Komplikime të mundshme pas pësimit të gripit


Gripi - një sëmundje e rëndë infektive që shkaktohet nga një virus që prek njerëzit e të gjitha moshave, gjininë, shtetësinë, dhe, në kundërshtim me besimin popullor, zhvillimi i sëmundjes mund në çdo kohë të vitit. Edhe pse, në drejtësi, ne vërejmë se ende në periudhën e zyyazykay e sëmundjes ndodh më shpesh outgrowing periodikisht në epidemi që mbulojnë një zonë të veçantë. Gripi - një sëmundje e rrezikshme, ajo është shoqëruar me vdekshmëri relativisht të lartë, kryesisht nga komplikimet e shkaktuara prej tyre. Grupi i rrezikut të lartë janë të moshuarit, njerëzit me imunitet të ulur, dhe fëmijët e vegjël. Komplikime të mundshme pas pësimit të gripit janë shumë të ndryshme dhe mund të jenë shumë më të rrezikshme se vetë sëmundja.


Gripi Sam shpesh ka një fillim të mprehtë dhe zhvillimin e shumë shpejt (Periudha e inkubacionit është 1-2 ditë, nganjëherë deri në 5 ditë). Pas kësaj manifestimet klinike të sëmundjes, dhe ashpërsia e sëmundjes mund të varet nga shumë faktorë, të cilat përfshijnë moshën e personit, shëndetin e tij, ekspozimit të mundshëm ndaj virusit të sëmundjes, si dhe komplikime pas pësimit të gripit të drejtpërdrejt varet nga forma në të cilën rrjedhur sëmundje. Këto forma mund të jenë katër:


1. formë e butë e gripit. Temperatura e trupit rritet mbi 38 gradë, dhe ndonjëherë edhe mbetet normale, simptomat e toksicitetit të mungojnë ose të butë.

2. formë të moderuar të gripit. Karakterizuar nga një rritje në temperaturë të 38-39 gradë për të manifestuar të gjitha simptomat e zakonshme.

3. gripit Rënda. Temperatura është shumë e lartë, deri në 40 gradë. Në simptomat karakteristike të gripit të lidhur manifestime të rënda të sëmundjes si hallucinations, konfiskimet, gjendje psikotike, nosebleeds, të vjella.


4. Hipertoksychna formë e gripit. Ka një probabilitet të lartë të vdekjes rritur ndjeshëm për njerëzit që janë në rrezik. Përveç simptomave encefalopati manifestohet, meninhizmom, sindromi hypertermycheskym, sindromi hemorragjike fryrë, është ënjtje e mundshme të trurit. Nëse nuk ka komplikime, pasi vuan njeri gripit mbulohen brenda 2-3 javësh, dhe gjatë ethe zgjat 2-3 ditë, dhe sëmundja përfundon në 6-10 ditë.

Komplikimet më të zakonshme që lindin pas pësimit të gripit:

1. bakteriale dhe pneumoni virale;
2. sëmundjet infektive te sistemit nervor qendror;
3. inflamacion infektive e veshit;
4. Përkeqësim e sëmundjeve kronike (te tilla si astma, diabeti, dëmtime kongjestive të zemrës);
5. sinuses tharje;
6. myositis - inflamacion i muskujve;
7. perikardit.

Komplikime të mundshme serioze mund të zhvillohet pas vuajtur gripit, ata kërcënojnë kategori të caktuara të njerëzve. Këto përfshijnë njerëz të moshuar se 50 vjet; Pacientët të cilët kanë zemër apo sëmundje të mushkërive; gratë shtatzëna; Fëmijët nga 6 muaj. për 4 vjet; njerëzit me sistemet e dobëta imune (duke përfshirë ato me HIV dhe AIDS). Ekziston një rrezik serioz që komplikime mund të lindin pas pësimit "në këmbët e tij" gripit nuk është e saktë, trajtimi adekuat i këtij infeksioni në vend të rëndë.


Komplikimet nga gripi, që ndikojnë në sistemin qendror nervor mund të manifestohet si sëmundje të tilla si nevralgji, polyneuritis, nervit shiatik, por shpesh nuk është një sëmundje e tillë që ndikon në sistemin nervor qendror, si arahondyt. Ajo mund të zhvillohet brenda një jave pas infeksionit, dhe karakteristikë e sëmundjes që njerëzit mendojnë se gripi është larguar dhe ai po shërohet. Në fakt, arahondyt shumë më serioze e sëmundjes, simptomat e saj janë të përzier, dhimbje koke, marramendje, dhimbje në hundë dhe ballin, "fluturon", para syve të tij. Sëmundje e rrezikshme që zhvillon qarkullimin shkelje e lëngut cerebrospinal ndezur Arachnoid.


Një ndërlikim i rrezikshëm i gripit është sindromi Guillain-Barre, dhe kjo sëmundje mund të lindë vetëm pasi të gripit, por edhe për shkak të sëmundjeve të tjera të ftohtë të lidhura. Më shpesh kjo sëmundje prek fëmijët, simptomat e tij: dhimbje gjatë muskujve, nivele të larta të Myoglobin në urinë, funksion të dëmtuar të veshkave, shumë seriozisht atë që të jetë e mundur paraliza e gjymtyrëve, kështu që ju duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.

Sindromi Reye është edhe më shumë i zakonshëm tek fëmijët, si një komplikacion i gripit. Është vënë re se sëmundja zhvillohet kur një gripi trajtojnë fëmijë përdorur aspirinë. Simptomat: të vjella, vjellje, ënjtje të jetë e mundur e trurit dhe madje edhe gjendje kome.


Komplikimet në organet e frymëmarrjes. Si rezultat i vuan gripin mund të përkeqësohet epitelin ciliar, i cili fshin të traktit respirator, duke shkaktuar ndryshime të ndodhin, duke lejuar agjentët e ndryshme infektive, viruset, pothuajse lirisht depërtojnë në trup. Si rezultat, mund të shkaktojnë sëmundje të rënda të tilla si bronkit, pneumoni, tracheitis, otitis media, sinusit, faringjit, rinitit.

Gripit lëvizur komplikimet e moshuar rrezikshme siç miokardit, pericarditis dhe sëmundje të tjera të lidhura me sistemin kardiovaskular.


Ashtu si në rrjedhën e gripit, dhe direkt pas shërimit, ajo është e padëshirueshme për të filluar menjëherë aktive, tendosje fizikisht të shkojnë në punë, të bërë gjëra të tjera. Sëmundja ndoshta dobësuar funksionet mbrojtëse të trupit, kjo nuk është mjaft e fortë, e cila mund të shkaktojë sëmundje të tjera infeksionit. Mos të përpiqen në çdo mënyrë për të sjellë poshtë temperaturë të lartë me grip, si përdorimi i tepruar i drogës, posedojnë efekte antipiretik, mund të shkaktojë dehje, inflamacion udhë ajrore të mundshme.