Trajtimi i virusit Epstein-Barr


Të gjitha llojet e mikroorganizmave të dëmshme janë vazhdimisht duke u përpjekur për të sulmuar trupin dhe të shkaktojë disa murtajën. Dëmtuesit e tillë mungon në çdo fushë, por lëvizje aktive të njerëzve në pjesë të ndryshme të botës çuar në shumë baktereve dhe viruseve janë të shpërndara në mbarë botën, duke përfshirë Virusi Epstein-Barr. Më parë, ai ishte tipike vetëm për afrikanët, por sot ajo mund të hyjë në trup krejtësisht e çdo personi. Ky virus i përket grupit herpes e viruseve.

Shkaqet e sëmundjes
Për fat të keq kapur Epstein-Barr thjeshtë. Mikroorganizëm transmetohet shumë mënyra, duke përfshirë edhe pikat ajrore, duke e bërë atë veçanërisht e rrezikshme. Përveç kësaj, virusi hyn në trup nëpërmjet një shumëllojshmëri të artikujve shtëpiake gjatë transfuzionit të gjakut.
Megjithatë, transportuesi virusi Epstein-Barr jo vetëm që mund të fitohet, por lindur. Një fëmijë mund të merrni nga nëna e tij në mitër. Kjo është arsyeja pse rreziku më i madh ky mikroorganizëm paraqet për gratë shtatzëna.
Pasi viktima pësoi sëmundje, virusi Epstein-Barr është ende në trupin e tij, duke u fokusuar në nyjet limfatike dhe gjëndrat e pështymës. Kjo do të thotë se tani që personi mund të infektojnë shumë njerëz të tjerë, si një bartës i mikroorganizmave të dëmshme.

Simptomat e virusitPër fat të keq, simptomat e infeksionit janë të ngjashme me simptomat e shumë sëmundjeve të tjera infektive, dhe për këtë arsye nganjëherë është diagnoza problematike e saktë. Kjo shpesh i lejon kohë për të saktë caktojë trajtim që mund të jetë shumë e rrezikshme për njerëzit.
Pra, duke marrë në trup, virusi mund të shkaktojë zhvillimin e simptomat e mëposhtme:

 • rritur pak temperaturën e trupit, por të mbajtur një kohë të tillë të gjatë

 • e virusit të njeriut shpesh torturuar ftohjet

 • abrasions zhvillim

 • në skuqje të lëkurës shfaqet

 • rrënuar nga dhimbje në muskuj dhe nyje


 • Ndonjëherë sëmundja është mjaft e qetë, duke u paraqitur vetëm si një faringjit dobët dhe një rritje të vogël në temperaturën e trupit. Dhe ndonjëherë duke marrë në Virusi Epstein-Barr nuk shkakton asnjë simptomë, por e bën një person një bartës i infeksionit. Megjithatë, ka pasoja shumë të rënda të infeksionit nga ky organizëm - kjo provokon zhvillimin e mononucleosis, i cili nga ana e tij mund të sigurojë një shumëllojshmëri të komplikimeve të rrezikshme të tilla si Limfoma ose tumor.

  Trajtimi i virusit me ndihmën e mjekësisë tradicionale


  Trajtimi i kësaj sëmundjeje kërkon një qasje të integruar. Është e nevojshme për të përdorur një numër të madh të produkteve medicinale për të kapërcyer virus i rrezikshëm. Ndiqni këto këshilla - dhe ulet sëmundje.

  Rrit imunitetin


  Për të kanë trupin tuaj vetë filloi të luftojë në mënyrë aktive kundër mikroorganizmave të dëmshme, pini çaj bimor me limon dhe mjaltë dhe xhensen tretësirë. Këto produkte të ndihmojë imunitet të rritur dhe lehtësimin hipotension dhe humor të zymtë.

  Doza e tretësirë ​​të xhensen duhet të zgjedhë në bazë të moshës së pacientit: 5 pika për fëmijët, të rriturit 10 pika. Shtuar medikamenti direkt në çaj.

  Të mbrojtur të mëlçisë


  Nga ndikimi negativ i Epstein-Barr Mëlçisë juaj mund të rritet pak në madhësi. Në këtë rast, mjekësisë tradicionale rekomandon marrjen e një zierje nga mbledhja e bimëve mjekësore të tilla si:

 • margaritë

 • i përjetshëm

 • yarrow

 • centaury

 • Lëpushkë


 • Ne trajtimin e fyt


  Vëmendje e veçantë gjithashtu ka nevojë dhe fyt. Është e rekomanduar për pije rregullisht zierje e eukalipt, kamomil, gjethe delli dhe vajra esenciale lyej urtë Clary dhe dëllinjë. Dobishme si ujë brusnychnaya, ajo duhet të merret me gojë.

  Ne preokupohemi për nyjet limfatike


  Siç u përmend më lart, virusi Epstein-Barr mund të përqëndrohen në nyjet limfatike dhe bëj që të rritet në madhësi. Për të parandaluar këtë fenomen, është e nevojshme për të praktikuar inhalimi përmes urtë dhe lyej eukalipt nyjet dhe zonën e gjoksit bredh vajrave thelbësore dhe pastaj ukutuvatysya materiale të ngrohtë leshi të ngrohtë deri të duhur këtë fushë.

  Ushqimin e duhur gjatë infeksionin nga një virus


  Infeksioni me virusin Epstein-Barr duhet për të bërë ndryshime të caktuara në menynë. Në favor të produkteve të tilla si më poshtë:


 • peshk i kuq

 • salmon

 • troftë

 • yolks vezë

 • vaj liri


 • Të gjitha këto produkte përmbajnë një sasi të madhe të acideve yndyrore, dhe për këtë arsye janë aq të vlefshme në rastin e kësaj sëmundjeje.