Zhvillimi i infeksionit zorrëve të njerëzve


Në mot të nxehtë në mënyrë dramatike rrit rrezikun e infeksionit zorrëve. Nëse nuk arrin të njohë rrezik shëndetësor serioz. Pra, si dhe pse është zhvillimi i infeksionit zorrëve të njerëzve dhe se si për të mbrojtur veten dhe të dashurit tuaj nga infektimi? Përgjigjet e këtyre pyetjeve do të gjeni në këtë artikull.

Njeriu ekziston në simbiozë me shumë baktereve të dobishme. Por ndonjëherë në traktin gastrointestinal tonë depërtojnë bakteret e dëmshme. Ata shkaktojnë inflamacion të rëndë të zorrëve dhe stomakut. Mënyrat për depërtimin e baktereve në trup shumë, por më e zakonshme e këtyre është kontakti me ushqim të ndotur apo ujë.


Infeksionet e zorrëve të njerëzve shkaktohen nga viruset, bakteret, myk, maja, parazitëve të zorrëve, kërpudhave. Të gjitha të mikroorganizmave të krijojnë traktit gastrointestinal tonë "kaos" dhe shpesh është shkaktar agjentët e infeksioneve të traktit urinar dhe zorrët. Zhvillimi i infeksionit bakterial zorrëve është kërcënuese për jetën, dhe rreziku kjo varet nga lloji i baktereve.

Arsyet infeksionet
Shkaku kryesor i infeksionit të zorrëve të njerëzve është ushqimi. Në qoftë se ajo nuk është e përpunuar si duhet, ju mund të merrni infektuar nga bakteret. Një tjetër shkak i infeksionit është ruajtjen e ushqimit të pahijshme. Nëse ju lënë ushqimin në ajër të hapur për një kohë të gjatë, ajo mund të bëhet një terren ushqyes për bakteret. Prandaj, duke blerë ushqime në rrugë nga dora për të ngadalësuar apo edhe të merren parasysh në aspektin e vlerës ushqyese, por në aspektin e rrezikut të infeksionit zorrëve infeksion.


Simptomet e infeksionit
Zhvillimi i infeksionit zorrëve mund të diagnostikohet nga kriteret e mëposhtme:
• Të përzier. Kjo simptomë e infeksionit të zorrëve është më e zakonshme. Nëse neveri për ushqim dhe sëmundje nuk ulet me kalimin e kohës, duhet të kërkojë ndihmë mjekësore.
• Dhimbje në bark. Zakonisht, ajo është e shkaktuar nga baktere. Spazma janë shpesh të gjata, zgjasin 3-4 minuta.
• Diarre. Mikroorganizmave patogjene që hyjnë në traktin gastrointestinal të njeriut, shpesh shkaktojnë diarre. Ajo, nga ana tjetër, mund të shkaktojë dehidratim. Prandaj, diarre si një shenjë e infeksionit të zorrëve duhet të trajtohet seriozisht.


• Kapsllëk. Infeksioni i lidhur me parazitë, ndonjëherë duke shkaktuar kapsllëk. Shpesh procesi është i shqetësuar jashtëqitje shkak të infektimi parazitare.
• Mungesa e oreksit. Oreksi zhduket në njerëz për arsye të ndryshme, një prej tyre është zhvillimi i infeksionit zorrëve.
• Nervoz zorrë Sindromi. Kjo diagnozë është shpesh rezultat i një infeksioni parazitare.
• Dobësimi i sistemit imunitar. Të pranishëm në patogjene të aftë për të thithur të gjitha ushqyesve që vijnë, dhe kjo zvogëlon imunitetin e njeriut dhe të çon në anemi.


• Gjumi shqetësim. Pak e dinë se infeksioni zorrëve mund të përjetojnë çrregullime të gjumit. Infeksioni çon në acarim, dhe njeriu bëhet e vështirë të bjerë në gjumë. Në ëndërr, trupi ynë eliminon toksina nga të mëlçisë, ndërsa infeksionet parazitare kjo detyrë është e vështirë.
• Depresioni. Ashtu si në rastin e humbjes së oreksit, shkakton kjo gjendje mund të vendosen, dhe njëri prej tyre ka infeksion zorrëve maja.
• dhëmbët Skrehotinnya. Në terma shkencore, ky fenomen quhet bruxism. Ajo gjithashtu mund të jetë një shenjë e infeksionit nga mikroorganizmave patogjene.

• Skin nxituar. Së bashku me djegie dhe kruarje është një simptomë e infeksionit zorrëve infeksionit.
• Dhimbje koke. Dhimbje koke të shpeshta ndonjëherë të ndodhë për shkak të infeksionit maja. Me këtë ankesë duhet të kontaktoni një specialist i cili do të emërojë inspektimin, përfshirë zbulimin e infeksioneve zorrëve.

Drive për të parë një mjek
Njeriu ka nevojë për hospitalizimin urgjente në shfaqjen e simptomat e mëposhtme:
• dobësi të rënda;
• gojën të thatë dhe të etur;
• temperaturë deri në 40 gradë;

• Frekuenca stol më shumë se 8 herë në ditë.

Parandalimi i infeksionit zorrëve
Organizata Botërore e Shëndetësisë zhvilluar pesë rregullat e parandalimit të infeksioneve zorrëve.
1. Vëzhgoni higjienë të mirë personale dhe për të mbajtur frekuencën për të larë duart e tyre, duke përfshirë para përgatitjen e ushqimit dhe të hahet, tërësisht të larë cookware, të mbrojtur ushqimin nga insektet, brejtësit dhe kafshët e tjera.
2. Mbani ushqime të papërpunuara dhe të gatshëm për të ndarë, t'i përdorë ato për enët e ndryshme, nuk përzihen ushqime të papërpunuara dhe të gatshme, si një nga shkaqet e salmonellozave janë ndotja e produkteve të përfunduar për shkak të kontaktuar me të para.

3. Me kujdes të trajtojë ushqim, vlim të mirë apo mish rosto, ushqim deti, vezë.
4. Dyqan ushqim i përgatitur siç duhet, jetën shelfin e ushqimit prishet në temperaturë dhome nuk duhet të kalojë 2 orë.
5. Përdorni vetëm ujë të pastër, të zier.

Nëse keni ndonjë dyshim për një infeksion zorrëve, të përpiqet për të përballuar me të vetëm mund gjatë ditës. Ju mund të përdorni ilaçe moderne dhe metodat e provuara tradicionale. Nëse gjatë kësaj kohe qenë jo përmirësuar, ju duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.