të kollës së mirë, humbja zorrë hernial është stenozë e laring, sidomos në fëmijë të vegjël, hemorragji cerebrale, emfizemë, Bronchiolitis, atelectasis mushkërive, bronkiektazise.
Shqetësimet kryesore me kollës së mirë mund të jetë vdekje në fëmijët nën një vit, duke mos respektuar vdekjet nga parakoklyusha, edhe pse klinika, ajo është e ngjashme me kollës së mirë, por sëmundja më e lehtë dhe komplikimet kur kjo nuk ndodh.
Për të diagnostikuar me këtë sëmundje mund të kryhet vetëm me anë të hulumtimit bakteriologjike, por kur pertusis zhvillon dhe fillon një periudhë kollë spastik, diagnoza është shumë e thjeshtë.


Për diagnozën, vendosur mukusit, sidomos me mur pasmë faringut dhe pastaj të bëjë ushqyese kulture Petri gjellë. Ju gjithashtu mund të përdorin metodën e "pjatë kollë", por një pjatë Petri për të mbajtur gojën e pacientit në një distancë prej 10 cm. Nga goja e pacientit dhe mbajtjen e një filxhan deri të paktën deri në 6 lëvizjet prodhuara kollë.
Pastaj të mbyllë kupën dhe e vendosi në një termostat dhe të rritet bakteret, dhe pastaj duke bërë hulumtime.
Metoda kryesore e diagnozës është prania e antitrupave në serum nga CFT, Phragmites, ndërsa eksploruar serum në intervale prej 10-15 ditë.

Trajtimi për të shpenzuar së mirë kollë në spitale, veçanërisht fëmijët një vit dhe më të vjetër, por infeksion të rëndë me droga të përshkruara macrolide: erythromycin, hentomitsyn, chloramphenicol, azitromicines, tetratseklyn, clarithromycin, ju duhet të pini rreth një javë.
Gjithashtu duhet të shtyjë protyvokoklyushevыy ndërmuskulor imunoglobulinave 3 ml në ditë për 3 ditë, dhe në qoftë se sulmet e përsëris, në këtë rast përdoret prometazina dhe Seduxen dhe të kryejë desensitization dhe vitamina.


Ajo duhet të hedh në dhomë, ku pacienti është, për shkak të faktit se sulmet e kollitjes ulet me të ftohtë, ajër me lagështi. Në një masë parandaluese mund të administrohet për fëmijët nën 1 vit dhe 2 vjeç, por nuk janë vaksinuar kundër kollës së mirë, por që kanë pasur kontakt me pacientët mund të hyjë imunoglobulinë normale donatorëve në 3 ml për 2 ditë.
Në rastin e institucioneve parashkollore duhet të izoluar të gjithë pacientët me kollës së mirë, dhe pas sëmundjes, fëmijët pranohen në arsimin parashkollor, por pas 25 ditësh nga fillimi.

Çdo prind duhet të dini se parakoklyushem mund të merrni edhe fëmijë të sëmurë vaksinuar DTP dhe ata të cilët kanë pasur sëmundje të pertusis.