Morrat - Trajtimi në shtëpi


Morrat sëmundje mjaft të pakëndshme dhe i pështirë i shoqëruar nga përhapja e insekteve në lëkurë e kokës. Shumë besojnë se sëmundja mund të ndodhë vetëm me të pastrehët, por kjo nuk është kështu. Pedykulezu mund të jetë ekspozuar ndaj çdo gjëje. Ndonjëherë ju mund të merrni edhe transportin publik kur ballafaqohen flokëve infektuar personin dhe të shëndetshme.
Si mund kjo të qenët me morra, apo jo?
Ndonjëherë parazitëve që mori në flokë të njeriut nuk zërë rrënjë atje. Gjithashtu insekteve shihet në kokë, nuk mund të jetë morrat dhe pleshtat - vizitorë të rastit nga qentë ose macet. "Të zgjedhura" shpejt të lënë ambient të pafavorshëm për ta, dhe morrat nuk zhvillohen. Këto simptome të njëjta të ndodhë si në vijim: • Morrat dhe vezët e tyre janë në flokëve, trupit dhe rrobat e një personi të infektuar.

 • Kruhet e ndryshme intensiteti nëpër kokë.

 • Pas pickimin e insekteve janë shenjat kaltërosh në lëkurë.

 • Gjatë dërrmuese insektet dëgjoni një kërcitje.


 • Trajtimi më morrat në shtëpi është mjaft efikas pa përsëritje. Gjëja kryesore për të bërë çdo gjë të saktë dhe të rregullt për trajtimin e përcaktuar.

  Mjete popullore Trajtimi - Morrat


  Sot ka shumë opsione të ndryshme të trajtimit për morrat. Kjo nuk do të përdorë droga farmaceutike. Një mënyrë e mirë dhe efektive është pemë çaji vaj esencial dhe livando, hudhër dhe hala pishe. Kjo mund të blihen në farmaci me çmime të përballueshme apo kuzhinier në shtëpi:


 • Vajra esenciale e pemë çaji dhe livando përzierje tërësisht dhe të zbatohet në rrënjët për veprim, rreth dy orë. Gjëja kryesore që ishte vajra natyrore.

 • Hudhër të kalojë nëpër chesnokodavku dhe qull me miell misri rezulton aplikoni në flokë. Lini rreth një orë. Procedura mund të përsëritet disa herë në ditë për shërim të shpejtë.

 • Ekstrakt halore mund të shpëlaj flokët tuaj pas larjes. Për këtë qëllim, disa degë të pishave derdh ujë të valë dhe infused për tre orë. Infuzion duhet të merrni të koncentruar.


 • Morrat - për trajtimin në shtëpi


  Së pari, ju duhet të blini një shampo të veçantë në farmaci. Sot, diversiteti i saj është aq e madhe që ju lehtë mund të vini deri një efikas dhe të lira. Shampo përgatitje të tillë duhet të zgjasë të paktën 10 ditë pa pushim. Droga të tilla trajtim morrat nuk kërkon shumë përpjekje. Është se pas larjes shpëlaj flokët mund gjithashtu uthull - ajo vret infeksionit dhe helmimit insektet. Menjëherë pas larjes është e rekomanduar për të tërësisht krehër jashtë hrebinchykom e flokëve të vogël, kështu që ju do të largojë shumicën e parazitëve. Trajtimin e morrave me uthull do të japë rezultatin e dëshiruar, pasi ky produkt është bërë i fortë sa për të shkatërruar parazitet e jetesës dhe vezët e tyre shtyhet. Prandaj, është më mirë për të përdorur një të plotë likuvannya.Yakscho keni larë shampo tar mund të shkojnë në atë për të blerë një llak të veçantë vret morrat. Kjo ndihmon shumë për të hequr qafe të insekteve të pakëndshme në vetëm pak ditë. Vetëm mbani në mend se në çdo rast kërkon të kujdesshme dhe të rregullt flokët krehje pas çdo laj. Është gjithashtu e rëndësishme të mos harrojmë për shëndetin e përgjithshëm dhe sigurinë e të tjerëve. Kjo përfshin lavanderi përditshme, kafshët banje dhe dezinfektimin e objekteve (ventilim). Fshini pluhurin e përditshme dhe vakum qilim të pastër të insekteve aksidentalisht nuk ra u kthye për ju.