Shkaqet e otitis infeksionit të veshit


Tub auditory lidh veshit të mesëm në hundë. Prandaj, gjatë ftohjet ftohtë dhe shpesh ofron jo vetëm hundë, por veshët. Shtohet auditory tub dhe pushon për të barazuar presionin brenda zgavrën tympanic. Në mënyrë tipike, kjo dhimbje shkon së bashku me një hundë i lëngshëm. Nëse infeksioni hyn në hundë në tub auditory, otitis media ndodh. Personi ndjen një dhimbje të mprehtë në vesh, ai e lë veshët e tij, pengojnë funksionin e dëgjimit. Veshët si nxehtësia. Compress Vnutrishnovushnyy ngrohja lehtësimin e dhimbjeve akute. Lehtë njomet një kamfor fitil pambuku apo alkool borik dhe futur në kanalin e veshit. Në vesh, vendosni një copë pambuk të lagur me ndonjë vajra. Pastaj lidhin një shall kreu pambuku. Kjo do të mbajë ngrohjes në vesh për 2-3 orë. Çka e shkakton infeksion veshit otitis media?Kur dhimbje në vesh dhe shkakton infeksione në otitis nuk do të vonojnë vizitë te mjeku. Pasojat e humbjes së dëgjimit mund të çojë në vetë-ilaçe. Ear Higjena përfshin larjen e tyre, ndërsa banje në dush ose vaske. Ju nuk mund të pastër të veshin me një objekt dhe pambuku swabs mprehtë. Në një vesh të shëndoshë të njeriut pastrohen natyrshëm. Kjo ndodh gjatë lëvizjes së përbashkët temporomandibular, që ndodhet ngjitur me murin e parë të kanalit të veshit. Swabs pambuku apo shkopinj vetëm shtyrë thellë në squfur formuar në departamentin e kockave. Këtu ajo merr mbërthyer, të grumbulluar, shtohet ujë - duke rezultuar në formimin e priza squfurit që e mbyllin kanalin e veshit, daulle e veshit përflakur. Gjithashtu, në qoftë se veshët e thellë të pastër, mund të dëmtojë receptorët që perceptojnë shëndoshë. Lëkurës në tender kanalin e veshit, edhe swabs pambuku është e lehtë të lënduar në mëngjes merr florës të dëmshme, të cilat gjithashtu shkaktojnë otitis externa.


Parandalimin e sëmundjeve në shkaqet e infektimit otitis media mund dhe duhet të bëhet gjatë gjithë vitit. Merrni një rekomandim mjek për kurs fizioterapi dhe hundë ultra-të ngrohtë dhe bajamet - harruar padrejtësisht, por procedurë shumë të dobishme. Përfitimet do dhe trajtim spa: kjo shpellë kripë, dhe eukalipt mbytje. Sëmundja Gripi shpesh provokon lor- - nëse ju jeni të prirur për sëmundje të traktin e sipërm respirator, bëjnë vaksinën e gripit. Nëse ju zastudylysya, të ndjehen të fytit, dobësi, filloi kullojnë hundët, ethe, të marrë masa urgjente. A distracting dush të nxehtë këmbë (me venat me variçe - vetëm të ngrohtë!).


Të jetë i sigurt vyspitsya shkakton infeksione në otitis media. Në mungesë të temperaturave të dobishme mbytje - ata moisturize mukozës. Thithja mund të bëhet duke përdorur infusions e bimëve anti-inflamator. E mirë për të pirë një gotë verë të ngrohtë e thatë me mjaltë. Ose qumësht protomytysya me mjaltë dhe vezë e verdhë veze. Pini sips të vogla. Në mungesë të oreksit nuk kanë nevojë për të detyruar veten për të ngrënë. Ky reagim mbrojtës: të gjithë fuqinë që ai e bën për të luftuar infeksionin dhe nuk humbim energji në tretje. Nëse ju jeni të vështirë të durojnë temperatura të larta duhet të marrë drogë antipiretik. Kjo duhet të bëhet në çdo rast, nëse temperatura u rrit mbi 38 gradë.