Metodat e mbrojtjes kundër shënoni entsefalitnoho


Ticks Ixodid përfaqësojnë një rrezik të madh për njerëzit, siç është shpesh bartës të sëmundjeve të rënda të tilla si encefalit. Infeksion fillon me sistemin nervor qendror dhe në trajtimin e parakohshme mund të çojë në vdekje. Në disa raste, sëmundja është asimptomatike, por më shpesh ajo shkakton komplikime të tilla si paraliza e muskujve të krahëve dhe të qafës, zhvillimin e kapjeve epileptike dhe çmenduri. Metodat e ndryshme të mbrojtjes kundër shënoni entsefalitnoho ndihmojë të shmangur komplikime të tilla të rënda dhe për të parandaluar një paaftësi të mundshme.


Simptomet e encefalit
Faza e parë e sëmundjes zakonisht fshihet dhe zgjat nga 1 deri në 40 ditë. Atëherë personi i sëmurë fillon të rritet temperatura, nuk është një dobësi, nervozizëm, dhimbje koke dhe të përzier. Nëse këto simptoma ndodhin pas zbulimit të mite, të cilat mënd, duhet menjëherë të kërkoni ndihmë të kualifikuar në një spital. Aq më shpejt do të diagnostikuar, më i suksesshëm është trajtimi që do të parandalojë zhvillimin e encefalit kronike. Infeksionet e transmetueshme nga rriqrat, nuk janë karakterizuar vetëm shpesh kthehet në një formë kronike, por kostoja e lartë e trajtimit.


Si të mbroni veten nga rriqrat në pyll
Metodat e mbrojtjes personale kundër entsefalitnoho tik-tak mjaft e thjeshtë. Për të shmangur shumë probleme, njerëzit duhet të ndjekin disa rregulla të sjelljes në të egra.
Para se të ecin në pyll rekomanduar që të veshin veshin rastësor mbyllur, mundësisht ngjyra të ndritshme për të bërë më të lehtë për të parë ticks. Për të lehtësuar rishikimin dhe për të zvogëluar mundësinë e depërtimit të parazitit të trupit, pjesa e sipërme e veshjes duhet të plotësoni në pantallona, ​​të cilat nga ana e tij veshur me çizme. Shirts jakë ose sweatshirts duhet të lidh fort, mundësisht një zinxhir dhe sleeves fund - fort përmbahet dore. Për trajtimin e flokëve mund të përdoren pakëndshëm, dhe më të mirë fshehin ato nën një kapele apo shall.


Gjatë gjithë qëndrimit në pyll duhet të kryejnë rishikime të shpeshta sipërfaqet veshje dhe zonat e ekspozuar e trupit. Gjetje zgjatur in vivo, rekomanduar disa herë në ditë për të shqyrtuar njëri-tjetrin për parazitët, gjarpërues ndërsa veshje dhe shqyrtimin seams dhe folds. Rishikime të tilla duhet në mënyrë sistematike për njerëzit që janë në kopsht apo kopsht komplote ngjitur në pyll.
Ajo është këshilluar me forcë që të shmangin udhëtimet në rrugët e vjetra i madh me bar dhe shtigje kafshë. Në pushim të shkurtër nuk duhet të uleni ose shtriheni në tokë, nën bar dhe shkurre. Ju duhet të përdorni një pjellë trajtohet me pakëndshëm.

Me vendosjen e një tendë, të përpiqen për të vendosur e ndërtimit në lëndinë, dhe para se të hyjë, ju duhet të krehër me kujdes me anë të flokëve dhe të inspektojë veshje. Kur nata pa çadër, degët bredh apo barit për shtrat duhet të tronditur plotësisht dhe vënë shkurtimisht në diell.

Repellents Veprimit
Repellents - vend metodat efektive të mbrojtjes kundër shënoni entsefalitnoho, si të aftë për të siguruar mbrojtje të lartë kundër shumë parazitëve. Acaricides Veprimi synon shkatërrimin e plotë të insekteve, ndërsa repellents janë vetëm pengon pronën. Këto mjete të vijë në formën e lapsa, kremra dhe aerosols, të ndryshme jo vetëm në përbërjen, por përqendrimi i substancës aktive. Kur duke përdorur repellents sigurojë mbrojtje efektive kundër rriqrat, parandalimin e thithje dhe infeksionit të njeriut infeksion të mundshëm të rrezikshme.


Mos harroni në lidhje me reagimin e mundshëm negativ të organizmit të njeriut për të caktuar erë neveritshëm, dhe gjithashtu mund të irritojë mukozës, lëkurës dhe të shkaktojë efekte të ndryshme anësore. Në lidhje me këtë, ajo është e rekomanduar për të përdorur repellents në mënyrë rigoroze në dëshminë, saktësisht pas udhëzimet për përdorim.
Që ticks mund të futen në ambientet e degët e pemëve të rënë, buqeta me lule të egra në leshi ose kafshët shtëpiake, ndërsa kthehej nga pylli duhet të hiqen rrobat, me kujdes të inspektojë atë dhe rri jashtë dhe lulet më të mirë lënë jashtë.


Vaksinim
Këto metoda të mbrojtjes kundër rriqrat эntsefalytnыh si seroprofilaktyka dhe Vaksina është më efektive. Është gjithashtu e rekomanduar për të periodikisht protyklischovyh trajtimin e territorit të rrezikshme, dhe në disa raste - antibiotikët parandaluese.
Vaksinimi encefalit rekomandohet në vjeshtë për ta bërë atë në fund të prillit, kur klima uyazyka mundësojë ticks të shprehin vetveten. Një vit mbajti ri-vaksinuar herë, pastaj çdo tre vjet, rritjen stërvitje. Mos vaksinuar kundër sëmundjeve të njerëzve në rast të sulmit entsefalitnoho shënoni protyvokleschevoy imunoglobulinave administruar provat e nevojshme të kesh parë të gjakut ose të parazitit.


Hiq shënoni që mënd
Ju mund të fshini parazit dhe të pavarur. Ju duhet të pikoj atë në vajra bimore, prisni 20 minuta, duke marrë në piskatore baza dhe ngadalë tërheqë shënoni në një lëvizje rrethore. Sigurohuni që të shënoni jashtë krejtësisht dhe e vënë atë në bankë për të vazhduar për të treguar mjeku. Pjesa tjetër e mëngjesit duhet të trajtohet me jod dhe të aplikojnë një fashë sterile.
Pas largimit të parazitit dhe imunologjik dhe profilaksisë antibiotik rekomandohet për të monitoruar shëndetin e tyre për një muaj, dhe në shenjë e parë e sëmundjes - kërkoni këshilla mjekësore. Rëndësishme përdorimi akarytsydnыh kohë të drogës, zbulimin dhe shënoni trajtim për ndihmë të kualifikuar.